En Güzel Portekiz Şehirleri


İber Yarımadası üzerine kurulmuş olan Portekiz, Avrupa kıtasının en batısında bulunuyor. Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan ülkenin eşi benzeri olmayan plajlarında güneşlenmek ve okyanusun derin sularına atlamak, Portekiz’de yapabileceğiniz en basit aktivitelerden bir tanesi. Portekiz tarihiyle, mimari eserleriyle ve sıcak insanlarıyla gidilip görülmesi gereken ülkeler arasında yer alıyor. Fado, Futbol ve Fiesta çemberi içerisinde varlığını devam ettiren Portekiz’in hem ucuz hem de eğlenceli bir ülke olması kendisini tatil için cezbedici yerlerden bir tanesi yapıyor. Üstelik dünyaya nam salmış Porto şarabıyla da ziyaretçilerini adeta mest ediyor.


Lizbon


Portekiz’in başkenti olan Lizbon, Atlantik okyanusu kıyısı boyunca uzanıyor. Yürüdüğünüz yeri dahi anlam katan taş kaldırımları, köprüleri ve katedralleriyle ziyaretçileri büyüleyen Lizbon tarihe de adeta ışık tutuyor. Lizbon’un en eski yerleşim yeri olan Alfama’nın tarihi 12. yüzyıla dayanıyor. Tejo Nehri yakınlarında kurulan bölgenin mimari eserlerinde Fas kültürünün izleri görülüyor. Lizbon’a geldiğinizde merkezden kalkan 28 numaralı tramvaya binerek Alfama’ya ulaşabiliyorsunuz.  Şehrin diğer önemli yapıları arasında Sao Jorge Kalesi, Keşifler Anıtı, Jeronimos Manastırı ve Santo Justa Asansörü bulunuyor. Lizbon’da gezilecek yerler saymakla bitmese de gezinizin ardından Portekiz mutfağına özgü tatları bulabileceğiniz birbirinden güzel restoranlar bulunuyor. Üstelik siz yemeğiniz yerken, geleneksel Fado müziği de size eşlik ediyor.


Porto


Lizbon’dan sonra Portekiz’in en büyük ikinci şehri olma unvanı Porto’nun elinde. Modern ve klasik mimarinin birbiriyle harmanlandığı bu şehirde Torre dos Clerigos, Se do Porto, San Francisco Kilisesi ve Igreja dos Clérigos gibi tarihi yapılar bulunuyor. 1996 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Riberia ise Porto’nun en eski bölgesi olarak biliniyor. Douro Nehri’nin yanına kurulmuş olan şehrin merkezinde hediyelik eşya satan dükkanlardan antikacılara kadar pek çok dükkan bulabiliyorsunuz. Dünyanın en güzel şaraplarından bir tanesi de yine bu şehirle anılıyor. Eğer Porto’ya geldiyseniz, modern restoranlardan ya da şarap evlerinden bir tanesine giderek Porto şarabının tadına bakabilirsiniz.


Coimbra


Portekiz tarihinde önemli bir yere sahip olan Coimbra, 12. ve 13. yüzyıllarda Portekiz’e başkentlik yapmıştır. Mondengo Nehri yakınlarına kurulan şehir, Lizbon’a 200 km uzaklıkta konumlanıyor. Arnavut kaldırımları, Roma kültürünü yansıtan mimari yapıları ve doğasıyla ziyaretçilerin her mevsim uğradığı Coimbra, üniversite şehri olarak biliniyor. Şehrin en yüksek noktasında bulunan ve 700 yıllık geçmişe sahip olan Coimbra Üniversitesi’nin bulunduğu mimari eser, dünyanın en eski yapılarından bir tanesi. Barok mimari tarzıyla inşa edilen Joania Kütüphanesi de Coimbra Üniversitesi’ne farklı bir hava katıyor. Şehirde gezebileceğiniz yerler arasında yalnızca üniversite değil, Se Velha Katedrali, Santa Cruz Manastırı, Sao Tiago Kilisesi gibi tarihi yapılar da bulunuyor.


Braga


12. yüzyıldan beri Portekiz’in inanç merkezi olarak kabul edilen Braga, Portekiz gezisi kapsamında mutlaka gidilmesi gereken şehirlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Braga’nın Bragacari Keltler tarafından inşa edildiği söylentileri ağızdan ağıza dolaşıyor. Braga’nın inanç merkezi olması mimari eserlere de yansımış durumda. Antigo Paço Episcopal, İdalo Çeşmesi, Se Katedrali, Sacred Sanat Müzesi gibi din merkezli yapılar, mimarisiyle görenleri hayrete düşürüyor. Şehri ziyaret eden turistler, orta çağdan kalma izlerin çevrelediği Braga sokaklarından gözlerini alamıyor.


Sintra


Portekiz’in başkenti Lizbon’dan tren ya da otobüsle kolayca ulaşım sağlanabilen Sintra, doğayla iç içe olmaktan keyif alanların hayran olacağı bir şehir. Sintra’da pek çok lüks tesis ve yüz yıllar öncesinden kalma şatoları andıran villa bulunurken, rengarenk evler, butik dükkanlar ve taş kaldırımları sokakları turistleri adeta büyülüyor. Sintra şehrinde yer alan tarihi yapılar arasından 19. yüzyıldan kalma Palacio Pena sıyrılıyor. Kartpostallara konu olacak ihtişamıyla görenleri şaşkına uğratan saray, egzotik ağaçlar ve endemik bitkilerle çevrili bir tepede ziyaretçilerine ev sahipliği yapıyor. Portekiz’in modern yüzü Sintra’da gezip görebileceğiniz yerler arasında Palacia Pena dışında, Oyuncak Müzesi, Regaleira Sarayı, Ulusal Saray ve Mahribi Kalesi bulunuyor.

KATEGORİLER