Fethiye’de Gezilecek Yerler


Türkiye’nin cennet köşelerinden biri olan Fethiye’yi anlatmak hem kolay hem zordur. Kolay diyoruz çünkü anlatılacak çok yer var. Zor olması ise şu yönden; anlatılacak yerlerin okumak yerine yaşanması gerektiğidir. Gerçekten de Fethiye anlatılmaz yaşanır tabirine cuk diye oturan cennetten düşme bir yer. Sizler için Fethiye’nin başlıca gezilecek yerlerini listeledik:


Ölüdeniz

Fethiye konum itibariyle, muhteşem koylara sahip bir yer olduğundan deniz keyfini ölesiye çıkarabileceğiniz yerlerin başında geliyor. Bu koyların en ünlüsü ise kuşkusuz Ölüdeniz’dir. Durgun ve berrak denizi olduğundan bu ismi almış olması yüksek ihtimal. Fethiye de koylarının zenginliği ve bu koyların her birinin ayrı bir hikayesinin olması ile insanı cezbeden bir yer. Turistik bir yer olmasının yanı sıra Fethiye’ye kalıcı olarak yerleşenlerin sayısı da her sene ciddi ölçüde artıyor. Ultra lüks tatil köyleri ve daha mütevazı butik otellerin yan yana sıralı olduğu bu koy, her bütçeye uygun tatil yapma fırsatı sunuyor. Ölüdeniz’in adeta simgesi haline gelmiş yamaç paraşütü, fazlasıyla adrenalini bol, deyim yerindeyse sıra dışı bir deneyim. Eğer cesaretim yok diyorsanız, koyda hem deniz sefası yapıp, hem de yamaç paraşütü yapan kişilerin koya doğru süzülüşlerini seyredebilirsiniz.


Faralya

Kaynak: Bidunyayer.com


Ölüdeniz yolundan sapılarak ulaşılan bu küçük ama bir o kadar da şirin yerden bahsetmeden geçmek istemedik. Dağlık alana kurulmuş olan Faralya ya da bir diğer bilinen adıyla Uzunyurt görünümü bir köyü anımsatsa da, burada yaşayan insanların evlerini küçük birer motel haline çevirmiş olması çok samimi bir ortam oluşturuyor. Faralya’nın denize kıyısı olmaması, dağlık arazide kurulmuş ve rakım olarak biraz yüksekte olması da haliyle beraberinde enfes manzaralar getiriyor. Faralya öyle bir yer ki, hakikaten de gün batımı aylar, yıllar sürsün istersiniz. Her ne kadar denize kıyısı olmadığını söylesek de çok yakınlarda çeşitli koyların olduğunu da hatırlatalım. Bu koyların çoğunda araba yolunun olmaması, ulaşım zorluğundan ziyade buraya farklı bir hava katıyor. Eğer aklınızda bir sonraki seyahatinizde Fethiye’ye gitmek varsa, Faralya’da konaklamanızı öneriyoruz. Hem manzaranın keyfini çıkarabilir hem de her yere yakın olduğu için Fethiye’nin her yerini gezebilirsiniz.


Gizlikent Şelalesi

Kaynak: Kamp Günlüğü


Saklıkent Kanyonu’na giderken yolunuzun üstündeki bu şelaleyi gezmeden Fethiye’den ayrılmamalısınız. 150’den fazla basamağın olduğu merdivenden aşağı doğru inerken size eşlik edecek olan su sesi, kelimelerle tarif edilemeyecek kadar güzel. Basamakların çokluğu sakın gözünüzü korkutmasın. Aşağıya inip de bu güzelliği görünce buna değdiğini göreceksiniz. Akan suyun içinde düşmeden yürümek için oraya gitmeden kaymaz ayakkabı giymenizi ya da girişte satılan terlikleri kiralamanızı tavsiye ediyoruz. Buz gibi akan suyun içinde gezinmek tek kelimeyle muhteşem bir deneyim.


Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu, Fethiye’nin gezilesi yerlerinin belki de en başında geliyor. Oldukça uzun bir kanyon olmasının yanı sıra, kanyonu gezip geldikten sonra suyun içinde masaların olduğu dinlence yerlerinde soluklanabilirsiniz. Kanyon konum itibariyle tam bir rafting cenneti. Eğer zamanınız varsa bu eşsiz deneyimden mahrum kalmayın deriz.


Paspatur Çarşısı

Geldik Fethiye’nin merkezine. Burada da ilginizi çekebilecek tarihi mekanlar var elbette. Bunlardan birisi de tarihi Paspatur Çarşısı. Çarşı o kadar otantik ki, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir yer. Hediyelik eşyalardan envaiçeşit baharata kadar bu çarşıda yok yok! Çarşının hemen bitiminde rengarenk şemsiyelerin havada uçuştuğu göz alıcı bir sokak sizleri bekliyor olacak. Fethiye’nin tarihi yapılarına ek olarak, restore edilmiş mekanların da tarihi dokularını kaybetmediğini söyleyebiliriz.  Büyük markaların mağazalarının olması ise çarşıyı biraz modernleştirmiş.


Fethiye Marina

Çok sayıda tekne ve yelkenliye ev sahipliği yapan Fethiye Marina’ya birbirinden güzel koyları tekneyle turlamak için mutlaka uğramalısınız. Araba yolunun dahi olmadığı saklı kalmış, cennet koyları gezmek için tekne turu gezilerine katılabilirsiniz. En popüler tekne turları ise şöyle: 12 Adalar turu (Yassı Adalar, Akvaryum Koyu, Göcek Adası, Kızıl Ada) ve mehtap turu. Bunun yanı sıra Şövalye Adası, Gemile Adası, eskiden yaban domuzlarının çokça olduğu Domuz Adası ya da Prens Adası da gezilecek yerler listenizde kesinlikle olmalı.

KATEGORİLER