Dünyanın En Renkli Ülkesi: Küba


Rekabetin olmadığı, insanların hırsları yüzünden para için yarışmadığı, müziğin ve dansın sokakları sardığı bir ülkeye seyahat etmek sizi kapitalist düzenin tekdüze çarkına takılmış hayatınızdan biraz da olsa uzaklaştıracak. Salsa, müzik, deniz, kumsal, renk cümbüşü, bunların hepsi sizi Küba’da bekliyor olacak. Türkiye’ye çok uzak olmasına rağmen o kadar yola dayanarak kesinlikle gidip görülmeye değer bir ülke. Küba’ya yolculuğunuz sonrasında hayata bakış açınız bile değişebilir, bizden söylemesi! İşte dolu dolu geçecek Küba seyahatinize ışık tutacak bilgiler:

Gezilecek yerler

Küba’nın kalbi Havana’da atıyor demek yanlış olmaz. Başkent Havana’da retro bir atmosfer ile karşılaşacaksınız. Dünyanın birçok yerinde zaman hızla ilerlerken sanki oradaki insanlar ve hayat devrim sırasında donmuş. İşte bu yüzden Havana’nın kendine has güzelliğinin sizi etkilememesi mümkün değil. La Habana Vieja’da koloni geçmişin izlerini açıkça görebileceğiniz düzinelerce binaları inceleyerek ülkenin tarihini ve yaşanmışlıklarını keşfedeceksiniz. Ünlü yazar Hemingway’in şaheserlerini yazdığı evini ziyaret ederek çalışma ortamını inceleme fırsatınız olacak. Turistlere açık olan yemyeşil bahçesini de gezmeyi unutmayın. Küba’ya gelip tuzlu sulara kendinizi bırakmamak olmaz tabi ki de. Varadero dünyanın en güzel plajlarına ev sahipliği yapıyor. Turkuaz sularda yüzdükten sonra beyaz kumsalda güneş ışınlarının teninizi ısıtmasına izin verin. 20 km boyunca Atlantis okyanusuna paralel uzanan sahil hattında huzurlu bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Şehir hayatından uzaklaşıp bir az da macera yaşamak istiyorum diyorsanız o zaman, Caguanes Ulusal Parkı sizi bekliyor olacak. Toplamda 79 mağaranın bulunduğu parkı rehber eşliğinde gezerseniz hem olası tehlikelerden kendinizi korumuş olursunuz, hem da daha çok bilgi elde edebilirsiniz. Burada, yeşil ormanın içinde saklanmış olan El Nicho Şelalesi ise gerçek bir masal güzelliğine sahip.

Yapılacak aktiviteler

Dünyanın en kaliteli purolarının üretildiği Küba’ya yolculuk yaptığınız zaman mutlaka yerli üretim purolardan tatmanızı öneriyoruz. Belli bir miktarda hediyelik olarak da getirebilirsiniz. Puro fabrikalarına düzenlenen turlara katılarak, dünyaca ünlü puroların hazırlanma prosedürleri ile şahit olabilirsiniz.

İç tasarımı Tiffany & Co of New York’a ait olsa da devrimden sonra kapitalizmin izlerine meydan okuyan Devrim Müzesi de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında. Müzenin içinde devrim tarihi ile yakından tanışma fırsatınız olacak. Her sokak başında canlı performans sergileyen müzisyenler, harika sesiyleonlara eşlik eden şarkıcılar ve kendini müziğin ahengine bırakmış salsa yapan çiftlerle karşılaşırsanız şaşırmayın. Küba2ya kadar gidip de basit birkaç salsa figürü öğrenmeden dönmek olmaz. Siz de kendinizi, düşüncelerinizi rahatlatın ve bırakın müzik vücudunuzu kendi ahengi ile sallasın. Küba sokaklarında nostaljik renkli arabalar şehrin sembolu haline gelmiş durumda. Şehir adeta eski arabaların segilendiği açık hava müzesi izlenimi uyandırıyor. Sarı, yeşil, mavi, turkuaz ve başka renklerdeki arabalarla bol bol fotoğraflar çekildikten sonra mutlaka kullanmayı da deneyin. Akşam ise Malecon’da yürüyerek bir taraftan denizden gelen serin rüzgara, bir taraftan da güzel kordon boyu manzarasına bırakın kendinizi.

Yeme içme

Küba’da yiyeceğiniz yemeklerin ve içeceklerin büyük bir bölümü organik. Boliche dedikleri  sosis, soğan ve patatesle yapılan hafif bir yemek gün içindeki şehri keşfetme telaşınız sırasında zaman kaybetmeden hızlıca yiyebileceğiniz bir tat. Arroz con pollo ise pirinç ve tavuktan yapılıyor ve hiç yabancılık çekmeyeceğiniz bir lezzet diyebiliriz. Bazı restoranlarda safranlı hazırlanıyor. Balık yemekleri çok  olmasa da en  fazla kapon balığını tercih ediyorlar. 304 O`Relly gidebileceğiniz en ünlü mekanlardan biri ve çok kalabalık oluyor. Daha modern bir menü denemek istiyorsanız La Guarida’ya uğrmanızı tavsiye ediyoruz. Küba’nın en ünlü içeceği ise rom. Romdan yapılan kokteylleri ülkenin her kafe ve restoranında tadabilirsiniz. Havana Club, Santiago de Cuba gibi ünlü rom markalar gerçek rom tadını hissetmeniz için en doğru seçim  olacak.

Ulaşım

 

Küba’ya Avrupa üzerinden veya Kanada üzerinden aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Aktarma yapacağınız ülkeye göre yaklaşık olarak 15 saat boyunca yolda olacaksınız. Jose Martin Uluslararası Havaalanı’na ulaştığınızda ise merkeze otobüsler ve genellikle çok tercih edilmese de taksilerle gidebilirsiniz.

 

KATEGORİLER