Festival Baharı: Kapadokya


Türkiye’nin, hatta dünyanın en ilgi çekici yerlerinden bir tanesi olan Kapadokya, hem yurt içinden hem de yurt dışından sene içerisinde binlerce insanı ağırlıyor. Kapadokya’nın eşsiz coğrafyası insanlara görsel bir haz yaşatırken, düzenlenen birçok farklı etkinlikle de ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Tatilini Kapadokya’da geçirmek isteyen kişiler planını Kapadokya’da düzenlenen festivallere göre yaparsa, tatilden çok daha fazla tat alacakları kesin. Bu nedenle, Kapadokya’ya geldiyseniz mutlaka bir festivale uğramalısınız.


Cappadox Festivali (14 – 19 Haziran )


Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Cappadox festivalinin teması ‘sessizlik’. Festivale katılmak isteyenlerin dört farklı paketten bir tanesini satın almaları gerekiyor. Bu paketler; gezgin, kaşif, yolcu ve maceracı. Her bir paket birbirinden farklı avantajları içeriyor. Paketlerin fiyatları ise şu şekilde; gezgin 1350 TL, kaşif 600 TL, yolcu 400 TL ve maceracı 850 TL (2018 yılı güncel)


Geçtiğimiz yıl onlarca sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen Cappadox festivaline Türk şarkıcılardan Kaan Tangöze ve Büyük Ev Ablukada’nın yanı sıra yabancı sanatçılardan Lars Danielsson ve Dead Combo performanslarını sergiledi. Bunların yanı sıra birçok aşçı, ressam ve heykeltıraşın katıldığı festivalde yürüyüşler, sergiler vb. etkinlikler de oldukça dikkat çekti. Cappadox festivaline 2018 yılında hangi sanatçıların katılacağı ise henüz açıklanmadı.


Aksalur Kiraz Bayramı (20 Haziran 2018)


Her yıl 20 Haziran tarihinde kutlanan bu festivale girişler ücretsiz olup, kıpkırmızı kirazların tadına bakabilirsiniz. Ürgüp’ün Aksalur kasabasında gerçekleşen bu festivalde birbirinden sulu, iri ve kırmızı kirazlar, kendilerini bekleyen insanlarla buluşur. Festivalin amacı ise kiraz üretiminin yaygınlaştırılması ve daha büyük kitlelere ulaşılması.


Salcano Erciyes Kapadokya Bisiklet Festivali (27 Haziran – 1Temmuz 2018)


Olağanüstü tarihi ve eşsiz doğal güzellikleriyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Kapadokya’da gerçekleştirilecek olan Salcano Erciyes Kapadokya Bisiklet Festivali 5 farklı etaptan oluşuyor. Bu etaplar; Salcano Gran Fondo Kapadokya – Uzun Parkur, Salcano Gran Fondo Kapadokya – Kısa Parkur, Bisiklet Köyü Buluşması, Eleme Yarışı (Eliminatör) ve Salcano Kapadokya Etap Yarışı.


27 Haziran’da başlayacak olan Bisiklet Köyü Buluşması 4 gün sürecek. Yalnızca 300 kişi ile sınırlandırılan bu etaba katılmak isteyenlerin 300 TL ödemeleri gerekmekte. İlk gün Kızılırmak, ikinci gün Bahçeli, üçüncü gün Yeşilöz ve dördüncü Uçhisar’a gidecek olan bisikletçiler için bir adet üst forması verilecek. Kamp alanındaki duş ve tuvaletleri diledikleri gibi kullanabilen katılımcıların havuzdan faydalanabilmesi içinse günlük 15 TL ödemek zorundalar. 300 TL’lik fiyata kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği de dahil.


29 Haziran’da sadece lisanslı sporcuların katılabildiği Eleme Yarışı (Eliminatör) gerçekleştirilecek. Katılımcı sayısı ise 64 ile sınırlı tutulmuş durumda. 29 – 30 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan Salcano Kapadokya Etap Yarışı’nda ise herhangi bir katılımcı sınırı bulunmazken, bir önceki etapta olduğu gibi yalnızca lisanslı sporcular katılabilir.


Festivalin son gününde gerçekleşecek olan Salcano Gran Fondo Kapadokya – Uzun Parkur ve Kısa Parkur, Uçhisar bölgesinde yapılacak. Uzun parkur 107 km olup katılımcıların 25 Haziran’a kadar başvurularını tamamlaması gerekiyor. 160 TL’lik bir kayıt ücreti bulunan bu etapta ücret iadesi olmadığı gibi fiyat 18 Haziran’dan sonra 180 TL’ye çıkacak. Kısa Parkur’a katılmak isteyenler ise 110 TL’lik kayıt ücretini ödemek durumunda. 18 Haziran’dan sonra ise fiyat 130 TL’ye yükseliyor.


Ürgüp Uluslararası Bağ Bozumu Festivali (Eylül’ün 2. Haftası, 2018)


Ürgüp Belediyesi’nin öncülüğüyle düzenlenen festivalde yerel ve ulusal sanatçıların verdiği konserlerin yanı sıra çeşitli yarışmalar ve paneller düzenlenir. Birbirinden güzel üzümlerin katılımcılara ikram edildiği festivalin amacı Ürgüp üzümünün ve üzüme bağlı yan ürünlerin tanıtımının yapılması ve turizmin Ürgüp için önemine dikkat çekmektir.


Festivalin ilk gününde kortej yürüyüşü yapılır ve devlet büyükleriyle birlikte Mehteran Bölüğü’nün marşları eşliğinde festivale katılanlar Ürgüp çarşısında kısa bir tur atar. İkinci günde ise çeşitli oyunların yanı sıra Üzüm Güzeli seçilir. Festivale katılım ise ücretsiz.

KATEGORİLER