En Ucuz Uçak Bileti Dönemleri İçin 8 Tüyo


En hızlı ve güvenilir ulaşım yolu olan uçakla seyahat etmek, yüksek fiyatları nedeniyle bazı kesimler için ulaşılmaz denebilecek bir yere sahip. Uygun fiyatlı biletler bulamadığı takdirde farklı ulaşım araçlarına yönelen yolcular, ulaşım sürelerini uzattıkları için daha kısa süreli tatiller yapıyorlar. İşte bu yazımızda, siz daha hızlı ve güvenilir bir uçuş yapıp tatilinizi yollarda geçirmeyin diye, bazı ucuz uçak bileti dönemlerini listeledik. Eğer bu maddeleri aklınızda tutar ve seyahatinizden önce bu yöntemleri uygularsanız, en ucuz uçak biletlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İsterseniz gelin, lafı fazla uzatmadan uçak biletlerinin hangi dönemlerde en ucuz olduğuna bir göz atalım.


Farklı tarihlerde arama yapın


Eğer yetişmeniz gereken bir toplantı yoksa ve seyahat tarihlerinizi esnetme imkânına sahipseniz, farklı tarihlerde aramalar yaparak daha uygun fiyatlı uçak biletlerine ulaşabilirsiniz. Daha önce belirlediğiniz gidiş ve dönüş tarihlerinden 2-3 gün öncesi ve sonrasındaki bilet fiyatlarını kontrol etmek bazı durumlarda can kurtarıcı olabilir. Zira hafta sonlarında veya özel günlerde uçuş yapmaktansa iki gün sonrasında uçmak hemen hemen yarı fiyatına mal olabilir.


Erken saatlerde uçun


Sabahın erken saatlerindeki uçuş seferlerini seçmek ise en ucuz uçak biletlerine ulaşmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem. Çok tercih edilmemesi sebebiyle sabah uçuşları, uçağın boş gitmesini istemeyen havayolu firmaları tarafından daha ucuz fiyatlarla satışa çıkarılabiliyor. Öte yandan erken kalmak zor geliyorsa gecenin son uçuş saatlerine bakmanız da bir diğer seçenek. Aynı sebeplerle gece uçuşları da öğlen ve akşam uçuşlarına nazaran daha ucuz olabiliyor.


Diğer havalimanlarına da bakın


Eğer seyahat etmek istediğiniz yere uçak biletleri haddinden pahalıysa ve zaman sıkıntınız da yoksa yakınlarda bulunan farklı havalimanlarını da değerlendirebilirsiniz. Örnek vermemiz gerekirse, Sabiha Gökçen Havalimanı’na olan uçak biletleri bazı dönemlerde daha pahalı olabilirken Atatürk Havalimanı’na daha uyguna uçabilirsiniz. Aralarında fazla mesafe olmamasına rağmen, gözle görülür fiyat değişiklikleri sunan bu yöntemi farklı ülkeler için de kullanabilirsiniz. Sınıra yakın iki havalimanı arasında ülkeler değiştiği için dünyalar kadar fiyat farkı olabiliyor.


Salı ve perşembe uçuşlarını tercih edin


Eğer yetişmeniz gereken önemli bir işiniz yoksa ve seyahat günlerinizi biraz esnetme şansına sahipseniz, salı ve perşembe günleri uçmak daha ekonomik olabiliyor. Bu günlerde özellikle cuma ve cumartesi uçuşlarına nazaran gözle görülür bir fiyat farkı olabiliyor. Geri kalan günlerde fiyat farkı iki katına çıkabildiği gibi, salı ve perşembe günleri özel bir güne denk geliyorsa bu günlerden de uzak durmak gerekebiliyor.


Ağırlık sınırını aşmayın!


Sevilen tüm eşyaların ihtiyaç olmayacağı bilinse dahi seyahat boyunca taşınması yapılan en büyük yanlışlardan. Eğer ekonomik bir uçuş yapmak istiyorsanız bu gereksiz eşyalardan vazgeçmelisiniz. Yanınızda taşıdığınız fazla eşyalar, ağırlık sınırını aşmanıza sebep olabilir. Bunun bir sonucu olarak da size verilen ağırlık kotasının üzerine çıktığınızdan ek taşıma ücreti ödersiniz. Bunu önlemek için seyahatinizi yapmadan önce seçtiğiniz havayolu şirketinin ağırlık politikalarını okumalı ve yanınıza alacağınız eşyalarınızı buna göre belirlemelisiniz. Öte yandan bazı firmalar sadece el bagajı ile seyahat eden yolculara indirimli fiyatlar sunabiliyor. Fakat gideceğiniz yerden de alabileceğiniz eşyalar olduğunu unutmayın.


Mobil uygulamaları kullanın


Artık hayatımızın bir parçası haline gelmiş olan cep telefonlarımız, uygun uçak bileti bulma konusunda oldukça yararlı araçlar. İndirebileceğiniz bazı uygulamalar sayesinde kolayca en ucuz uçak biletlerine ulaşabilir, bu biletleri anında satın alabilirsiniz. Size farklı rotalar ve firmalar öneren, tüm fiyatları bir liste olarak önünüze seren mobil uygulamalar, en ucuz uçak biletini bulmanız konusunda hayat kurtarıcı olabilir.


Kampanyaları takip edin


Biletinizi uzun zaman önce almasanız bile, tüm umutlar tükenmiş sayılmaz. Hava yolu firmalarının belirli dönemleri kapsayan bazı kampanyaları olabiliyor. Fakat burada dikkat etmeniz gereken noktalardan biri ise kampanyalar ilan edildikten sonra birkaç gün içinde biletinizi almanız. Zira elinizi çabuk tutmadığınız takdirde her şey için çok geç olabilir. Bu nedenle hava yolu firmalarının sunduğu bu kampanyalardan olabildiğince erken haberdar olmak önemli bir hale geliyor. Bu sorunu da farklı uygulamalara kayıt olarak, uygulamalar tarafından size gönderilen seyahat bültenlerini takip ederek çözebilirsiniz.


Doğru zamanda doğru yere uçun


Zamanlama konusu daha önce de bahsettiğimiz gibi bu işin en can alıcı noktalarından biri. Örneğin, yaz turizmi yapılan yerlere yaz aylarında, kış turizmi yapılan yerlere kış aylarında uçmak; yoğun talep olacağından dolayı normalden daha pahalıya patlayabiliyor. Bu gibi yerlere seyahat etmek istiyorsanız, bölgenin yoğun sezonundan 1 ay önce veya 1 ay sonra yapacağınız seyahatler, yüzünüzü güldürecek bir fiyat farkına sahip.

KATEGORİLER