Dünyanın En Soğuk 4 Ülkesi


Bu sene kara kışa yeterince doyamadık diyorsanız hiç de karamsarlaşmaya gerek yok. Kış mevsiminin doyasıya yaşandığı ülkelerde kendiniz için küçük bir kış tatili kaçamağı yapabilirisiniz. Dışarısı -30 derece olduğunda hayatın durduğunu mu sanıyorsunuz? O zaman kendinizi şimdiye kadar deneyimlemediğiniz bir maceraya hazırlayın. Zira buz gibi hava şartlarında yaşama uyum sağlayan bu ülkelerin kendilerine has eğlence şekilleri ilginizi çekebilir. Dünyanın en soğuk 4 ülkesini sizler için listeledik:


Kazakistan


Eski Sovyetler Birliği ülkesi olan Kazakistan Orta Asya’da en dondurucu soğukların yaşandığı ülkelerden biri. Soğuk geçen kışlarda kuzeyde hava durumu -50 derece iken, güneyde -35 dereceyi buluyor. Fakat bu hava şartlarında bile Kazakistan kış tatilcileri için çeşitli eğlence imkânları sunuyor. Özellikle kayak ve snowboard gibi kış sporlarına ilginiz varsa, Frans-Ili Alatau Dağları sizin için vazgeçilmez bir durak olacak. Shymbulak Kayak Merkezi ise kış sporları için en ideal yer diyebiliriz. Kış tatiliniz için Kazakistan’ın bembeyaz örtüyle kaplı doğasına bir şans verirseniz, emin olun ki bir sonraki sene havalar soğuduğu anda soluğu tekrar burada alacaksınız. Kasım ve mayıs arasındaki dönemde tatilinizi istediğiniz tarihe denk getirebilirsiniz. Kazakistan’da bir diğer kış aktivitesi ise ünlü Arasan Hamamları’ndaki termal sularda yüzmek. Arasan Hamamları Orta Asya’da bulunan en iyi hamamlardan biri olma özelliğini taşıyor.  Kışın dışarıda dondurucu soğuklar varken sıcacık termal sularda yüzmenin verdiği keyiften daha iyi ne olabilir ki?


 Kanada


Çoğunlukla Kanada der demez aklınızda uzun süren soğuk kışlar, kar ve kuzeyde kelimenin tam anlamıyla donmuş bir hayat canlanabilir. -40 derecenin altındaki soğuklarla Kanada dünyanın en soğuk ülkeleri listesinde yerini alıyor.  Kanada’ya seyahatiniz kış aylarına denk geldiyse mutlaka Quebec’te bulunan buz otele uğramanızı tavsiye ediyoruz.  Buz otel her sene ocak ve nisan ayları arasında yeniden yapılıyor. İsterseniz otelde konaklayarak çok farklı bir deneyim yaşayabilir, isterseniz de sadece bir şeyler içerek bu farklı mekânda sıra dışı vakit geçirebilirsiniz. Ottowa’da ocak ve şubat aylarında Rideau Kanalı’nda paten yapma fırsatınız da olacak. 7.8 km uzunluğunda olan kanalda paten yapmak isteyenler için paten ve gerekli ihtiyaçlar gibi her türlü imkânlar sağlanıyor.


İzlanda


İzlanda için kış mevsiminde soğuklar -25, -30 derecenin altını buluyor.  Fakat bu hava şartları sizin 1000 yılık buzullar üzerinde harika bir trekking aktivitesine katılmanıza engel olmayacak. Yürüyüşünüz için gerekli olan bütün teçhizatlar turlar tarafından temin ediliyor. İsterseniz günübirlik, birkaç günlük ve hatta kişiye özel turlara bile katılabilirsiniz. Fakat asla tek başınıza seyahat etmenizi tavsiye etmiyoruz çünkü günümüzde bile buzullar hala hareket halinde ve bu durum hayatınız için tehlike yaratabilir. İzlanda’nın bir diğer en görülmeye değer noktası ise buz mağaraları. Mağaraya adımınızı attığınız andan itibaren gerçeklik ile bağınız kopacak ve etrafınızdaki mavili beyazlı buzlarla adeta sihirli bir dünyaya geçiş yapacaksınız. Gözlerinizi bu soğuk ve bir o kadar da etkileyici manzaranın muhteşemliğinden alamayacaksınız. Buzulları içeriden keşfetmek için 2-3 saat süren ve en fazla 16 kişiden oluşan gruplara katılmanız yeterli.  İzlanda’ya seyahatiniz sırasında zamanlamanızı doğru yaptığınız takdirde en harika doğa olaylarından birine daha şahit olma fırsatınız olacak. Gökyüzünde yeşil, turkuaz renklerin ahenkli uyumu ile dans eden kuzey ışıkları belki de gezinizin en unutulmaz hissesine dönüşecek.


Estonya


Ocak ve şubat aylarında -35 dereceyi bulan hava şartlarında bile Estonya’da sıkılmaya fırsat bulamayacaksınız. Balıkçılık ile uğraşanlar, merak edip de hiç fırsat bulamayanlar için donmuş Vitna Gölü’nde küçük yuvarlak deliklerden balık tutmak oldukça eğlenceli bir aktivite olabilir. Size eşlik edecek uzmanlarla eve dönerken mutlaka en az bir tane balık tutmuş olacaksınız. Eğer yeterince şanslıysanız oltanıza levrek ve turna balığı bile takılabilir. Hava -30 dereceyi bulduğunda Estonya’da Jagala Şelalesi donuyor. O kadar güzel ve etkileyici manzarayı kaçırmak istemeyeceğinizden eminiz. Bu yüzden donmuş şelaleye düzenlenen turlara katılarak hatta şelalenin arka tarafına bile geçebilirsiniz. Yolunuz soğuk kış mevsiminde Estonya’ya taraf düşerse köpek kızağına binmeyi de unutmayın.

KATEGORİLER