Fransa’nın En Pahalı Ama Bir O Kadar Şık Restoranları


Dünya lezzetlerini kendi yorumlarıyla şekillendirebilen ve birbirinden yetenekli şeflerin yaşadığı Fransa; mutfağındaki zenginlik, sunum ve lezzet bakımından pek çok ülkeye oranla oldukça başarılı bir yemek kültürüne sahip. Bu sebeple adını tüm dünyaya duyuran Michelin yıldızlı pek çok restoranın da bu ülkede olması elbette ki bir tesadüf değil. Pek çok kişinin gidip görmek istediği hem çok şık hem de fazlasıyla pahalı olan bu restoranları merak ediyorsanız listeye bir göz atabilirsiniz.


Pierre Gagnaire, Paris


Ülkenin başkenti, aşıkların ilk durak noktası sayılan Paris’te yer alan Pierre Gagnaire isimli mekan 3 yıldızlı bir Michelin restoranı. Paris’in 6 rue Balzac caddesinde konumlanan ve ismini başarılı şefi Pierre’den alan restoran, genellikle özel kutlamalar için tercih ediliyor. Çiftlerin özel günlerini kutladığı bu yerde pek çok farklı lezzetle buluşabilirsiniz. Kaliteli şarapları, güler yüzlü ve samimi personeliyle ilgi odağı olan mekânın bilhassa spesiyallerinin tadına bakmanızı öneriyoruz. Oldukça şık tasarımı olan restoranda Hint soslu fener balığı, istiridye veya ançüezli brokoli denenebilir. Fiyatlarının oldukça yüksek olmasına rağmen burada bir gece geçirenlerin büyük çoğunluğunun ‘’kesinlikle buna değdi’’ diyerek ayrıldığını da hatırlatmakta fayda var. Rezervasyon yaptırmadan gitmemeniz gereken Pierre Gagnaire’de bir akşam yemeği yemek için mekana uygun kıyafetler giymelisiniz.


L’Ambroisie, Paris


Yine başkent Paris’te bulunan L’Ambroisie restoranına gidebilmek için öncelikle 9 Place des Vosges caddesine gitmelisiniz. Fransa’nın köklü restoranlarından biri sayılan L’Ambroisie, oldukça üst düzey teknikler kullanarak mutfağında harikalar yaratan yerlerden biri. Özellikle bir yemek tavsiyesi arayanlar burada mutlaka ördek ciğerli meşhur böreğini tatmalı. Etleri en az 24 saat marine edilen bu börek, en iyi sos ustalarının elinden geçerek sunuma hazırlanıyor. Tatlı olarak çikolatalı sable güzel bir tercih olabilir. İç tasarımı sarayları aratmayacak kadar özel ve şık olan restoranın şefliğini Bernard Pacaud yapıyor ve tahmin edildiği üzere fazlasıyla pahalı bir menüsü var. En az bir ay önceden rezervasyon yaptırılması gereken L’Ambroisie, hem nostaljik hem modern havası nedeniyle başınızı döndürebilecek kadar özel bir mekân.


Maison Pic, Valence


Fransa’nın güneydoğusunda yer alan Valence şehrinde bulunan Maison Pic aslında ultra lüks bir otel. Şık dizaynıyla dikkat çeken otelin bir diğer önemli noktası da Fransa’nın en çok beğenilen restoranlarından birine sahip olması. Müşterileri tarafından ‘’gurme otel’’ diye adlandırılan restoranda yemek yiyebilmek için 285 avenue Victor Hugo caddesine gitmelisiniz. 50 yıldır Michelin yıldızını kimselere kaptırmayan ve her defasında 3 yıldız almayı başaran restoranın şefi Anne-Sophie Pic, hayatı boyunca başarılarıyla gündeme gelmiş, üstelik bu işin okulunu dahi okumamış ama her daim kendini geliştirmiş biri. Babasından devraldığı mesleğiyle yıllardır yaratıcı sunumları, mükemmel iç tasarımıyla dillere destan olan restoranında adeta yemek değil sanat eseri yiyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz. Balık ve deniz ürünleriyle ön plana çıkan bu restoranda kalamar, dülger balığı ve Fransa’nın vazgeçilmezi peynir tabaklarının tadına mutlaka bakmalısınız.


Michel Bras, Laguiole


Yeşilliği ve doğal yaşamıyla Laguiole’de yer alan bu restoran yaklaşık olarak 20 yıldır zirvede kalabilmiş bir yer. Şık ve lüks dizaynı, mutfağından çıkan onlarca büyüleyici lezzetiyle herkesi kendine bırakan restoranın başında Sebastien Bras bulunuyor. Aile mesleği olan aşçılığı bambaşka boyutlara taşıyan Sebastien çok fazla değil, birkaç yıl önce bu ünlü olma durumundan şikayetçi olmuş ve alın benim Michelin yıldızlarımı diye açıklamalarda bulunmuştu. İşin bu noktaya gelmesinin sebebi çok başarılı oldukları için sürekli denetim altında tutulmalarından dolayı yaratıcı çalışamıyor olmasıydı. Doğayla iç içe olan bu şahane restoranın fiyatları ne kadar yüksek olursa olsun Gargouillou, deniz tarakları ve sığır etinden yapılan yemekleri kesinlikle tadılmalı. Gidenin bir daha gitmek için can attığı, yemekler için “fevkalade” diye düşündükleri restoranda ünlü şef ve eşiyle de birebir tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

KATEGORİLER