Edirne Mutfağının Vazgeçilmez Lezzetleri


Marmara Bölgesi’ne doğru şöyle bir uzanalım ve Trakya mutfağına önemli katkılar sağlayan Edirne’nin emsali bulunmaz lezzetlerine bir göz atalım istedik. Yolu Edirne’ye düşenlere ve bu güzide şehrin yöresel lezzetlerini merak edenlere bir rehber olacak bu yazı, Türkiye’nin sıcak insanlarını ağırlayan Edirne’de “ne yerim” derdinize merhem olacak.


Edirne Tava Ciğeri


Yaprak ciğer olarak da anılan Edirne tava ciğeri, süt danasının sinirleri alınmış ciğeri ile yapıldığından oldukça lezzetli bir tat olarak karşınıza çıkacak. Yanında piyaz ve yoğurtla servis edilen bu ciğer, adını pişirildiği kaptan alıyor. Bol yağda pişirilen Edirne tava ciğeri “en iyi nerede yenir” derseniz cevabımız Aydın Tava Ciğeri veya Niyazi Usta olur. Turşu biberiyle ve acı biber sosuyla enfes tada ulaşan tava ciğerini yerken parmaklarınızı da yiyeceksiniz.


Elbasan Tava


Daha görür görmez vurulacağınız elbasan tava Edirne’nin en has lezzetleri arasında yer alıyor. Etinin bol olmasından dolayı kesinlikle doyacağınızı garanti ediyoruz. Patates ve bezelye de seviyorsanız elbasan tavaya tek kelimeyle bayılacaksınız. Eğer kalabalık bir grubu ağırlayacaksanız kuzu etinin bu enfes halini misafirlerinize sunmak için tercih edebilirsiniz.


Mamzana


Patlıcan ve kırmızı biberin közlendikten sonra domates ve sivribiberle buluşarak oluşturduğu bu lezzet, bir çeşit salata olmasına rağmen sunumu yoğurt ile birlikte yapılıyor. Pek çok tadı bir arada sunan mamzana, adını şehir dışına kadar duyuramasa da Edirne’de oldukça sık tüketilen bir salata olarak nam salmış durumda. Neredeyse hemen hemen her yemeğin mezesi haline gelen mamzanayı Meriç Nehri kıyısındaki restoranlarda deneyebilirsiniz.


Gaziler Helvası


Artık Edirne’de gelenekselleşmiş tatlarından olan gaziler helvası, şerbetinde kullanılan baldan alıyor tadını. Bademlerle sunulmasından dolayı ballı bademli helva olarak da anılan bu lezzetinin bu bademleri dahi Edirne’ye has ürünlerden. Klasik un helvasından farkıysa içine bal katılması. Lale Devri’nden beri ün salmış Helva Sohbetleri’nin baş lezzeti olan gaziler helvası, zamanında orduları seferlerine uğurladığı için bu adı almaya layık görülmüş.


Kavala Kurabiyesi


Artık marketlerde de kutulanmış olarak karşımıza çıkan Kavala Kurabiyesi, hilal şeklinde bir un kurabiyesini andırsa da aslında bundan çok farklı. Bünyesinde bulundurduğu meşhur Edirne bademi, Kavala kurabiyesinde onu özel kılan şey olarak ortaya çıkıyor. Ağızda dağıldıktan sonra damakta bıraktığı yumuşak tat ile gönüllere yerleşen bu kurabiyeyi de Edirne şehir merkezindeki Şükrüpaşa Mahallesi’nde bulunan Arslanzade’den temin edebilirsiniz. Kavala istemezseniz Arslanzade’den Kallavi kurabiyesi de alabilirsiniz.


Zerde


Sadece Edirne’nin değil, aynı zamanda tüm Trakya’nın vazgeçilmez lezzeti olan zerde, Edirne’deki düğünlerde ve mevlitlerde sıklıkla karşınıza çıkabilecek bir tatlı. İçinde bulunan zerdeçaldan adını alan bu tatlı, nişasta ve pirinç ile yapılıyor. Kaynatıldıktan sonra tercihe göre bakır kaselere boşaltılıp üzerine kuş üzümü ile çam fıstığı ekleniyor. Bir damla gülsuyu dokunuşuyla sonlanan zerde genellikle soğuduktan sonra servis ediliyor.


Badem Ezmesi


Edirne dendiğinde akılda bir ampul gibi yanan badem ezmesi, bu şehri ziyaret edenlerin mutlaka giderken götürdüğü lezzetler arasında bulunuyor. Çiğ bademin çekilmesinden sonra 10 dakika boyunca ayrıca havanda dövülmesi gerekiyor. Bu esnada hazırlanan şerbet yavaş yavaş ekleniyor ve oldukça zahmetli olan bu işlemin sonunda ortaya çıkan macunumsu yapıya şekil veriliyor. Eğer tadını merak ediyorsanız yolunuz Edirne’ye düştüğünde merkezdeki Hükümet Caddesi’nde bulunan Keçecizade’den badem ezmesini kutularca alabilirsiniz.


Peynir Tatlısı


Her damak tadına hitap etmese de hatrı sayılır bir kitlenin beğenisini kazanan peynir tatlısı Edirne’nin adeta göz bebeği olmuş. Her gelenin ilk olarak denemek istediği veya Edirne’ye gidenlerden ilk istenen şey olan peynir tatlısını denediğinizde önce tadını yadırgayacaksınız ama ağzınızda bıraktığı hisse bayılacağınız için tekrar tekrar yemek isteyeceksiniz. Edirne’ye geldiğinizde Ciğerci Niyazi Usta’ya yemek için uğrarsanız yemeğin ardından bir de peynir tatlısı sipariş etmenizi öneriyoruz. Çünkü Edirne’nin en güzel peynir tatlısını burada yiyeceğinizi garanti ediyoruz

KATEGORİLER