Fas Gezi Rehberi


Fas Gezi Rehberi

08.04.2024

Afrika kıtasında bulunup da Afrika Birliği’ne üye olmayan tek ülke konumunda olan Fas, kelime olarak “El-Magrib - en batıdaki yer” anlamına geliyor. Verimli toprakları ve doğal güzelliklerin korunduğu Akdeniz sahilleriyle kendine özgü bir havası olan Fas’ın en çok turist çeken şehirleri Rabat, Marakeş ve Kazablanka. Fas’a gitmeyi düşünenler mutlaka Sahra Çölü’nde yıldızları seyretmeli, Agadir’de de en az bir kez sörf yapmayı denemeli.

Fas da Gezilecek Yerler

Fas’ta gezilip görülecek o kadar yer bulunuyor ki, hangi birisine gidip göreceğiniz karar veremiyorsunuz. Fas seyahatinde mutlaka gitmeniz gereken şehirler arasında Marakeş, Rabat ve Kazablanka bulunuyor. Tabii Sahra Çölü’nü de es geçmeyeleim. Marakeş’te Kutubiye Camii’ni ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca efsanelere konu olmuş Bahia Sarayı , Majoreller Bahçeleri ve Saadian Mezarları görmeniz gereken yerler arasında öncelikli olanlardandır.

Kazablanka ise adeta kültürlerin buluştuğu yer. Müslüman ve Hristiyanların bir arada yaşadığı bu şehirde birlite oluşturdukları kültürün neticesinde oluşan tarihi eserleri ziyaret edebilir, dünyaca ünlü plajlarında güneşlenip denize girebilirsiniz. Rabat ise Fenike, Roma ve Merenid uygarlıklarına ev sahipliği yapmıştır. Burada Chellah orta çağdan kalma Chellah antik kentini görebilir, Hassan Kulesi ve Kasbah’ı ziyaret edebilirsiniz.

Fas da Yapılacak Aktiviteler

Eğer kısa bir tatil yapmayı planlıyorsanız, Fas’ta dilediğiniz her şeyi yapamayabilirsiniz. Ülkede birçok tarihi yapının bulunmasının yanı sıra yapabileceğiniz pek çok farklı aktivite de var. Özellikle Akdeniz sahillerinde sörf ve dalış yapmak isteyenler için büyüleyici plajları olan Fas’ta bir de Sahra Çölü bulunuyor. Bu çölde develer üzerinde yolculuk yapabiliyorsunuz.

Fas da Yeme İçme Yerleri

Afrika’nın en özel mutfaklarından bir tanesine sahip olan Fas’ta çeşit çeşit baharatlar yemeklere farklı tatlar katıyor. Şeker ve tuzun bir arada servis edildiği yiyeceklerden tutun da taze ve kuru meyvelerin benzersiz tatlarına kadar her şey oldukça ilgi çekici.

Fas’ta en çok tercih edilen yemek, içerisinde sebze ve et parçaları bulunan kuskus. Kuskusun yanına ise baharatlar hazırlanan ve özel kaplarda kömür ateşinde pişirilen Tajin adını verdikleri bir et yemeği yer alıyor. Harira, çeşit çeşit sebzeden yapılan bir çorba ve yemeklerden içiliyor. Kefta ise hepimizin bildiği köfteyle benzerlik gösteriyor. Ayrıca Fas’ın meşhur, bol köpüklü, bol şekerli naneli çayını da (mint tea) denemeyi unutmayın.

Fas da Konaklama

Fas’ta her bütçeye uygun konaklama yerleri bulunuyor. Özellikle Marakeş’teki oteller turistlerin en çok tercih ettiği konaklama yerleri arasında yer alıyor. Fas’ta her bütçeye uygun bir otel bulmak mümkün. Hotel de Golf, beş yıldızlı otel hizmeti arayanlar için en ideal otellerden bir tanesi. Merkeze oldukça yakın olan bu otelde dilediğiniz her şeye kolaylıkla erişebiliyorsunuz. Daha uygun fiyatlı Fas otelleri arayanlar içinse Jardin d’Abdou tercih edilebilir.

Fas da Alışveriş

Fas’ta alışveriş yapmak isteyenler, Souk adı verilen geleneksel çarşılara akın ediyor adeta. Fas’ın her şehrinde kurulan bu pazarlarda ülkeye özgü eşyalar, meyve ve sebzeler, el yapımı ürünler satılıyor. Fas’tan dönerken kendinize veya sevdiklerinize alabileceğiniz pek çok hediye bulunuyor. Bin bir çeşit baharattan Fas’a özgü nane çayına, celleba olarak adlandırılan entarilerden babuş adı verilen terliklere, tajin adı verilen dökümlü kaplardan dünyaca meşhur argan yağına kadar birçok ürünü Fas’ta bulabilirsiniz.

Fas Eğlence ve Gece Hayatı

Fas’ta eğlence ve gece hayatı en güzel Marakeş ve Kazablanka’da yaşanıyor. Mekanlara giriş ücretiyse ortalama 15 dolar civarında. Bir biranın ücretiyse mekanın kalitesine göre değişirken, ortalama bir yere gittiyseniz 10 dolara da bir şeyler içebilirsiniz.  En çok tercih edilen mekanlarsa Palais Jad Mahal ve Le Paradise Club. Eğer gelmişken bir de festival görmek istiyorsanız, tatilinizi mayıs veya ekim ayına denk getirmelisiniz. Mayıs ayında Gnawa Müzik Festivali ve Dünya Kutsal Müzik Festivali düzenleniyor. Ekim ayında ise ortalama üç gün süren Hurma Festivali gerçekleşiyor.

Fas da Ulaşım

Fas’a gitmek isteyenler genellikle hava yolunu tercih ediyor. Türkiye’nin birçok farklı şehrinden Fas’a seferler düzenleniyor. Gideceğiniz tarihe göre bilet fiyatları değişirken, yılın bahar aylarında en ucuz uçak bileti 500 TL’den başlıyor. Türkiye’den Fas’a en uygun uçak biletlerini sağlayan firmalar ise Air France ve AtlasGlobal.

KATEGORİLER