Dünyanın En Ünlü Anıtları


İnsanoğlu tarih boyunca kimi zaman tanrılarına bir tapınak, kimi zaman hükümdarlarına bir mezar, bir türbe, kimi zaman kendi ihtişamını göstermek için devasa heykeller, arenalar inşa ederek zamana meydan okuyan pek çok eser bırakmış modern dünyaya. Günümüzde turizm acentelerinin tanıtımlarını süsleyen pek çok tarihi yapı, UNESCO’nun şemsiyesi altında Dünya Mirası Listesi’nde koruma altında bulunuyor. Şimdi gelin medeniyetimiz kadar eski olan dünyanın en ünlü anıtlarını ve gizemli öykülerini birlikte keşfedelim.   


Eiffel Kulesi, Fransa


Fransa’nın ve Paris’in sembolü olan Eiffel Kulesi; 1889 yılında telsiz direği olarak inşa edildiğinde Eiffel Kulesi’nin günün birinde dünya üzerinde popüler gezi noktalarının en başında yer alacağını kimse tahmin etmezdi herhalde. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği 325 metre uzunluğundaki kuleye giriş için biletlerin ücreti yaklaşık 34 avrodan başlıyor.


Tac Mahal, Hindistan


Her yıl milyonlarca insanın akın akın ziyaret ettiği Tac Mahal; Hindistan’ın ve İslam mimarisinin en önemli yapıtlarından biri aynı zamanda. Babür İmparatoru Cihan Şah tarafından eşi Mümtaz Mahal adına yapılan bu görkemli yapı, tüm ihtişamı ile her göreni kendine hayran bırakmayı başarıyor.


Stonehenge, İngiltere


Dini bir tapınak ya da astronomik bir anıt olarak yapıldığı hakkında türlü rivayetler bulunan Stonehenge; tüm gizemi ve ilginç hikâyesi ile İngiltere’nin Wiltshire bölgesinde turistik amaçlı gezilerin uğrak noktası. Milattan Önce 3100 yıllarında inşa edildiği düşünülen sütunlar hala taşıdıkları esrarın çözülmesini bekliyor. 


Pisa Kulesi, İtalya


1173 yılında kiliseye ait bir çan kulesi olarak inşa edilmeye başlanan Pisa Kulesi, o yıllarda 5,5 derecelik eğimi ile adeta fizik kurallarına meydan okumuş. Geçirmiş olduğu tadilatlar sayesinde eğimi 3,9 dereceye sabitlenen ve yıkılma tehlikesi ortadan kalkan Pisa Kulesi; ziyaretçi sayısı ile İtalyan turizmine katkı sağlayan önemli uğrak noktalarından biri. 


Çin Seddi, Çin


Moğol Akınlarına karşı Çin’de hüküm süren Ming Hanedanlığı döneminde inşa edilmeye başlayan  Çin Seddi zaman içersinde değişikliklere uğrasa da günümüzde UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’nde koruma altına alınan en önemli yapıtlardan biri. 10000 km’den fazla uzunluğa sahip Çin Seddi tüm görkemi ile tarihe meydan okumaya devam ediyor.


Özgürlük Anıtı, ABD


1886 yılında Fransa tarafından inşa edilip kuruluşunun 100’üncü yılı anısına Amerika’ya hediye edilen Özgürlük Heykeli; Amerikan rüyasının da sembolü aynı zamanda. New York’taki Liberty Adası’nda bulunan heykelin yapımında Roma Tanrıçası Libertas’dan esinlenilmiş. Fransız Heykeltıraş Barthholdi tarafından yapılan heykel yılda yaklaşık 3.2 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.


Akropolis, Yunanistan


Atina’nın sembol yapılarından biri olan göz alıcı Akropolis, Milattan Önce 4. yüzyılda yüksek duvarlı bir kale olarak savunma maksadıyla inşa edilmiş. Kale içerisinde yer alan Parthenon Tapınağımermer sütunları ile muhteşem bir görünüme sahip ve bu sebeple Atina’ya gelen tüm ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam ediyor.


Aziz Vasil Katedrali, Rusya


1561 yılında Rus Çarı Korkunç İvan tarafından kilise olarak inşa edilen bu göz kamaştıran yapı, gökyüzüne uzanan konik kuleleri ile adeta masal kitaplarından fırlamış gibi duruyor. Günümüzde müze olarak hizmet veren yapı, Rusya’da mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde en başta yer almalı.


Big Ben, İngiltere


Dünyanın en büyük çalar saati olarak 1859 yılından beri gonguna vurulmakta olan Big Ben; Londra’nın ve Parlamento Binası’nın simge yapılarından birisi olma özelliğini taşıyor. Uzunluğu 399 basamak olan Big Ben, aynı zamanda Elizabeth Kulesi olarak da biliniyor. Londra’nın katı kuralları nedeniyle kuleye çıkmaya izin verilmese de Parlamento Binası ve Thames Nehri’nin nefes kesen manzarası kesinlikle görülmeye değer.


Kurtarıcı İsa Heykeli, Brezilya


Rio de Janeiro’da bulunan Corcovado Dağı’nda yapılmış olan Kurtarıcı İsa Heykeli Katolik Brezilya ve Hıristiyan dünyasının en kıymetli eserlerinden birisi olma özelliğini taşıyor. Uzunluğu 30 metreyi bulan heykel, 2010 yılına kadar dünyanın en uzun heykeli olarak bilinse de sonradan bu unvanı Polonya’ya kaptırmış. 1145 ton ağırlığındaki heykel; tüm ihtişamı ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olması nedeni ile Rio de Janeiro’ya gelen turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

KATEGORİLER