Dünya’nın En Ürkütücü Lunapark Oyuncakları


Her çocuğun hayallerini süsleyen lunaparkların rengarenk dünyasına dahil olmanın verdiği o tatlı duyguları hemen hemen herkes geçmişte yaşamış ve hala yaşıyor olabilir. Çocukların bayram sevinçlerinin son durağı olan lunaparklar aynı zamanda korkutucu oyuncukları ile büyüklere de hitap ediyor. Oyuncaklarda eğlenmenin yaş mevhumu olmadığını her defasında bizlere hatırlatan bu parkların neşe dolu ama bir o kadar da gizemli dünyasını keşfetmekse sanıldığı kadar zor değil. Lunaparkları süsleyen ışıkların arasında devasa boyutlarıyla göze çarpan o oyuncaklara binecek cesaretiniz varsa bu keşfe hazırsınız demektir. İhtiyacınız olan birazcık cesaret. Ben asla korkmam diyenlerdenseniz eğer en ürkütücü oyuncaklarla tanışmadan kesin bir şey söylememenizi öneriyoruz.


G-Max

Çıkış kökeni Yeni Zelanda olan bu oyuncaktan dünyada yaklaşık olarak 12 tane bulunuyor. Yüksekliğin oldukça fazla olduğu bu oyuncağın iki yan tarafında büyük demirler bulunuyor. İnsan sapanı olarak da adlandırılan bu oyuncakta sistem aynı bir sapan gibi işliyor ve demirlere bağlı olan ip sistemi ortada bulunan kabine bağlanıyor. Başlama sesinin duyulmasının ardındansa gökyüzüne çığlık sesleri karışmaya başlıyor. 5G kuvveti ile çalışan oyuncak gerilmenin ardından yaklaşık olarak 2.5 saniyede 200 kilometre fırlatma hızına ulaşabiliyor. Sizi bir beşik gibi sallayan bu oyuncak gittikçe yükseğe çıkıyor ve bir sapan gibi sürekli esneyerek git-gel hareketlerinde bulunuyor. Oldukça sarsıntının yaşandığı bu oyuncakta kafanızı dik tutabilmeniz ve oluşan hamlelerde birden hareket ettirmemeniz fazlasıyla önem taşıyor.


The Smiler

İngiltere’de bulunan Alton Towers en kapsamlı eğlence parkları arasında yer alıyor ve içerisinde birçok ürkütücü lunapark oyuncağı barındırıyor. The Smiler’da bunlardan biri olarak hız trenlerinin alışılagelmiş konseptlerinin dışına çıkarak uzun ray sistemleriyle değil, iç içe geçmiş raylardan meydana geliyor. Hız treninin alacağı uzun bir yol ve inişli alanlarının bulunmaması onu diğerlerine göre daha masum gösterse de durum göründüğü gibi olmuyor. Hareket ettiği anda düşünmeyi bile insana unutturacak hızda ilerlerken iç içe geçmiş raylar çeşitli manevraların yaşanmasını sağlıyor.


Insanity

Yükseklik korkusu olanların bu oyuncağa binmeden önce bir daha düşünmeleri gerekiyor. Las Vegas Neveda’da bulunan bu lunaparktaki Insanity, aynı zamanda dünyanın en yüksek oyuncağı olarak biliniyor. Yerden yüksekliği yaklaşık 330 metre olan bu oyuncağa deneyebilmek ise oldukça cesaret istiyor. Stratosphere Tower’da bulunan ve meraklılarına adrenalin dolu anlar yaşatan bu oyuncağın her ani hareketinde çığlık atacağınıza garanti veriyoruz. Ani hareketlerle dur kalk yapan oyuncakta gerekli güvenlik önlemleri alınsa da bu benzeri olmayan korkunun önüne geçebilmek pek mümkün olmuyor.


Kingda Ka

New Jersey’de bulunan bu oyuncak 3.3 saniyede 260 kilometre hıza ulaşarak insanın aklını başından alıyor. İlk başta yavaş yavaş ilerlerken devamında yürekleri ağızlara getiren bir hıza ulaşarak inişli çıkışlı yolarda devam ederek en büyük hız tutkunlarının bile ayaklarını yerden kesiyor. Yapısı gereği bu hız treni ilerlediği yolda tepelere çıktıkça yaklaşık olarak  456 feet yüksekliğe erişiyor. Bu yükseklikten aşağıya inişi de bir o kadar ürkütücü olan hız treni 270 derecelik sarmal yapısı ile adrenalini sürekli artıra artıra devam ediyor. Yaklaşık bir iki dakika arasında süren bu turun ardından yaşanan adrenalin ise uzun süre yeterli oluyor.


Takabisha

Japonya’da bulunan bu oyuncak hız trenlerinin en çılgınları arasında gösterilebilir. Yapısı gereği dik bir yapısı bulunan bu oyuncak ilk başta karanlık bir tünelde ilerliyor. Karanlık tünelin ardından dik omurgayı tırmanan tren bu tırmanışın ardından frenleri boşalmış bir araç gibi hızla yol almaya başlıyor. Asla bitmeyecekmiş gibi devam eden tur boyunca birden gökyüzüne ulaşırken birden çakılma hissi ile karşı karşıya kalınıyor. İnişlerin ardından yaşanan küçük rahatlamaların süresi çok uzun sürmeden tren hız kesmeden turuna devam ediyor.


The X2

Los Angeles Six Flags Magic Mountain’da bulunan bu ürkütücü oyuncak hız trenlerine yeni bir boyut katarak yaşanan adrenalini iki katına çıkartıyor. Başlangıçta oldukça yavaş hareketlerle en yükseğe tırmanan trende siz etrafı seyretmeye dalmışken iniş yolunda oldukça zorlu bir mücadele sizi bekliyor. Alışılmış trenlere göre tek ray üzerinde gitmeyen bu tren aşağıya inişte kazandığı hıza rayların değişen yerini de ekleyerek insana trenin yan tarafından düşüyormuşçasına bir his yaşatıyor. Hareketli ray sisteminin bulunduğu bu oyuncakta yapılan her manevrada yaşanılan korku giderek artmaya devam ediyor.

KATEGORİLER