Fransa’nın En Güzel Şehir Parkları


Her mevsim gezebileceğiniz bu parkları baharın yeni açan rengarenk çiçekleriyle görmenizi tavsiye ediyoruz. İşinizi kolaylaştırmak adına sizler için Fransa’nın en yeşil şehir parklarını seçip harika bir liste hazırladık. Sadece Paris, Lyon, Marsilya gibi en bilindik şehirlerin parklarını değil, aynı zamanda Fransa’nın turistik olmayan şehirlerine de gideceğiz.
Jardin du Luxembourg (Lüksemburg Bahçesi), Paris


Saint-Germain-Des-Prés ve Latin mahallesi yakınlarında yer alan Jardin du Luxembourg Paris’in en görkemli şehir parklarından biri olarak 1612 senesinde Florentin Boboli bahçesinden örnek alınarak Marie De Médicis kralı için inşa edilmiş. 25 hektarlık bir alana sahip olan bu muhteşem bahçenin bir kısmı Fransız diğer kısmı İngiliz ve ikisinin arasında geometrik bir orman ve havuz var. Ailecek yürüyüş yapmak için ideal bir yer olan bu bahçede unutulmuş ve asırlık elma ağaçların dallarından bir elma koparıp yola devam edebilirsiniz. Nefes kesen orkide ve gül çeşitleriyle seraların arasından geçeceğiniz bu park kesinlikle görülmeye değer. Park sınırları içerisinde tam tamına 106 heykel ve çocukların keyifli vakit geçirebileceği oyun yerleri var. Gününüzü renklendirecek olan Jardin du Luxembourg’da yetişkinler için satranç, tenis gibi oyun alanları da bulunuyor.


Parc des Buttes-Chaumont, Paris


Paris’in kuzeydoğusunda bulunan Buttes-Chaumont Parkı şehrin en büyük ve en yeşil alanlardan biri. Bu parkın antik taş ocaklarının üzerine yapılması buraya apayrı bir hava katıyor. Yüksek bir konumda yer alan park sunduğu enfes manzaralarla ziyaretçilerini ilk görüşte kendine aşık ediyor. Burada Paris tamamen ayaklarınızın altında olduğu için kelimenin tam anlamıyla kartpostallık fotoğraflar çekebileceğiniz bir yer. Mağaraları, şelaleleri ve asma köprüsü ile bu park tek kelimeyle kalbinizi fethedecek. Egzotik ağaçlar ve hatta birkaç çeşit kuş türü görebileceğiniz bu parkta sevdiğiniz kişiyle aşk tazeleyebilir ve romantik dakikalar geçirebilirsiniz. Parkı dolaşırken acıkırsanız eğer çevredeki kafe ve restoranlardan birine gidebilirsiniz.


Parc de la Tête d’Or, Lyon


Lyon’un en güzel parklarından olan Parc de la Tête d’Or, kapladığı 117 hektarlık alanla Fransa’nın en büyük şehir parkı olma unvanına sahip. Botanik veya hayvanat bahçesi, butikler, gösteriler, gezi ve keşif yolları bulabileceğiniz bu parkta sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilirsiniz. Her yaş grubuna ayrı aktiviteler yapma imkanı sunan bu parkın tam 7 ayrı giriş kapısı var; bunlardan en ünlüsü ise görkemli göl girişi olan Les Enfants du Rhône.


Le parc de la Colline du Château, Nice


Kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler bu parka mutlaka uğramalı. Şehrin en yüksek noktasında bulunan bu park dünyanın en güzel şehirlerden biri olan Nice’i ayaklarınızın altına seriyor. Nefes kesen muazzam bir manzara vadeden bu parkta inanılmaz şelaleler ve bitki çeşitliliği görebilirsiniz.


Parc de Mojolan, Bordeau


Blanquefort’da bulunan bu park romantik bir gezi için aşıkları bekliyor. Kayalı köprüden geçmek hatta desenli mağaraların içine girmek, göl kenarında oturup piknik yapmak inanılmaz keyifli. Çeşmeler, şelaleler ve su kaynakları, kayaların rengi ve desenleri olağanüstü birer sanat eseri.


Parc de la Villa Arnaga, Cambo les Bains


Arnaga Parkı belki de hayatınızda bir kez bile olsa kesinlikle görmeniz gereken bir yer. Bu parka can veren Edmond Rostand burayı öncelikle bir şiir olarak yazdı ve sonrasında da şiirini hayata geçirdi. İngiliz ve Fransız bahçesinden oluşmakta olan bu park, yaratıcısının ruhunu yansıtıyor. Bir yandan yalnızlığı ve meditasyonu ön plana koyan İngiliz bahçesi ve diğer yandan onurlu ve lüks bir yaşantıyı yansıtan bir Fransız bahçesi


Colline aux Oiseaux, Caen


Rengarenk gül bahçesiyle içinizi ısıtacak bu parkta bir gezintiye ne dersiniz? Çeşitli labirentlerin olduğu Norman çiftliğinde sıra dışı bir deneyim yaşayabilirsiniz. İster kafa dinlemek için ister eğlenmek için gidebileceğiniz parkta bahçecilik ve çevre eğitimi hakkında atölye çalışmaları, animasyon gösterileri ve sergiler gerçekleşiyor.


Parc Emmanuel Liais, Cherbourg


Şehrin tam kalbinde yemyeşil bir cennet olan Emmanuel Liais Parkı şaşırtıcı ve egzotik bitki çeşitliliğiyle ön plana çıkıyor. Güney Amerika’dan 100 yıl önce getirilmiş ağaçlar ve palmiyelerin içinde tropik bir ormanın içine düşmüş gibi hissedebilirsiniz.KATEGORİLER