Dünyanın En Uzun 5 Nehri


Doğdukları yerden binlerce kilometre uzağa akıp giden ve medeniyetlerin şekillenmesinde büyük rol oynayan nehirler bugün gündemimizin en önemli konusu oluyor. Başlangıç noktalarından son bulduğu yere kadar pek çok şehri besleyen ve dünyanın en uzun nehirleri listesine girmeyi başaran bu bereketli suları merak ediyorsanız sizler için derlediğimiz yazımızdan her bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz.


Nile (Nil Nehri), Mısır, Afrika


Nil Nehri, 6650 km’lik uzunluğu ile hem görsel şölen sunan hem de etrafındaki topraklara bereket dağıtan tam bir doğa harikası. Mısır’ın kalbi sayılan ve dünyanın en uzun nehri olan Nil, üç koldan beslenerek adeta ‘’S’’ şekliyle görenleri büyülüyor. Antik dönemden bu yana halkın yerleşim ve tarım alanları bu bölge yakınlarında konumlanıyor. Afrika kıtasının hemen hemen hepsini kapsayan nehir Sudan, Kongo, Burundi, Kenya, Uganda ve Etiyopya başta olmak üzere çoğu ülkenin can damarı sayılıyor. Mısır’ın başkenti Kahire’ye ulaştıktan sonra hem eski tapınakları gezmeli hem de teknelerle Nil Nehri’nde bir tura çıkmalısınız. Yeşillikleri ve görüntüsü ile insanı büyüleyen bu yer de mutlaka Nil Levreği yemelisiniz. Farklı tecrübelere imza atma şansını yakalayacağınız seyahat boyunca, nehir etrafında konumlanmış otellerde konaklayabilirsiniz.


Amazon, Amazonas / Brezilya, Güney Amerika


6400 kilometre uzunluğa sahip Amazon Nehri, And Dağları’ndan başlayarak Atlantik Okyanusu’nun sularına karışan, uzunluk bazında ikinci büyük nehir olma özelliğini taşıyor. Taşıdığı su kapasitesi olarak değerlendirildiğinde birinci sayılan nehir, birbirinden değişik balık türlerine de ev sahipliği yapıyor. Tur firmalarıyla anlaşarak bu şahane nehirde gezme şansınız var. Nehri gezmek için botları tercih ederseniz hem çok hızlı hem de çok maliyetli olacak. O nedenle feribotu tercih etmeli, yavaş yavaş gezip çevreyi iyi gözlemlemelisiniz. Farklı balık türlerinin tadına bakabileceğiniz ve Amazon Ormanları’nın keşfine çıkabileceğiniz bu seyahat için öncelikle Peru, Brezilya veya Kolombiya’ya ulaşmalısınız. Bu bölgelerden nehir turlarına katılarak başta pirana olmak üzere pek çok balık çeşidi ve devasa boyutlardaki ağaçları, bitki türlerini ve bölgenin vahşi yaşam alanını görebilirsiniz.


Yangtze (Long River/Uzun Nehir), Çin, Asya


Kelime olarak ‘’Uzun’’ anlamına gelen ve Çin’in batısından başlayan bu nehir, 6300 km uzunluğu ile Çin Denizi’nin doğusuna dökülüyor. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde fazlası ile ziyaretçi alan nehre ulaşabilmek için uçak yolculuğu yaparak Çin’e gelmeli buradan da nehir turlarına katılmalısınız. Renk cümbüşü halindeki görüntüsü ile sizi büyülemeye yetecek nehir aynı zamanda Asya’nın en uzun nehri sayılıyor. Balık türleri ve bitki örtüsünün zenginleşmesini sağlayan nehir gezisinden önce veya sonra Çin turuna çıkmalı ve ülkenin şahane bölgelerini de gezmelisiniz. Çin restoranlarına uğrayıp o meşhur Pekin ördeğinin tadına mutlaka bakmalısınız. Damak tadınıza uygun bir lezzet isterseniz de mutlaka karidesli mantıyı denemelisiniz. Konaklama için de turunuzun anlaşmalı olduğu otellerde kalmayı tercih etmelisiniz. Aksi takdirde fazla ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.


Mississippi, ABD, Kuzey Amerika


Büyük çoğunluğu ABD içerisinde olan 6275 km uzunluğundaki Mississippi Nehri’nin bir kısmı da Kanada sınırının içine doğru akar. İsmini Kızılderili yerli halktan alan nehir ‘’Büyük Irmak’’ anlamına geliyor. Yaklaşık 250 koldan toplanan nehir suyunda oldukça yoğun bir şekilde taşımacılık yapılıyor. Nehir ve çevresini keşfetmek için Türkiye üzerinden aktarmalı pek çok uçuşla Mississippi eyaletine gitmeniz gerekiyor. Uzun süreli ve maliyetli olan bu uçuşu farklı bölgelere yapılan aktarmalar ile daha uygun hale getirmek için havayolu şirketlerinin kampanyalı veya promosyonlu uçuşlarını takip edebilirsiniz. Ya da tekne turları düzenleyen firmalar ile anlaşarak hem gezilen bölgelerin tadını çıkartabilir hem de sundukları koşullardan kolayca faydalanabilirsiniz.


Yenisei, (Yenisey Nehri), Sibirya, Rusya


Moğolistan dağlarında doğup, Angara ve Selenga kolları ile birleşip 5539 km’lik koca bir ırmak oluşturan Yenisey, Kara Deniz’e dökülüyor. Yıllar boyunca pek çok medeniyeti etrafında toplamayı başaran nehri ziyaret edebilmek için Güney Sibirya’da bulunan Tuva Cumhuriyeti’nin başkenti Kızıl’a gitmelisiniz. Buradan gemilerle nehri gezerek Toju’ya ulaşabiliyorsunuz. Haziran ve ağustos dönemlerinde başlayan turların çoğunda Sibirya’nın pek çok kentini, doğal güzelliklerini görebiliyorsunuz. Türk toplumu içinde oldukça değerli olan bölge de Orhun Yazıtları’nı görmeden buradan ayrılmamalısınız. İlk defa bu bölgeye seyahat edecekler için biraz soğuk bir ülke olsa da çok eğlenceli bir seyahat geçireceğinizden eminiz.

KATEGORİLER