Dünyanın En Küçük Ülkeleri


Büyükşehirlerde kaosun, trafiğin ve gürültünün içinde kaybolmuşken bambaşka dünyaların varlığını hatırlamak insana huzur veriyor. Örneğin, dünya üzerinde adına “ülke” denilse de, bir köyden bile küçük olan yerleşim yerleri var. Bir ülkenin tüm vatandaşlarının birbirini tanıdığını hayal edin! Dünyanın en küçük 10 ülkesine ait detaylar bir ütopyayı andırsa da gerçek...


10. Malta, 316 km²


Dünyada bulunan 194 ülke içinden en küçük olanlar sıralamasına, bir ada devleti olan Malta 10. sıradan giriş yapıyor. Güneşli havası, çekici kumsalları, zengin tarihi ve iddialı gece hayatıyla Malta, yüz ölçümü olarak gerçekten küçük ancak nüfusu için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Özellikle yaz aylarında 450 bini geçen nüfusuyla bu ada, metrekare başına düşen insan sayısının en çok olduğu yerleşimlerden biri.


9. Maldivler, 300 km²


Malta’yı bir başka ada ülkesi olan Maldivler takip ediyor. Uzun yıllar boyu Portekiz, Alman ve İngiliz kolonisi olarak kalan ada 1965 yılından bu yana bağımsız bir ülke. 1192 mercan adasından oluşan Maldivler’in dünyanın en dağınık yerleşimlerinden biri olduğunu söylemeye gerek yok. Muhteşem doğası ve kristal berraklığındaki deniziyle ada, en çok balayı çiftleri tarafından tercih edilen bir turizm merkezi.


8. Saint Kitts ve Nevis, 261 km²


İki adadan oluşan bu ülke Doğu Karayipler’de yer alıyor. Ekonomisi tarım ve turizm üzerine kurulu olan ülke, toplamda 55 bin nüfusa sahip. Bir ada ülkesinin tüm güzelliklerini bünyesinde barındıran Saint Kitts ve Nevis, özellikle dalış tutkunları tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.


7. Marshall Adaları, 181 km²


Dünyanın yedinci en küçük ülkesi, Pasifik Okyanusu’nun tam ortasında bir cumhuriyet. Marshall adaları, okyanus üzerinde Hawaii ile Avustralya’nın arasında kalıyor. 800’den fazla balık çeşidine ev sahipliği yapan denizi, aynı zamanda gemi enkazlarının da en çok bulunduğu bölgelerden biri.


6. Liechtenstein, 160 km²


Liechtenstein, kişi başına düşen gelirin en yüksek, işsizlik oranının ise en düşük olduğu hayal ülkelerden biri. İsviçre ile Avusturya arasında, Alp Dağları’nda yer alan bu ülkede Almanca konuşuluyor. Refah düzeyi oldukça yüksek olan ülke, ilginç bir şekilde hala monarşiyle yönetiliyor. 


5. San Marino, 61 km²


Listenin 5 numarası ile birlikte ülke yüz ölçümü yarı yarıya azalıyor. İtalya kıyılarında yer alan ada ülkesi San Marino, dünyanın en zenginlerine ev sahipliği yapıyor. 30 bin nüfusu ile bu ada, Avrupa’nın en küçük ülkeleri sıralamasında 3. durumda.


4. Tuvalu, 26 km²


10 bin nüfus, 8 kilometre yol ve tek bir hastaneyle Tuvalu, “el kadar” denilebilecek bir ada ülkesi. Avustralya’nın kuzeydoğusunda Pasifik Okyanusu’nda yer alan Tuvalu, turizm anlamında da pek popüler değil. Bir zamanlar İngiliz sömürgesinde olan ada 1978’de bağımsızlığını ilan etmiş.


3. Nauru, 21 km²


Dünyanın en küçük 3. ülkesi, yine bir ada devleti. Avustralya’nın doğusunda yer alan ada, fosfat rezervleri ile biliniyor. İşsizliğin yok denecek kadar az olduğu, refahın üst düzeyde kabul edildiği ülkeye ait son bir ilginç istatistik var: Bu küçük adacık, tip 2 diyabetin ve obezitenin en yaygın olduğu ülkelerden biri.


2. Monaco, 2 km²


Yalnızca 2 km² alanda kumar, gece hayatı ve lüks denildiğinde akla gelebilecek her şey var. Dünyanın en zenginlerinin ve en ünlü isimlerinin uğrak yeri olan Monaco, Akdeniz’e kıyısı olan Fransız Rivierası’nda yer alıyor. 36 bin nüfusa sahip olan ülkede her yıl Formula 1 yarışları düzenleniyor.


1. Vatikan, 0.44 km²


Dünyanın en büyük kilisesine ev sahipliği yapan Vatikan, Hristiyanlık için kutsal kabul edilen bir ülke. Vatikan, konum olarak İtalya’nın başkenti Roma’nın merkezinde yer alıyor. Ekonomisini tamamen Hristiyan halkın gönüllü bağışlarından ve turizmden sağlayan dünyanın en küçük ülkesi, yalnızca 440 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu.

KATEGORİLER