Floransa Gezi Rehberi


Rönesans hareketinin ortaya çıktığı ilk yer olan Floransa, İtalya’nın Toskana bölgesinin başkenti olarak tüm dikkatleri üzerine çeken bir şehir. O günden bu yana meydana gelen her türlü yeniliğe açık olan şehir özellikle sanatseverlerin mutlaka gidip görmesi gereken nadide şehirlerden biri olduğu için bugünkü yazımızda Floransa’ya ışık tutacak bir gezi rehberi hazırlıyoruz. 

Gezilecek yerler

  • Floransa Katedrali; en ünlü katedrallerden olan bu yer ‘’Duomo’’ veya ‘’Santa Maria del Fiore’’ isimleriyle de anılır. Gotik tarzıyla dikkat çeken katedral 1296-1436 yılları arasında inşa ediliyor.
  • Uffizi Galerisi; Yapımı 1560-1580 yılları arasında yapımı gerçekleştirilen galeri binası, dünyada en nadide eserlerin sergilendiği bir müze hüvviyetindedir. Sanatseverlerin kendini kaybedeceği müzeye girdiğinizde göreceğiniz eserler kıskanılacak kadar güzel.
  • San Marco; dini bir kompleks olan bu yerde kilise ve manastır bulunuyor. İçeride bulunan bir kütüphanede el yazması koleksiyon da sergileniyor. Hem şahane tasarımı hem de içerisinde saklanan eserleri ile es geçilemeyecek bir seyahat noktası.
  • Vecchio Sarayı; 94 metre yüksekliğe sahip bir çan kulesi olan ve kaleyi andıran bu yapı 16. yüzyılda yapılan yenileme ile şu anki halini alıyor. İçeride çok değerli eserler bulunan sarayı ister kendi başınıza ister bir rehber eşliğinde gezebilirsiniz.
  • Bargello Müzesi; Halk Sarayı diye de adlandırılan bu yapı, Floransa’nın en eski devlet binalarından biri ve 1865 yılında müzeye çevriliyor. Müzede çok sayıda ünlü heykel sergileniyor ve en çok turist alan yerlerden biri olma özelliğini taşıyor.

Yapılacak aktiviteler

Hemen hemen her sanat dalının icra edildiği bu şehirde yapmadan dönmemeniz gereken aktiviteleri sıralamak gerekirse;

  • Şehir manzarasını seyre dalın.
  • Mutlaka dondurma, şarap ve pizzaların tadına bakın.
  • Campari, cin ve vermutla yapılan negroni isimli içkiyi tadın.
  • Müze ve sanat galerileriyle ön plana çıkan Floransa’da gezmedik yer bırakmayın.

Yeme içme

Zengin İtalyan mutfağının pek çok lezzetine kolayca ulaşabileceğiniz Floransa’da şarap ve peynir çeşitleri ayrı bir öneme sahip. Güzel bir akşam için bu ikiliyi tercih edip, unutulmaz şehrin doya doya tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle gündüz yaptığınız seyahatlere kısa molalar verdiğinizde mutlaka ülke genelinde vazgeçilmez olan espresso ve tiramisu ikilisinin de tadına bakmalısınız. Bunun dışında ‘’pasta’’ adını verdikleri makarnanın bin bir çeşidine de burada rastlamanız mümkün. Her köşe başında dilim pizza satışı yapan yerler mevcut. Buralardan farklı pizza çeşitlerine ulaşma şansınız da var. Unutulmaz bir akşam yemeği için mutlaka ilk tercihleriniz arasında Floransa bifteği, risotto ve lazanya olmalı.

Alışveriş

Şehirden ayrılırken alışveriş yapmak isterseniz Duomo Meydanı en iyi tercih olacak. Yan yana çok fazla mağaza bulunuyor. Lüks alışveriş mağazalarını gezmek içinse Via Roma ve Via Calziaiuoli sokaklarına uğramalısınız. Sanat şehrinde antika veya mücevher alışveriş yapmak için Ponte Vecchio’yu tercih edebilirsiniz. Hediye seçimine bir türlü karar veremezseniz de en iyi öneri İtalyan kahvesi, Parmesan peyniri ve Limoncello likörü olabilir.

Konaklama

Konaklama için çok fazla seçenek bulacağınız şehirde eğer hareketli bir mevkide kalmak isterseniz size önerilebilecek yerler arasında Duomo, Piazza della Repubblica ve Piazza della Signoria meydanlarında konumlanan oteller olabilir. Buradaki oteller 80-200 Euro civarında 1 gecelik konaklama ücreti alırken, daha uygun seçenekler isterseniz merkezden biraz uzaklaşmanız gerekir. Çünkü oralarda konaklama ücreti gecelik 30-100 Eur arasında değişebiliyor.

Eğlence ve gece hayatı

Floransa’da kafe kültürü oldukça yaygın fakat kafe ismi altında mekân bulmanız çok zor. Genellikle pub bar diye adlandırılan pek çok yer var ve buralarda birçok farklı kahve ve atıştırmalık tatlı çeşidine ulaşabiliyorsunuz. Gece hayatı ise oldukça renkli olan şehirde özellikle çok fazla DJ performansı yapılıyor. Sabahlara kadar devam eden eğlencelere katılmak isterseniz Tenax Club, Bamboo Lounge Club, Space Club ve Full up Club’u tercih edebilirsiniz. Enfes bir manzara eşliğinde şarabınızı yudumlamak için de Rivoire, Cabiria veya Paszkowski’ye gidebilirsiniz.

Ulaşım

Floransa’nın Amerigo Vespucci Havalimanı’na Türkiye üzerinden direkt veya aktarmalı uçuşlar gerçekleşiyor. İster aktarmalı ister direkt uçuşlar ile buraya ulaşabileceğiniz gibi herhangi bir Avrupa şehrinden de kolayca şehre gelebilir ve şehrin tadını çıkarabilirsiniz.

KATEGORİLER