Dünyanın En Korkunç Merdivenleri


Dünyanın en ürkütücü merdivenleri arasında ortak bir nokta vardır: hepsi de çelik gibi sinirlere ihtiyaç duyar. Gerçekten de yükseklik korkusu olanların bu yazıdan koşarak uzaklaşmasını öneriyoruz. İşte sizler için seçtiğimiz dünyanın en korkunç merdivenleri:


1- Verrückt, Kansas City, Kansas


Dünyanın en yüksek su kaydırağı olma özelliğini taşıyan Verrüct’ten kayması ayrı, tepeye tırmanması ayrı bir dert. Kansas City’de yer alan ve 2014'te açılan dünyanın en uzun ve en hızlı su kaydırağının başlangıç noktasına ulaşmak hakikaten cesaret istiyor. En üste ulaşmak için tam tamına 265 basamağı tırmanmanız gerekiyor.


2- Batu Mağaraları, Malezya


Malezya'daki Batu Mağaraları, esasında büyük bir tapınak kompleksi ve yaklaşık 100 metre yüksekliğinde yükselen üç ana mağaradan ve birkaç küçük mağaradan oluşuyor. En büyük tapınak mağarasına ulaşmak için ziyaretçilerin 272 basamaklı dik bir merdiveni tırmanması gerekiyor.


3- Flørli (Stairs) Merdivenleri, Norveç


Norveç'in Flørli Santrali, farklı bir deneyim yaşamak isteyenleri zorlu bir merdiveni tırmanmaya çağırıyor. İlk olarak alttan 4.444 adım 740 metre yüksek çıkmalısınız. İkincisi ise dünyadaki en uzun (tamamen) ahşap merdiveni tırmanmak.


4- Özgürlük Heykeli, New York City


Özgürlük Anıtı, Fransa halkından Amerika Birleşik Devletleri'ne dostluğu simgeleyen bir armağandı ve özgürlük ve demokrasinin evrensel bir sembolü olarak biliniyor. Orijinal adıyla Lady Liberty'nin tacından dışarı bakmak isterseniz, şimdiden “tabana kuvvet” demekte fayda var. Heykelin tacına ulaşmak için spiral merdivenden çıkmalısınız. 146 kademeli çift helezon spiral merdivenle tam 377 basamak tırmanarak tepeye ulaşabilirsiniz.


5- Janssen Gözlemevi, Mont Blanc, Fransa


Fransa'daki Janssen Gözlemevi (Observatory) ilk bakışta çok da korkutucu görünmese de, buraya çıkmak için tırmanmanız gereken merdiven eminiz ki pek çok insanı vazgeçirmiştir. Bir de açık havadaki bu korkunç merdivenin Alpler'deki en yüksek dağın zirvesinde olduğunu düşünün.


6- Angkor Wat Temple Merdivenleri, Kamboçya


Budist mimarileri arasında şüphesiz en çok ziyaret edilen Angkor Wat Tapınağı’na ulaşmak epey zahmetli, şimdiden söyleyelim. Neredeyse %70 eğik merdivenlerinden çıkmanız gerekiyor. Rehberlerin anlatımına göre cennete ulaşmanın zor olduğunu insanlara hatırlatmak için bu merdivenler bu kadar dik yapılmış.


7- Pailon del Diablo, Ekvador


Bu göz alıcı şelalelerin bitişiğindeki merdivenden muhteşem bir tropikal manzara ile karşılaşacaksınız. Merdivenler, biraz dik, büyük boy çakıllardan oluşuyor ve aşağıya baktığınızda göreceğiniz taşların optik bir yanılsaması ile sanki bir masal dünyasında yürüyormuş gibi hissedebilirsiniz. Merdivenlerin şelaleden dolayı sürekli ıslak olduğunu ve bu nedenle de basamakların biraz kaygan olabileceğini hesaba katmayı unutmayın.


8- Spiral Merdivenler, Taihang Dağları, Çin


Bu merdivenlere tırmanmak şöyle bir kenarda dursun, aşağıdan kafanızı kaldırıp baktığınızda bile başınızın döneceğiniz eminiz. Hatta sırf bakmaktan vertigo bile olabilirsiniz. Çin'de her yıl binlerce macera seven turisti cezbeden Linhou'daki Taihang Dağları'nın Spiral Merdivenleri, duvarına 122 metre yüksekliğe sahip. Tecrübeli veya amatör tırmanıcılar, merdivenlerden çıkmak için 60 yaşın altında olmanız gerekiyor.


9- Inca Merdivenleri, Peru


Machu Picchu'daki Ay Tapınağı’nı ziyaret etmek için Inca Merdivenleri’ni tırmanmalısınız. Ayrıca bir de 183 metre daha kaya tırmanışı yapmalısınız. E ne de olsa gülü seven dikenine katlanıyor. Bazı tehlikeli kısımlarına zincirlerin eklendiğini söylemek içinizi bir nebze de olsa rahatlatabilir. Urubamba Nehri’nin nefes kesen manzarası eşliğinde olağanüstü bir tırmanışa hazır olun!


10- Half Dome, Cable Route, Kaliforniya


Yosemite Vadisi'ndeki en sembolik ve aynı zamanda popüler zirvelerden biri olan Half Dome’a çıkmak için 11 km boyunca kayalara çok zarar verilmeden yapılan merdiveni tırmanmanız gerektiğini söylesek? Ama zirveden Yosemite Vadisi ile Sierra'nın panoramik manzaralarını seyretmek inanın bize her şeye değiyor.

KATEGORİLER