Ege'nin En Güzel Tatil Beldeleri


Ege deyince aklımıza, masmavi, berrak denizi, beyaz kumlu plajları gelse de aslında sadece deniz, kum, güneş tatili düşlemeyenlerin de harika vakit geçirebileceği bir tatil cenneti. Ege denizinin kumsallarında güneşlenmek isteyenlere de Ege’de yapılabilecek en sıra dışı aktivitelere katılmak isteyenlere de birbirinden güzel önerilerimiz var:


Fethiye, Muğla

Fethiye aslında hem Ege Bölgesi ve hem de Akdeniz Bölgesi’nin sınırları içinde yer alıyor. Buranın en cezbedici özelliği ise doğal güzelliklerinin bozulmadan korunabilmesi ve muhteşem koylara sahip olması. Fethiye’nin bazı koyları, sadece tekneyle gidilebilen, araba yolunun dahi olmadığı yerlerdir. Ayrıca fazlasıyla turistik bir bölge olması nedeniyle çok sayıda konaklama tesisini de bünyesinde barındırıyor. Bu cennetten düşme beldede hem deniz keyfini sonuna kadar yaşayabilir hem de çevresindeki yakın yerleri de keşfedebilirsiniz. Bu bölgede yapılabilecek çok sayıda doğa sporu ve aktivitesi de var. Trekking ve doğayla iç içe uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Çarşaf gibi denizinde şnorkelle veya tüplü dalış da yapmak mümkün. Ayrıca tam bir maceraperestseniz, Ölüdeniz’in üzerinden paraşütle süzülebilir ve kelimelerle tarif edilemeyecek kadar manzaralara şahit olabilirsiniz.


Sığacık, Seferihisar, İzmir

Ege’nin incisi İzmir’imizin saklı cennetlerinden bir köşedir. Ufak, çok şirin küçük bir köyden bahsediyoruz. Hem kalabalıktan uzak hem de son derece keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer Sığacık. Pazar günü kurulan semt pazarı, gerçekten görülmeye değer. Her hafta çok sayıda ziyaretçisi olan bu özel pazar sokağında, Sığacık yerlilerinin evlerinde hazırladıkları envaiçeşit yiyeceği gelenlere ikram edip, satması burayı ayrıcalıklı kılan bir özellik. Bir sonraki rotanızda Seferihisar varsa eper seyahat gününüzü “pazar” olarak değiştirmenizde fayda var, bizden söylemesi. Buna ek olarak, civar beldelerle yakınlığı ile de aynı gün içerisinde birden fazla yeri gezme imkanı sunuyor. Sığacık’a en yakın yerler olan Çeşme, Urla, Özdere gibi birçok turistik yeri de görebilirsiniz.


Ayvalık, Balıkesir

Ege’nin çoğu sahil beldesinden kafa dinleme yeri olarak bahsedilse de, Ayvalık için son zamanlarda bunu söylemek imkansız. Gerçekten gün geçtikçe birçok bakımdan rağbet görmeye başlamış, Ege’nin en güzel yerlerinden birisidir. Ayvalık içinden incecik bir köprü ile bağlanmış Cunda Adası’nı ise kuşkusuz ülkemizin saklı cevherlerinden. Mutlaka görülmeye değer, muhteşem adalara sahip bir kıyı kasabası. Çok fazla turistik bir yer olmasına karşın, yazlıkçıların da burayı tercih ettiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte çok sayıda turistik tesislerin olduğu Cunda Adası’ndaki her bütçeye uygun butik oteller var. Ayvalık’ın en büyük sahili olan Sarımsaklı Plajı da deniz, kum, güneş üçlüsünü severlerin sıklıkla tercih ettiği bir yer.


Dikili, İzmir

Dikili, İzmir’e biraz uzak bir ilçesi olsa da daha çok yazlıkçıların gelip kaldığı güzel, şirin bir tatil beldesi. Fazla turistik bir bölge olmamasına karşın, elbette doğal güzellikler bakımından İzmir’in en zengin sahil beldelerinden biri. Aristo, İskender gibi tarihte büyük önemi olan kişilerin burada yaşadığı yönünde rivayetler de var. Bu anlamda da tarihi birçok kalıntıya da rastlamak mümkün. Şöyle en sessiz sakininden, kafa dinlemek için yer arıyorsanız, Dikili tam size göre diyebiliriz.


Bodrum, Muğla

Anlata anlata bitiremeyeceğimiz yerlerden biri daha. Bodrum, Türkiye’deki son 10 yılın en turistik yerlerinden biri olması nedeniyle dört mevsim kalabalık bir yer. Kendine özgü mimari yapısıyla, muhteşem berrak deniziyle sizleri karşılayan Bodrum, yer olarak da mükemmel bir konuma sahip. Özellikle çok fazla turistik tesisin olması, her bütçeye uygun hizmet verilmesini de sağlıyor. Bodrum’un bir de mega kentleri aratmayacak kadar hareketli ve canlı bir gece hayatı var. Gecenin hangi saati olursa olsun, cıvıl cıvıl bir ortamla karşılaşabilirsiniz. Bodrum’un beldeleri ve civar ilçeleri de en az burası kadar güzel ve birbirinden güzel koylara ev sahipliği yapıyor.


Marmaris, Muğla

Marmaris, muhteşem koylarla çevrili, mavi ve yeşil renklerinin her tonunu görebileceğiniz harika bir tatil beldesi. Yemyeşil bir dağın eteklerine kurulmuş olan bu şirin ilçede yapılacak ilk iş, tekne turlarına katılmak. Adeta uzun bir mavi yolculuktaymış gibi hissedebileceğiniz bir deneyim yaşayabilirsiniz. El değmemiş koyları gezebilir, hatta masmavi sularında yüzebilirsiniz.


Dediğimiz gibi, Ege’deki tatil beldelerini anlatmakla bitiremeyiz. Siz iyisi mi şöyle uzun bir Ege turuna çıkın…

KATEGORİLER