Fransa’da Gerçekleşen En Ünlü Festivaller


Dünyanın dört bir yanında düzenlenen festivallere katılım oranı gün geçtikçe artıyor. Kimi zaman kültürlerin ve geleneklerin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayan festivaller, kimi zaman da önemli bir konuya dikkat çekmek amacıyla gerçekleşiyor. Eğlencenin doruklarda yaşandığı bu festivallerin en görkemlilerinin düzenlendiği ülkelerden bir tanesi de Fransa. Neredeyse yılın her ayında uluslararası bir festivale ev sahipliği yapan Fransa’da, müzikten tiyatroya, sinemadan şaraba, danstan operayakadar her çeşit festivale katılım sağlamak mümkün.


Biennale de la Danse de Lyon


Aklınıza gelebilecek her türlü dansın kutlandığı festival olan Biennale de la Danse de Lyon, her yıl eylül ayında düzenleniyor. Farklı kültürlere ve coğrafyalara ait dansların keşfedildiği festivalde katılımcılara çağdaş dansları keşfetme imkanı verilirken, genellikle tematik olmayan programlar aktarılıyor. İlk olarak 1984 senesinde 20. yüzyılın en başarılı dansçılarının katılımıyla gerçekleştirilen Biennale de la Danse de Lyon 1986 senesinde günümüzde kutlandığı versiyonuna ulaşmış. Katılımcıların Lyon sokaklarını doldurduğu festival, 2018 yılında 11 Eylül ile 30 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek.


Deauville Amerikan Film Festivali


Fransa’nın Deauville kentinde düzenlenen Deauville Amerikan Film Festivali oldukça popüler bir organizasyon. İlk olarak 1975 senesinde düzenlenen festival 1995’ten sonra ün kazanmaya başlamış. 1995’ten itibaren Amerikan bağımsız sineması adına Grand Prix du Jury, the Prix du Jury ve  Prix de la Critique Internationale ödülleri dağıtılıyor. Eylül ayının ilk Cumasından bir sonraki haftanın pazar gününe kadar sinema severler için 7/24 film gösterimlerinin yapıldığı tek festival olarak kabul gören Deauville Amerikan Film Festivali, 2018 yılında 31 Ağustos’ta başlayacak ve 9 Eylül’de sona erecek.


Visa pour l’image


Her yıl katılımcı sayısının giderek arttığı Visa pour l’image, son düzenlendiğinde 230 bin ziyaretçiye ve üç bin foto muhabiri, fotoğrafçı, basın ve fotoğraf profesyoneline ev sahipliği yapmış. Dünya üzerinde foto muhabirliği alanında düzenlenen en büyük festival olarak kabul gören Visa pour l’image’de her yıl farklı bir meslek araştırılıyor. Fransa’nın Perpignan şehrinde düzenlenen festival, her yıl eylül ayının ilk iki haftasında gerçekleşiyor. 2018 yılında da festival 1 Eylül ile 16 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek.


d’Avignon Festivali


Fransa toprakları üzerinde düzenlenen festivaller arasında günümüzde halen devam etmekte olan en eski festivaller arasında kendisine yer bulan d’Avignon Festivali, ilk olarak 1947 yılında Jean Vilar tarafından organize edilmiş. Sanat festivali olarak kabul edilen d’Avignon Festivali’nde her yıl dans, tiyatro, güzel sanatlar ve müzik çalışmaları alanında 40’ı aşkın gösteri düzenleniyor. Fransa’nın Avignon şehrinde kutlanan festival temmuz ayında gerçekleşiyor. 2018 yılında da d’Avignon Festivali 6 Temmuz ile 24 Temmuz tarihleri arasında kutlanacak.


Eurockéennes de Belfort


Fransa’nın en büyük müzik festivallerinden bir tanesi olan Eurockéennes de Belfort, ilk olarak 1989 düzenlenmeye başlanmış. Fransız Devrimi’nin ardından geçen 200 yılı belirtmek için Eurockéennes de Belfort ile birlikte kar amacı gütmeyen kuruluş Territoire de Musiques tarafından organize edilen festival, temmuz ayının ilk hafta sonunda kutlanıyor. Doğal güzelliğiyle insanları kendisine hayran bırakan Malsaucy yarımadasında gerçekleşen Eurockéennes de Belfort, 2018 yılında ise 5 Temmuz ile 8 Temmuz tarihleri arasında kutlanacak. Dünyanın her yerinden müzik severlerin buluştuğu festival dünyaca ünlü sanatçılar ve DJ’lere ev sahipliği yapacak.


 La Féte du Cinéma


İlk olarak 1985 senesinin haziran ayında kutlanmaya başlanan festival, sadece ülke genelinde değil, aynı zamanda dünya çapında büyük bir kitleye ulaşmayı başarmış. Böylelikle günümüzde kutlanmaya devam La Féte du Cinéma sayesinde, her yıl milyonlarca sinema bileti satılıyor. Normal fiyata bir sinema bileti alındıktan sonra diğer sinema biletlerin çok daha ucuz olması konseptiyle hareket edilen festival kapsamında sinema severler üç gün boyunca filme doyuyor. 1985 senesinde ilk defa Kültür Bakanlığı ile Fransız Sinema Ulusal Federasyonu tarafından organize edilen festival her yıl yeni başarılara imza atıyor. O dönemde televizyon filmleri sebebiyle krizde olan Fransız Sineması, yalnızca 24 saat içerisinde 1.4 milyon bilet satmaya başarmış.

KATEGORİLER