Dünyanın En Sessiz Sakin Kafa Dinlenecek Yerleri


Yoğun bir çalışma döneminin ardından yaz tatili geldi çattı. Yaz başında bayram dolayısıyla tatilini erteleyip hala nereye gideceğine karar veremeyenler için dünyanın en sessiz sakin, kafa dinlenecek yerlerini listeledik bu yazımızda. Güzel bir tatil yapıp yaşam enerjinizi tamamıyla geri kazanacağınız, doğayla iç içe ve huzurun doruklarında bir tatil fırsatı sunan listemize bir de beraber bakalım.


Fiji Adaları


Pasifik Okyanusu’nda bulunan Fiji Adaları, 500’den fazla adanın bir araya gelmesiyle oluşan bir adalar topluluğu olarak çıkıyor karşımıza. Tropikal iklimi sayesinde yılın her döneminde tatil yapmak için uygun bir adres olan Fiji, mayıs ve ekim ayları arasında ise güzelliğinin zirvelerinde oluyor. İstanbul’dan yaklaşık 22 saatlik bir uçuşla ulaşılabilen Fiji Adaları, Türkiye’ye vize uygulaması yapılmadığı için bizler açısından da oldukça makul bir tatil noktası olarak öne çıkıyor. Su sporlarını sevenlerin özellikle tercih ettiği adalar topluluğu, aynı zamanda masmavi deniziyle de dalış sporuyla ilgilenenleri cezbetmeyi başarıyor. Palmiye ağaçları arasında kurulan hamaklarda sakinliğin ve huzurun keyfini çıkarabileceğiniz gibi Temmuz ayında düzenlenen Bula Festivali ile eğlencenin doruklarına da ulaşabilirsiniz Fiji Adaları’nda.


Nosy Be, Madagaskar


Afrika Kıtası’nın doğusunda konumlanan Madagaskar, aynı zamanda dünyanın en büyük 4. adası oma unvanını da elinde bulunduruyor. Türkiye’den uçakla rahatça ulaşabileceğiniz başkent Antananarivo’dan Nosy Be Adası’na geçerek başlatacağınız tatil serüveniniz, adanın büyüklüğü sayesinde sunulan onlarca farklı imkânla sıkılmanıza mahal vermeden bitiveriyor. Belki de dünyanın turistik anlamda gezilebilecek en güzel yerlerinden biri olan Nosy Be Adası, Hint Okyanusu’nun ortasında unutulmaz bir tatil vadediyor. Tropikal iklime sahip olan bu ada, aynı zamanda Madagaskar’ın en büyük doğal alanlarına da sahip. Hal böyle olunca deniz, kum ve güneşin keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz gibi eşsiz bir doğanın içinde de unutulmaz anılar da biriktirebilirsiniz. Adanın yerlileri olan Lemur’ları görme fırsatını yakalayabileceğiniz bu tatilde Türkiye’den çok uzaklaşmadan yurt dışı tatili yapmayı düşünenler için biçilmiş kaftan.


Alaska


Yaz tatili denince aklınıza hemen deniz, kum ve güneşin geldiğinin farkındayız. Fakat farklı türde maceralar arayanlar için sıra dışı bir önerimiz var! Eğer yaz sıcaklarını sevmiyorsanız ve ilkbahara geri dönmek istiyorsanız, bu aylarda yapacağınız bir Alaska gezisi sizler için ideal olabilir. Kelimenin tam anlamıyla bir doğa turizmi yapmak isteyenlerin kesinlikle gitmesi gereken yerlerin başını çeken Alaska, sadece bahar değil kış turizmi yapmak isteyenler için de onlarca fırsat sunuyor ziyaretçilerine. Yaz aylarında güney kesimleri daha ılıman olan Alaska’nın orta tarafları ve kuzey kesimi ise en çetin kış koşullarına ev sahipliği yapıyor. Bölgenin tüm güzelliklerini görmeniz ve unutulmaz bir deneyim yaşamanız için ise Alaska Demiryolu ile yapacağınız haftalık veya günlük turlar, sizi beklentinizin de ötesine götürme konusunda oldukça iddialı.


Nicoya Yarımadası, Kosta Rika


Amerika Kıtası’nın Büyük Okyanus ve Pasifik’e bakan bölümünde yer alan bir cennetten düşme olarak da nitelendirebileceğimiz Nicoya Yarımadası, Kosta Rika’nın güneybatısında yer alıyor. Öte yandan Nicoya Yarımadası’na Türkiye’den direkt olarak uçuş olmaması tatil planlarınızı suya düşürmesin zira başkentleri olan San Jose’ye veya Liverya şehrine kolaylıkla uçuş yapabilirsiniz. Bu noktalardan sonra ise karayolunu kullanarak gidilebilen Nicoya Yarımadası, keyifli ve sakin tatil imkânlarıyla karşılıyor ziyaretçilerini. Ülkenin her yerinde olduğu gibi bu yarımadada da sonsuz bir sahil şeridi var ve bu sahil şeridinde vakit geçirirken sadece denizle güneşin değil aynı zamanda okyanusun da ruhunu doyasıya yaşayabilirsiniz. Ruhunuzu arındıracak yoga seanslarına da katılıp güneşin sonsuzluğa doğru batışını izleyebileceğiniz Nicoya Yarımadası’nda diğer yandan devasa ormanlık alanlardaki patikalarda unutulmaz doğa yürüyüşleri de yapabilirsiniz. Yeni bir hobi edinmek istediğiniz takdirde sörf eğitimi alıp okyanus dalgalarında bu su sporunun keyfini çıkarabileceğiniz gibi hiçbir şey yapmak istemezseniz de birbirinden güzel otellerden veya tatil köylerinden birinde tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

KATEGORİLER