Esrarengiz Bir Kent: Edinburgh


İskoçya’nın başkenti Edinburgh, tarihi dokusu, havası ve orta çağdan günümüze kadar gelmeyi başarmış kültürel güzellikleriyle birlikte birçok kişinin tatil hayallerini süsleyen bir şehir. Sokaklarında kulağınıza çalınan gayda ezgileriyle birlikte bin yıllık mimari yapıların arasında dolaşmak nefesinizi kesecek.


Gezilecek Yerler


Çoğu Avrupa şehri gibi Edinburgh de Old Town ve New Town olmak üzere ikiye ayrılıyor. Old Town’da görülebilecek yerlerin çoğu Royal Mile’ın etrafına konuşlanmış durumda. Edinburgh’a gidip de görmeden dönmemeniz gereken yapıların başında Edinburgh Kalesi geliyor. Şehri ikiye bölmesinin yanı sıra İskoçya’nın alabildiğine yeşil doğasını ayaklar altına seren kale, ziyaretçilerin de en uğrak noktası.


New Town’da görmeniz gereken ilk yer Prenses Caddesi ve Prenses Caddesi Bahçesi. Edinburgh’un en işlek caddesi olan Prenses Caddesi’nde şehrin gotik havasını iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Üstelik yemyeşil alanlarıyla Prenses Caddesi Bahçesi, ziyaretçilerinin içini huzurla kaplıyor. Ayrıca, yine bu cadde üzerinde yer alan Scott Monument, neo-gotik tarzda inşa edilmiş bir anıt olarak görkemiyle insanları adeta büyülüyor.


Yapılacak Aktiviteler


Edinburgh’a gelenlerin yapmaktan en çok keyif aldığı aktivitelerden biri de şehrin enfes doğasıyla birlikte eşsiz mimari yapıları arasında dolaşmak oluyor. Ortaçağdan kalma eserlerin adeta bir müzede sergilenir gibi şehre yerleştirildiği bölgelerde yürümek, insanın hem içini rahatlatıyor hem de şehirle bir bağ kurmasını sağlıyor.


Edinburgh’a geldiyseniz yalnızca gezerek ve görerek bu şehrin tadını alamazsınız. Sizin de bildiğiniz üzere İskoçya, tüm dünyada viskisiyle tanınan bir ülke. Madem Edinburgh’tasınız, İskoç viskisini yerinde tatmadan şehirden ayrılmamalısınız.


Yeme İçme


İskoçya’ya giden birinin yemeden veya içmeden dönmemesi gereken birkaç şey bulunuyor. İlk akla gelenler viski, şarap ve bira olsa da cheddar, crowdie ve caboc peynirlerinin tadına bakmadan şehri terk etmeyin.


Aberdeen Angus adı verilen sığır türü, Edinburgh’da en çok tercih edilen et çeşitlerinden biri. Ayrıca, av hayvanlarının da sıklıkla tüketildiği şehirde, keklik, geyik, yaban tavşanı, bıldırcın gibi et ürünleri oldukça revaçta. Sadece et değil, balık tercihinde de ziyaretçilerine geniş bir yelpaze sunan şehirde morina, ringo ve som balığının tadına bakabilirsiniz.


Konaklama


Edinburgh’da kalıcıysanız, daha önceden nerede kalacağınızı planlamış olmanız gerekiyor. 4 farklı bölgede çeşitli konaklama seçenekleri bulunan şehrin merkezindeki The Glasshouse’da kalabilirsiniz. Gecelik fiyatı 1.500 ile 1.800 TL arasında değişen otelin kalitesi fiyatına kesinlikle değiyor.


Bunun dışında 3 farklı bölgede daha bütçe dostu konaklama tesisleri de mevcut. Granton, Portobello ve Liberton’da bütçenize uygun otellerde konaklayabiliyorsunuz. Fiyatlar gideceğiniz tarihe göre 70 Euro ile 250 Euro arasında değişkenlik gösterebiliyor.


Alışveriş


Edinburgh yükselen bir moda şehri olmasıyla birlikte birçok ünlü markanın şubesini şehirde bulabiliyorsunuz. Sevdiklerinize şehirden hediyelik eşya almak isterseniz de Edinburgh Kalesi civarlarında dolaşabilirsiniz. Buradan şehre özgü, her yaşa uygun hediyelik eşya bulabilmek mümkün.


Edinburgh’dan hediyelik eşya değil de viski götürmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir konu bulunuyor. İskoçya, viskisiyle ün salmış bir ülke olmasına karşın Avrupa’daki alkol fiyatlarına nazaran viski oldukça pahalı.


Eğlence ve Gece Hayatı


Edinburgh, hem İskoçya’nın en kalabalık ikinci şehri olması hem de çok fazla turist çekmesi nedeniyle pek çok farklı alanda eğlence imkanı sunuyor. Özellikle gece kulübü ve pub tercih eden turistler için birçok alternatif bulunuyor. Bu alternatiflerden bazıları; Captains Bar, The Barony ve Jekyll & Hyde.


Edinburgh’a gelip de festival görmeden gitmek olmaz diyenlerdenseniz, tatilinizi yaz ayına doğru planlamanızda fayda var. Çünkü Edinburgh’da düzenlenen önemli festivallerin çoğu haziran ve ağustos aylarında gerçekleşiyor.


Ulaşım


Bir ada ülkesi olan İskoçya’ya Türkiye’den uçak aracılığı ile gidilebiliyor. Yaklaşık 4 saat 30 dakika süren uçuşlarla Edinburgh Havaalanı’na haftanın herhangi bir günü gidebilmek mümkün. Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan düzenlediği seferlerle şehre ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca easyJet firması Dalaman’dan Edinburgh’a direkt uçuş imkanı sunuyor. Gidiş tarihine göre bilet fiyatlarında değişiklik olsa da genel olarak 140 Euro ile 500 Euro arasında bilet bulabilmeniz mümkün.

KATEGORİLER