Dünyanın En Muhteşem 10 Yapay Adası


Yeryüzündeki güzelliklerin hepsini kategorize edecek olursak, ilk olarak doğal ve yapay olmak üzere ikiye ayırmalıyız. Bugünkü yazımızda insan yapımı dünyanın en muhteşem 10 adasını daha yakından tanıma fırsatınız olacak. Doha’nın incisi The Pearl Adası’ndan, Uros Yüzen Adalar ve Durrat Al Bahrain’e kadar yapay adalar turuna çıkmaya ne dersiniz?


1- The Pearl, Doha


400 hektarlık geniş bir alanı kaplayan The Pearl, Katar'ın başkenti Doha'da bulunan insan yapımı bir ada ve aynı zamanda eğlence merkezidir. Adada konaklama olarak ev ve oteller, marina ve alışveriş merkezleri, yeme içme alanları buounuyor. Burada pek çok üst düzey perakende dükkanında alışveriş yapmanın keyfini çıkarabilir ve çeşitli uluslararası kafeler ve restoranlar ile dolu marinaya bakan iskele boyunca yürüyebilirsiniz.


2- Uros Yüzen Adalar, Peru


Puno şehrinin hemen dışındaki Titicaca Gölü çevresinde yer alan Uros Yüzen Adalar, deniz seviyesinden yaklaşık 4,000 metre yüksekte konumlanıyor. Incan medeniyeti ile birlikte yaşayan Uros insanları her zaman basit bir yaşam biçimini ilke edinmişlerdir. Yüzen Adalar’daki kulübe benzeri yapılar, Titicaca'da yetişen kamıştan yapılıyor ve adada 2000 kişinin üstünde kişi yaşıyor.


3- Île aux Cygnes, Paris


Île aux Cygnes, Grenelle Limanı’nı korumak için 1827 yılında geliştirilen küçük bir yapay adadır. Uzunluğu 850 metre, genişliği ise 11 metre olan bu küçük ada, New York City’deki Özgürlük Heykeli’nin bir başka versiyonunun bulunduğu yer.


4- Donauinsel Adası, Viyana


Donauinsel (Danube Adası) Viyana'nın merkezinde, Tuna nehri ile paralel olan Neue Donau ("Yeni Tuna") arasında kalan uzun, dar bir adadır. Adanın uzunluğu 21.1 km, ancak sadece 70-120 metre genişliğindedir. Donauinsel Adası, gece kulüplerine, barlara, restoranlara ve popüler bir müzik festivaline ev sahipliği yapıyor ve sadece Viyana yerlilerinin gözde eğlence bölgesi değil, aynı zamanda turistler için unutulmaz bir deneyim yaşatan turistik bir adadır.


5- Durrat Al Bahrain, Bahreyn


Durrat Al Bahrain, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan fotoğraflanabilen eşsiz bir ada. Bahreyn'in güney ucunda yer alan Durrat Al Bahrain, esasında 14 yapay adadan oluşan çok büyük bir kompleks. Alışveriş merkezleri, ultra lüks oteller, yeme içme yerleri, rezidanslar ve çok daha fazlası ile bu komplekse hayran kalacaksınız.


6- Peberholm Adası, Kopenhag


Peberholm, Öresund Boğazı’nın Danimarka bölgesinde yer alan yapay bir adadır. Danimarka’nın başkenti Kopenhag'ı Malmö'ye (İsveç) bağlayan Øresund Köprüsü'nün bir parçası olarak yaratılmıştır. Ada küçük ama inanılmaz güzel ve her yıl ekolojik-doğal güzelliğini korumak uzmanlardan oluşan bir grup yardımıyla adanın eksikleri tamamlanıyor.


7- Venetian Adaları, Miami


Venetian Adaları, Miami Sahili'ndeki yapay adaların bir parçasıdır. Bu altı ada Biscayne, San Marco, Di Lido, San Marino, Belle Isle ve Rivo Alto'dur. Adalara, Downtown Miami (şehir merkezi), Biscayne Koridoru ve büyük otoyollara erişim sağlayan özel ve paralı bir yol olan Venedik Causeway sayesinde gidiliyor. 6 Venetian adasının her biri, farklı mimari tarzlara sahip bir dizi deniz kenarı evleri barındırıyor. Geleneksel evlerden modern evlere kadar her ev şaşırtıcı derecede güzel. Adalara en yakın yer olan, Fresh Market, ödüllü ve enfes yemekleri. Hatta buraya en yakın ada olan Rivo Alto'ya yürüme mesafesinde bulunan butiklere gidebilirsiniz.


8- Dünya Adaları, Dubai


The World ya da World Islands olarak da bilinen Dünya Adaları, Basra Körfezi'nde yer alan ve yukarıdan bakıldığında bir dünya haritasının kabataslak şeklini anımsatan yapay bir takımadadır. O dönem Dubai’yi yöneten Şeyh Mohammed bin Rashid Al Maktoum tarafından tasarlandı.


9-- Palm Jumeirah, Dubai


Palm Jumeirah, dünyanın en büyük yapay adası olup 17 adanın çevrelediği ve bir hilali andıran özel bir takımadadır. Birkaç yıllık fizibilite çalışmasının ardından Palm Jumeirah’ın inşası 2001 yılında başlatıldı ve aynı yıl içerisinde adada tarım da yapılmaya başlandı. 2006 sonundan itibaren, adanın ilk konutları 4.000 lüks villa ve rezidans daireleriydi. O zamandan beri ada turizm, eğlence ve alışveriş ile ilgili büyük bir gelişme gösterdi ve şimdi de dünyanın en çok ilgi gören turistik bölgesi haline geldi.


10- Port Island (Liman Adası), Japonya


Japonya’nın Kobe şehrinde yer alan Port Island, ya da bir diğer adıyla Liman Adası, ülkedeki en çok ziyaret edilen yapay adalardan biri. 1966 ve 1981 yılları arasında Kobe Limanı'nda inşa edilmiş ve "Port Pier '81" olarak adlandırılan bir fuarla resmi olarak açılmıştır. Şimdiyse bir helikopter alanı, sayısız otel, büyük bir kongre merkezi, Japonya'nın 3. IKEA mağazası olan UCC Coffee Museum ve birkaç park bulunuyor.

KATEGORİLER