Dünyanın En Renkli 6 Yüzen Pazarı


Yüzen pazar kültürü günümüzde çok fazla yaygınlaşan alışveriş merkezleri ve değişen ticari trendler yüzünden önemini az da olsa kaybetmeye başladı. Fakat artık birçok ülkede yüzen pazarlar sadece alışveriş amaçlı değil, turizm sektöründe bir farklılık yaratmak ve gelen turistlere değişik bir tecrübe yaşatmak amaçlı hala daha faaliyet gösteriyor. İşte sizler için seçtiğimiz dünyanın en renkli 6 yüzen pazarı:


Damnoen Saduak Yüzen Pazarı, Bangkok, Tayland


Bangkok’tan 100 km uzaklıkta bulunan bu yüzen pazara bir saat içinde ulaşmanız mümkün. Damnoen Saduak yüzen pazarına düzenlenen turlara katılırsanız size rehberlik edenler tarafından bu harika yeri daha rahat bir şekilde keşfedebilirsiniz. Damnoen Saduak dünyanın en ünlü yüzen pazarlarından biri olması ile beraber birçok turistin buraya gelmesinin başlıca nedenlerinden biri. Eskiden ülkede ulaşım zorluğunu önlemek için kullanılan tekneler günümüzde yollar düzeltildikten sonra ulaşım kolaylaşsa da hala daha kullanılıyor. Alışveriş için erken saatlerde pazara gelmenizi tavsiye ediyoruz çünkü günün ilerleyen saatlerinde hava daha da sıcak olacağı için zorlanabilirsiniz. Yüzen teknelerde meyve ve sebze çeşitlerinden dilediğinizi tadabilir ve satın alabilirsiniz. Ayrıca hediyelik eşyalar alma ve yöresel lezzetleri tatma yeme fırsatınız da olacak.


Mauro Kuin Yüzen Pazarı, Banjarmasin, Endonezya


Dünyanın en eski yüzen pazarlarından biri olan Mauro Kuin pazarı yaklaşık olarak 400 yıldan beridir birçok tarımcının ürünlerini satması için gereken ortamı sağlıyor. Yerlilerin büyük çoğunluğu Müslüman olduğu için sabah ibadetlerini yaptıktan sonra pazara geliyorlar. Alışveriş genellikle elli yıldan fazla kullanılmış geleneksel küçük teknelerde yapılıyor. Tarım alanları nehir kıyısına yakın olan çiftçiler ektikleri meyve ve sebzeleri bu geleneksel teknelerde satıyorlar. Güneşin doğması ile etrafa saçılan sabah enerjisiyle alışılmışın dışında bir alışveriş deneyimi yaşamak için Mauro Kuin yüzen pazarını ziyaret edebilirsiniz.


Cia Rang Yüzen Pazarı, Can Tho, Vietnam


Cia Rang nehri üzerinde olan bu pazar kendi renkliliği ve çeşitliliği ile sizlerin de dikkatinizi çekecek. Cia Rang yüzen pazarı sayesinde bölgenin turist potansiyeli oldukça fazla. Genel olarak bütün yüzen pazarlarda alışveriş erken başlayıp öğlene kadar sürse de Cia Rang yüzen pazarında saat sabah 8, 9’da alışveriş yapma imkanı sona eriyor. Yani bu çeşitli meyvelerin, sebzelerin, yöresel yiyeceklerin satıldığı pazarı kaçırmak istemiyorsanız bir hayli erken saatte yola çıkmanız gerekecek. Hangi teknede ne satıldığını öğrenmek istiyorsanız teknenin ön kısmına dikkatli gözlerle bakmanız yeterli. Her teknenin önünde içerisindeki ürünlerden bir örnek asılıyor. Mesela muz satıyorlarsa o teknenin önünde muz asılı oluyor.


Dal Gölü Yüzün Pazarı, Srinagar, Hindistan


Dal gölü sadece yüzen pazara ev sahipliği yapmıyor, aynı zamanda burada su üzerinde yüzen evler de bulunuyor. Burada geçireceğiniz süre boyunca sadece Hindistan’ın yüzen pazar kültürü ile değil, yerli halkın yaşam şekli ve alışkanlıklarına da tanıklık edeceksiniz. Dal gölünde bulunan pazarcılar dışarıdan aldıkları ürünleri yüzen evlerin yakınına getirerek yerli halka satıyorlar. Pazarda en çok sebze ürünleri karşınıza çıkacak. Sabahın 5’inde açılan pazarda geçireceğiniz zaman size egzotik ve bir o kadar da sıra dışı bir deneyim vadediyor.


Inle Gölü Yüzen Pazarı, Myanmar


İnle gölündeki bu yüzen pazar her 5 günde bir kuruluyor gerçekleşiyor ve tekne sahipleri beş farklı kıyıyı dolanarak ürünlerini satıyorlar. Böylelikle bu civarda yaşayan herkesin satılan ürünlere ulaşım imkânı oluyor. Pazarda meyve sebzeden daha çok hediyelik eşyalar, el yapımı ürünler, kıyafet ve ayakkabı bulabilirsiniz.


Solomon Adaları Yüzen Pazarı, Avustralya


Avusturalya’nın kuzeydoğusunda bulunan Solomon Adaları da yüzen pazar kültürüne sahip sayılı yerlerden biri. Diğer yüzen pazarlar kadar büyük değil ve çok fazla çeşitlilik gösteren ürünleri olmasa da mutlaka görülmeye değer bir pazar. Burada genellikle kadınlar ince, çok da uzun olmayan teknelerde satış yapıyorlar. Oldukça sesli ve haraketli bir atmosfere sahip olan Solomon Adaları yüzen pazarını gezdikten sonra Avustralya’nın kuzeydoğusundaki şehirleri keşfe çıkabilirsiniz.

KATEGORİLER