Eskişehir’e Gidip de Tatmadan Dönmemeniz Gereken 7 Lezzet


Ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Eskişehir, doğuda Ankara, güneyde Afyon, batıda ise Kütahya ilimize komşu konumda bulunuyor. 13 bin küsur gibi bir yüz ölçümü ve 844 bin nüfusu bulunan şehrin, kışları soğuk ve karlı, yazları ise sıcak ve yağışsız geçiyor. Şehirde iki ayrı üniversite bulunması nedeniyle kent,57 bin civarı öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Ayrıca burada yer altından çıkan ve adeta Eskişehir ile özdeşleşmiş olan Kalabak adı verilen bir içme suyu da bulunuyor. İlk zamanlarda tanker ile dağıtımı yapılan Kalabak suyu, şimdilerde damacana sistemi ile dağıtılıyor. Bunların yanında Met helvası, nuga helvası, haşhaşlı çörek, çiğbörek gibi yiyecekleri meşhur olan Eskişehir’in aynı zamanda balaban kebabı da tadına bakılması gereken lezzetler arasında.


Çiğ Börek


Eskişehir’de yenilmesini gerekenler listesinde hep ilk sıralarda olan çiğ börek, sizin de gitmişken tatmanız gereken lezzetler arasında. Asıl olarak bir Tatar yemeği olan çiğ börek ya da diğer bilinen adıyla çibörek, Tatarların ülkemize göç etmek zorunda kalması ile Eskişehir yöremize kazandırdıkları bir lezzet. Eğer Eskişehir’e gelmişseniz ve çiğ böreğin tadına bakmakta kararlı iseniz sizi Papağan Çiğ Börek Evi’ne davet ediyoruz. Hafta sonları yer bulmakta biraz zorlanacağınız için hafta içi gitmenizi öneriyoruz. Oldu da hafta içi de kalabalık olursa ikinci bir adres olan Eskişehir Çiğbörek Evi’ni de tercih edebilirsiniz.


Balaban Kebap


Kırım Tatarlarının bize kazandırmış olduğu bir diğer lezzet ise Balaban Kebap. Et suyu ile ıslatılan tırnak pideler, yoğurt ve tabi ki de köftenin buluşması ile ortaya çıkan enfes lezzet; balaban kebabının tadına bakmak için sizi 70 yıldır bu işi yapan ve mekânı esnaf lokantası tarzında olan “Abdüsselam Balaban Kebap” restoranına davet ediyoruz. Yemeği yedikten sonra bu enfes lezzet için Tatarlara bir teşekkürü borç bileceğinize eminiz. Bunun yanında balaban köfte için ikinci bir adres olan Fahrettin Usta Kebap Salonu’na uğrayabilirsiniz.


Köfte


Eskişehir’in meşhur lezzetlerinden bir diğeri ise köfte. Bu işin merkezi konumunda olan Köfteci Ali, şehir dışından bile köfte yemek için gelenlerin uğrak noktası. Yolunuz düşerse eğer Köfteci Ali’nin ızgarada yapılan köftelerinin tadına bakmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Elbette daha önceki yediğiniz köftelerin tatlarını unutmak şartı ile…


Met Helva


Eskişehir’in yemeniz gereken lezzetleri arasında bir de meşhur tatlısı bulunuyor tabii. Eskişehir’e has bir lezzet olan Met helva, kelimenin tam anlamıyla Eskişehir turunuzun unutulmazlarından olacak. Met helvanın adresi ise neredeyse 70 senedir bu işi yapan İnan Met Helva. Bunun yanında met helva yiyebileceğiniz diğer adresler ise Eriş Helva ve Balkan Şekerleme.


Alabalık


Eskişehir’de deniz olmaması elbette ki balık yenmeyeceği anlamına gelmiyor. Burada taze ve enfes tatların sunulduğu bir alabalık restoranı bulunuyor. Yeşillikler arasında sıra dışı bir atmosferi soluyarak çardakların altında alabalığın tadına bakmak isteyenler Söğütönü Alabalık restoranını kesinlikle ziyaret etmeli.


Haşhaşlı Çörek


Eskişehir’de haşhaş, börek ve çöreklerin olmazsa olmazı konumunda. Haşhaş burada birçok börek, çörek ve lokumun yapımında kullanılıyor. Tabi ki bunların arasında en ünlüsü haşhaşlı çörek. Eskişehir’in geleneksel tatlarından olan haşhaşlı çörek, yumuşacık çörek ve bolca haşhaşın buluşması ile ortaya çıkan eşsiz bir lezzet. Eskişehir’de haşhaşlı çöreğin ve haşhaş ile yapılan diğer lezzetlerin tadına bakmak için Palmiye Simit Evi’ni ziyaret edebilirsiniz.


Kuzu Sorpa


Tatarların Eskişehir’e bıraktığı lezzetlerden bir diğeri de damaklarda apayrı bir haz yaratan Kuzu Sorpa. Tatarlarda sorpa kelimesi et suyu anlamında geldiğinden ve kuzu eti ile yapılmasından dolayı Eskişehir’de bu yemek kuzu sorpa diye adlandırılıyor. Tatarların mirası olan kuzu sorpa, kuzu veya oğlak eti, yoğurt, yumurta ve diğer yardımcı malzemeler kullanılarak yapılan ve tercihe göre üzerinde tereyağı ile sunulan enfes bir tat. Eskişehir’de kuzu sorpanın tadına bakmak için şehir merkezinde konumlanan ve aynı zamanda çiğbörek ile de ünlü olan Eskişehir Çiğbörek Evi’ni ziyaret edebilirsiniz.

KATEGORİLER