Dünyanın En Güzel Kaya Tırmanış Yerleri


El Capitan, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri


Kaliforniya’daki Yosemite Ulusal Parkı içerisinde yer alan El Capitan, kaya tırmanışçıları arasında en çok bilinen yerlerin başında geliyor. 1000 metre yüksekliğindeki bu kaya formasyonu, 1950’li yıllardan beri maceraseverleri ağırlıyor. Sporseverlerin kutsal saydığı El Capitan parkurunu tamamlamak oldukça güç; bu nedenle başaranlara saygı duymamak imkansız.


Asgard Dağı, Baffin Adası, Kanada


Kanada’da yer alan 1200 metre yüksekliğindeki bu tırmanış parkuru, ününü James Bond filmlerinden alıyor. Dublör Rick Sylvester’ın 1976’da Asgard Dağı’nın zirvesinden paraşütle atlayarak İngiliz bayrağı açtığı biliniyor. Zorluk olarak El Capitan’la yarışmasa da, Asgard Project adlı bir filme bile ilham veren bu görkemli dağdan bahsetmemek olmaz.


El Potrero Chico, Nuevo León, Meksika


Meksika Ulusal Parkı’nın birkaç kilometre ötesinde yer alan bu kaya duvarı, Meksika’nın en yüksek tırmanış yeri. Yüksekliği 610 metre olsa da uçurumlar ve sert kayalar ile oldukça zorlayıcı bir hedef. Dünya’daki en iyi 10 kaya tırmanış yeri arasında gösterilen El Potrero Chico, başta Amerika olmak üzere tüm dünyadan sporcuları Meksika’ya çekiyor.


Wharepapa South , North Island, Yeni Zelanda


Yeni Zelanda’nın müthiş doğasıyla çevrelenen bu dik kaya, sporla hiç ilgilenmeyen turistleri bile kendisine hayran bırakıyor. 800’den fazla alternatif rotayla gezilebilen Wharepapa, ziyaretçilerine temiz havada konaklama olanağı da sunuyor. Yeni Zelanda’da yapılacaklar listesinde mutlaka North Island’ı ve bu doğa harikasını incelemek de eklenmeli.


Ulvetanna, Queen Maud Land, Antartika


Beyaz Antartika soğuğunun ortasında, tırmanışçıları kendine hayran bırakan bir kaya: Ulvetanna. Norveç dilindeki anlamı “kurt dişi” olan bu doğa harikası gerçekten de bir diş gibi giderek sivriliyor. Parkuru aşmak isteyenlerin ise eksi 25 dereceyi aşan soğukta nasıl çıplak elle tırmanış yapacaklarını gözden geçirmeleri gerekiyor! Bu müthiş deneyimi başka yerde yaşamanın mümkün olmadığı da tartışmasız bir gerçek.


Trango Kuleleri, Pakistan


Dünyadaki en zor tırmanış yollarından biri, hatta belki de en zoru. 6000 metreden başlayan bu tırmanış için ürkütücü demek hafif kalır. Tırmanmak için izlenecek rotaların her biri birbirinden zor. Neredeyse bir ay gibi bir sürede ancak yaklaşılabilen dağ zirvesi ise insanoğlunun gökyüzü ile en çok yakınlaştığı noktalardan biri kabul ediliyor.Petit Dru, Mont Blanc Dağı, Fransa


Aiguille Du Dru olarak da adlandırılan zirve, adını iğneden alıyor ve Avrupa’nın en yüksek dağında yer alıyor. Bunun üzerine ne kadar keskin yamaçları olduğundan bahsetmeye gerek bile yok. Fransa Alpleri’nde yer alan kaya üzerinde ilerlemek için onlarca rota seçeneği var, ancak hepsi birbirinden tehlikeli. 2005 yılında Bonatti Pilar rotasında meydana gelen kaya düşmesinden bu yana dağda hala taşlar yerine oturmuş değil.


Naranjo de Bulnes, İspanya


Kuzeybatı İspanya’da yer alan zirve kireç taşından oluşuyor. 500 metre yüksekliğindeki bu tırmanışın hangi rota üzerinden yapıldığı zorluk derecesini belirliyor. Naranjo de Bulnes’te yer alan Orbayu rotası dünyanın en zor rotalarından biri kabul ediliyor.


Red River Gorge, Kentucky, Amerika Birleşik Devletleri


Tırmanışta yeni olup, maceradan da geri duramayanlar için Kentucky’deki Red River Gorge ideal bir seçim. Burada kolaydan zora doğru değişen parkurlar arasından seçim yapma şansı var. Ayrıca kanyon ulusal park içinde yer aldığından kaybolma ya da yaralanma anında ulaşılamama riskleri yok. Yolun sonunda muhteşem bir manzaraya karşı güneşin batışını izlemek de cabası.

KATEGORİLER