Dünyanın En Ünlü 6 Müzik Festivali


Müzik festivalleri, dünyanın her tarafından farklı din, dil, ırk ve kültürlere ait insanların bir araya gelerek, bütün farklılıklarından arındıkları ve tek konuştukları dilin müzik ve sanat olduğunu hissettikleri en harika organizasyonlar. Aslında insanların barış içinde yaşayarak, dünyamızın ne kadar harika bir yer olduğunun farkına varmalarını sağlayan etkinlikler de diyebiliriz. İsterseniz caz severler olarak, isterseniz de rock veya pop hayranları olarak yeni insanlar tanıyıp sizinle aynı zevkleri paylaşan arkadaşlar edinebilir, sevdiğiniz şarkıcıların performanslarını çimler üzerine uzanarak dinleyebilirsiniz. Şu anda en çok ihtiyacım olan böyle bir aktivite diyorsanız o zaman dünyanın en renkli ve keyifli geçen müzik festivallerinden birini seçin ve hemen kendinizi bu müzik dolu yolculuk için hazırlamaya başlayın.


Coachella Festivali, California, Amerika


Hayatınızda bir kere bile olsa mutlaka katılmanız gereken Coachella Festivali 1999 senesinden beri Empire Polo Club’da gerçekleşiyor. Dünyanın en renkli festivalleri arasında belki de ilk sırada duran Coachella’da kurulan büyük sahnelerde dünyanın en ünlü müzik devleri harika performanslarını sergiliyorlar. Festivalde ünlüleri sadece sahnelerde değil aynı zamanda dinleyici olarak bile görme fırsatınız olacak. Her sene yaklaşık 99000 kişinin katıldığı Coachella coşkusu 2018 senesinde 13-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Rock, EDM ve özellikle hip-hop severler için Coachella Festivali’nin bir parçası olmak harika bir seçim olacak.


Fuji Rock Festivali, Yuzawa, Japonya


Asya’nın en büyük müzik festivallerinden biri olan Fuji Rock ilk kez 1997 senesinde ve Fuji dağında düzenlenmiş, daha sonra yeri değiştirilmesine rağmen hala ilk düzenlendiği yerin adını taşıyor. Rock ve elektronik müzik hayranları için Fuji Festivali kulaklarının pasını atabilecekleri en harika etkinliklerden biri. Festivalde birkaç ana sahne ve mini sahnelerde farklı farklı müzisyenlerin performanslarını dinleme fırsatınız olacak. Daha önceleri Red Hot Chili Peppers, Ben Harper, Innocent Criminals gibi ünlü isimlerin sahne aldığı festival genellikle 27-31 Temmuz tarihleri arasında düzenleniyor. Festivalden önceki gece düzenlenen partiye ise ücretsiz olarak girebilir ve festival ruhuna kendinizi hazırlayabilirsiniz.


Tomorrowland Festivali, Bom, Belçika


Elektronik müziği dünyaca ünlü DJ’lerin canlı performanslarından dinleme şansını yakalamak istiyorsanız neden 20-29 Temmuz tarihleri arasında Tomorrowland Festivali’ne katılanlardan biri olmayasınız? Tomorrowland sadece Avrupalıların değil, aynı zamanda dünyanın dört bir yanından gelen elektronik müzik severlere kapılarını açıyor. 2005 senesinden beri düzenlenen festivale David Guetta, Avicii gibi ünlü isimler de katılıyor. Festivalin en eğlenceli yanlarından biri de her sene katılımcıları farklı bir tema ile karşılıyor olması. 2018’de katılmayı düşünüyorsanız Planaks Hikâyesi temalı festivale hazır olun.


Sunburn, Goa, Hindistan


Asya’nın en kalabalık ve büyük festivalinde eğlenmek istiyorsanız ilk defa 2007 senesinde düzenlenen Sunburn coşkusunu kaçırmamalısınız. Festivalin en çok beğeni toplayan özelliklerinden biri ise harika ses ve ışık efektlerinin olması. Dört gün süren festival boyunca açık havada kurulan stantlardan alışveriş yapabilir, farklı yöresel lezzetlerden tadabilirsiniz.


Glastonbury Festivali, İngiltere


Glastonbury’de gerçekleşen festival Avrupa’nın festival ruhunun en güzel yansıdığı eğlence noktalarında biri. Ed Sheeran, Metallica, Kanye West,  Paul McCartney, David Bowie, Adele’in sahne alarak hayranlarına gerçek bir sanat sefası yaşattıkları festival 1970’lerden beri düzenli olarak gerçekleşiyor. Festival alanına ayak bastığınız andan itibaren, eğlenen, sohbet eden, sahnedeki sanatçıları hayranlıkla izleyen ne az ne çok, 17.500`den fazla insanı bir araya getiren asıl gücün sanat aşkı olduğunun farkına varacaksınız. Festivaldeki hippi ruhunu hissetmemek ise imkânsız. Katılımcılar genellikle beş gün süren festival süresi boyunca çadırlarda kalıyorlar. Ayrıca sirk, tiyatro gösterileri de izleme fırsatınız olacak.


Mawazine, Rabat, Fas


Renkli festivallerin sadece Avrupa ve Asya kıtasına has olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Afrika’nın en renkli ve büyük festivali olan Mawazine Festivali’ne katılarak, Afrika medeniyeti ile harmanlanmış bir eğlence dünyası keşfedeceksiniz. Chris Brown, Iggy Azelea Christina Aguilera, Shakira gibi ünlü isimlerin yanı sıra popüler müzik yapan, yerli (Faslı) müzisyenlerin de sahnede görebileceksiniz.

KATEGORİLER