Dünyanın En Tuhaf Doğal Yapıları


Dünya üzerindeki yer şekilleri ilgi çekici olsa da bunlar arasında en tuhaf olanlarını bilmek isteyebilir hatta görmek isteyebilirsiniz. Ölmeden önce görmeniz gerekenler arasında ve fırsatını bulduğunuz anda kesinlikle seyahat etmenizi önerdiğimiz Dünyanın En Tuhaf Doğal Yapılarını sizler için sıraladık.


Dünyanın en tuhaf doğal yapılarına beraber göz atalım.


Beyaz çöl, Mısır


Mısır’da bulunan beyaz çöl Farafra’ nın yaklaşık olarak 45 kilometre kuzeyinde başlıyor. Diğer çöllerden farkını ayıran özelliği beyaz bir yapısının olmasıdır. Yapısını bölgede bulunan kayaların zamanla aşınmasından meydana gelen beyaz ve krem rengi kumlardan almıştır. Ayrıca bu aşınmalar sonucu oluşmuş ilginç kaya şekilleri bölgenin özelliklerindendir.


Cano Cristales Nehri, Kolombiya


Kuzey Kolombiya’nın Sierra de la Macarena mevkiinde bulunan bu nehir adeta cennetten bir köşe olarak adlandırılır. 20 metre genişliğinde ve maksimum 100 km uzunluğunda olan bu nehir, ziyaret edenlere görsel anlamda tam bi şölen yaşatıyor. Nehir aynı zamanda 5 rengin nehri, Cennete doğru ilerleyen nehir ve dünyanın en güzel nehri olarak isimlendiriliyor. Nehirde birbirinden farklı bitkilerin bulunması, görenlerin bu olayı sıvı gökkuşağı olarak adlandırmasına neden oluyor. Nehirdeki bu görüntünün nedeni, ‘ Macarenia Clavigera’  adında ki bir bitki türüdür. Yeşil renkli yosunlar, kırmızı renkli Macarenia Clavigera bitkisi ve berrak suya sahip olması, nehrin dünyanın en güzel ırmağı olarak isimlendirilmesini sağlıyor. Yıl boyunca diğer nehirler gibi sıradan bir görünümü olan bu nehir, bahar döneminde rengârenk açan algler nedeniyle bu görüntüye bürünüyor.  Yağmurlu mevsimlerde suyun hızlı akması nedeniyle algler renk değiştiremez ve kurak mevsimde sular çekildiğinde algler yaşamını sürdüremez.


Sahra Gözü, Moritanya


Moritanya Sahra Çölü’nde bulunan bu yer, dünyanın en güzel jeolojik mucizelerinden biri olarak görülmektedir. Çölün ortasında göz şekline benzeyen bu yerin çapı 50 km civarındadır. Eskiden bu oluşumun gök taşının yüzeye çarpması sonucunda oluştuğu düşünülürken,  bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre toprağın erozyonu sayesinde bu doğal güzelliğin oluştuğunu söylemekteler. Bu yapının mavi rengi de çukurun duvarlarını oluşturan, Pkalma Kuvartz kristallerinden geliyor.  Harika yapının kuzey batısında Kediet ej Jill Dağı bulunmaktadır.


Spotted Gölü, İngiliz Kolombiyası


Washington Eyaleti sınırından yaklaşık olarak 2km uzaklıkta İngiliz Kolombiya’sında yer alan bu göl, aşırı miktarda mineral, kalsiyum ve sodyum sülfat içeriyor. 300’den fazla havuza sahip olan bu bölgede yazın suyun buharlaşması sonucu gölün tabanı ortaya çıkıyor ve her birinde lekeler meydana geliyor.  Göl yerliler için kutsal olarak sayılmakta ve suyun tedavi edici özelliği olduğuna inanmaktadır.


Giant’s Causeway, Birleşik Krallık


Giant’s Causeway, kuzey İrlanda’nın Antrim Kontluğunda, Bushmills kasabasının yaklaşık olarak 3 km kuzeyinde yer alan ve İrlanda’nın kuzey doğu sahili boyunca yayılmış olan volkanik kökenli bazalt jeolojik yapıdır. Yaklaşık olarak 50 milyon yıl önce volkanik patlama sonucu oluşmuş olan, Avrupa’nın en büyük lav platosu olarak bilinmektedir. Kıyı şeridi boyunca bu lavlardan oluşan pek çok koy ve burun bulunmaktadır. UNESCO koruması altına alınan bu dünya mirası, kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Efsaneye göre İrlandalı bir dev, İskoçyalı başka bir devle dövüşebilmek için, bu geçit yolunu inşa etmiştir.


Sizde Dünya’nın en tuhaf doğal yapılarını görmek istiyorsanız seyahat planınızı tur hizmetlerimizden faydalanarak yapabilirsiniz.

KATEGORİLER