Dünyanın Hayranlık Uyandıran Opera Binaları


Milyonlarca insanı kendine hayran bırakan opera sanatının doğduğu yer Floransa. Klasik batı müziği geleneklerinin belki de en önemli parçalarından biri olan bu sanat dalı muhteşem sesleri, muhteşem görüntülerle taçlandırıyor. Sonuçtaysa izlemesine doyum olmayan bir sanat ortaya çıkıyor. Böylesine muhteşem bir sanata yakışacak olansa görenlerde hayranlık uyandıracak olan opera binaları elbette. Opera sanatı kendi şahsına yakışır binalarıyla izleyenlerini alıp bambaşka bir yere götürüyor.


Palais Garnier, Paris, Fransa


Yalnızca Paris’te değil, tüm dünyada ünlü olan bir opera binası Palais Garnier. 1875 yılında yapımı biten binanın ilk temelleriyse günümüz tarihinden tam 13 yıl önce atılıyor. Bu süre içerisinde birçok insan opera binasının yapımında yer alıyor ve zaman zaman yaşananlara rağmen opera binası bugünkü formuna kavuşuyor. İmparator III. Napolyon için tasarlanmış olan Palais Garnier barok stilinin de öncüleri arasında. Dışarıdan bakıldığında bir insanın kolaylıkla dikkatini çekecek olan bu yapının içerisinde bir müze kütüphanesi de var.


Viyana Devlet Operası, Viyana, Avusturya


Aşıkların şehirlerinden biri olan Viyana aynı zamanda bu aşkı müzik ve sanatla besliyor. Mozart ve Schubert gibi önemli isimlere ilham olan ve sanatın her zaman içerisinde yer alan Viyana opera severlerin içerisinden hiç çıkmak istemeyecekleri bir atmosfere sahip. 1869 yılında açılan Viyana Devlet Operası açıldığı günden bu yana milyonlarca opera ve bale gösterisini meraklısına sunmayı başardı. Görkemli yapısı ve insana huzur veren sanatıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Viyana Devlet Operası.


Bolşoy Tiyatrosu, Moskova, Rusy


Bolşoy binasının kurulduğu günden beri yaşadıklarına bakıldığı zaman hala dimdik ayakta duruyor olmasının hakkını vermek gerek hakikaten... Rus mimarisini olabildiğinde en gerçekçi haliyle yansıtan bu yer Ruslar için yalnızca bir opera binası değil. Ülke için Bolşoy Tiyatrosu o kadar önemli bir yere sahip ki 100 rublelik banknotların üzerinde bu Rus yapısını görebilirsiniz. Geçirdiği yangın ve olumsuzluklara rağmen misafirlerini her zaman pırıl pırıl ağırlayan Bolşoy Tiyatrosu Moskova’da sanatın kalbinin attığı yer olmaya devam ediyor.


La Scala, Milano, İtalya


İtalya dendiği zaman akıllara gelen bir diğer şehir de Milano kuşkusuz. Bu şehrin olmazsa olmazıysa La Scala isimli opera binası. Yaklaşık 250 yıldır sanata ve sanatçıya hizmet eden bu yapı yılların yorgunluğunu kimselere belli etmeden ayakta durmaya devam ediyor. Opera sanatına ilgisi olmayanların bile Milano’ya geldiklerine ilk ziyaret ettiği yerlerden biri La Scala oluyor. Ayrıca buranın dakiklik konusunda da ünü büyük. Burada oynanan oyunlara asla ve asla belirtilen saat dışında başlamıyor ve tüm etkinlikler gece yarısından önce son bulacak şekilde ayarlanıyor. Yani buraya bir etkinlik için gelecekseniz dakik olmanız gerek.


Macaristan Devlet Operası, Budapeşte, Macaristan


Macaristan Opera Binası’nın yaptırıldığı dönemin en modern bina olması o zamanlar hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Budapeşte’ye bambaşka bir hava katan bu yapı zamanında Avusturya – Macaristan İmparatorluğu tarafından yaptırılmış. 9 yıl  boyunca yapımı süren Macaristan Devlet Operası ilk görüşte filmlerden bir kareyi andırmıyor da değil. Sahip olduğu köklü tarihine ihtişamlı görüntüsünü de ekleyen bina aynı zamanda akustiğiyle de ünlü. Macaristan Devlet Operası opera sanatının hayranlarına her açıdan mükemmel bir deneyim sunuyor. Buraya geldiğiniz zaman hem gözlerinizin hem de kulaklarınızın şahit olacağı mükemmelliklere şimdiden hazır olun.


Sydney Opera Binası, Sydney, Avustralya


20. yüzyılın en ünlü yapıları arasında adını duyabileceğiniz Sydney Opera Binası görenleri hem şaşkına uğratan hem de içten içe mutlu eden bir mimariye sahip. 2007 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne adını yazdırmayı başaran bu yeri her yıl milyonlarca turist ziyaret ediyor. Alışılmışın dışında bir opera binasının olması insanlarının en çok ilgisini çeken noktalar arasında elbette. Ayrıca Sydney Opera Binası dünyanın en ünlü ve başarılı sanatçılarının sahnelerine de tanık olmasıyla biliniyor. Modern çizgilerini her köşesinde gösteren yapıya olan ilgiyse dinecek gibi değil. Sydney Opera Binası opera sanatına bambaşka bir penceren bakmayı sağlıyor.

KATEGORİLER