Dünyanın En Güzel Kamp Alanları


Yazın da gelmesiyle beraber tatil planları yapılmaya başlandı bile. Öte yandan yavaş yavaş çoğu otel ve pansiyonun odalarında boş yer bulmak da imkânsız hale geliyor. Popüler kültürle beraber kalabalık tatil yerlerinin dinlendirmekten daha çok yorduğunu da düşünürsek; teknoloji ve gürültüden uzak, doğa ile iç içe bir tatil yapmak en mantıklı seçeneklerden biri olarak görünüyor. Bu tatil bir de alışılmış coğrafyanın dışında bir yerde olursa insanın ufkunu genişletmekle beraber unutulmaz bir deneyim olarak ömür boyu hatırlanıyor. İşte bu yazımızda sizlerle dünyanın farklı yerlerinden en güzel kamp alanlarını paylaşacağız. İsterseniz lafı fazla uzatmadan tüm yorgunluğunuzu alacak bu kamp alanlarına bir de yakından bakalım.


Yeni Zelanda


Kampçıların en sevdiği ülke olan Yeni Zelanda ile başlayalım yazımıza. Dev plajlar, dağlar, platolar, ormanlar da dâhil olmak üzere bulabildiğiniz tüm kamusal alanlara çadır kurmak “özgür kamp” sistemi sayesinde mümkün hale geliyor. Kurallara uyduğunuz sürece size harika bir kamp deneyimi sunan Yeni Zelanda, temel ihtiyaçlarınızın karşılanması karşılığında ise sadece 5 dolar gibi bir ücret talep ediyor.


Haleakala Ulusal Parkı, Hawaii


Hawaii denince aklınıza ilk olarak uzun kumsalların ve plajda yapılan kampların geldiğini biliyoruz. Fakat bu ülke sadece deniz, kum, güneş üçlüsünden ibaret değil. Lüks bir otelden vazgeçtiğinizde size mükemmel bir doğa ve kamp deneyimi sunan Hawaii’de, Haleakala volkanının yanında kampınızı kurup sabaha karşı güzel bir yürüyüşle unutulmaz bir güneşin doğuşunu izleyebilir ya da çevrede bulunan onlarca gölden birinde yüzerek yılın tüm yorgunluğunu atabilirsiniz.


Yellowstone Ulusal Parkı, ABD


Kaya tırmanışı, yürüyüş veya dağ bisikleti gibi hobileriniz varsa, 9000 kilometrekarelik alana sahip Yellowstone Ulusal Parkı size unutulmaz bir deneyim vaat ediyor. Parkın içerisi o kadar geniş ki park yönetimi kampçıların çadırlarının rengiyle uyumlu bir kamp yeri bulabileceği konusunda garanti bile veriyor. Öte yandan sayısız kanyonu, volkanik dağları, yüksek rakımlı gölleri ve balık dolu nehirleriyle hayatınızın belki de en güzel anlarını geçireceğiniz bu ulusal parkta vahşi hayvanlara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Gecelik kamp fiyatları ise 15 ila 30 dolar arasında değişiyor.


Corcovado Ulusal Parkı, Kosta Rika


El değmemiş bir doğa ve vahşi yaşamın hüküm sürdüğü bir kamp alanında macera dolu bir tatil planlıyorsanız, Corcovado sizler için biçilmiş kaftan. Dünyanın biyolojik açıdan en çeşitli doğal parklarından biri olan bu ulusal park, balta girmemiş ormanlarıyla sizleri bekliyor. Issız sahilleri, kıyı gölleri, şelaleleri ve çadırınızın kapısını açtığınız anda karşınıza çıkacak eşsiz manzarasıyla Corcovado, vahşi hayvanlarla beraber bir tatil yapmak için de en ideal adreslerden biri; tabi bunu yaparken dikkatli olmanızda fayda var. 3 öğün yemek yiyip hazır çadırlarda konaklamanın fiyatı ise 75 dolardan başlıyor.


District Gölü, İngiltere


En çok yağış alan bölgelerden biri olmasına rağmen yine de kamp yapmak için en çok tercih edilen bölgelerden biri olan District Gölü, yağmur damlalarını dinleyerek baş döndüren oksijen miktarıyla beraber uykuya dalmak için en ideal yer. Yemyeşil bir doğa, cam gibi göller ve yabani çiçeklerle bezenmiş harikulade manzarasıyla District Gölü, bütçe dostu fiyatlarıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Öyle ki 1 dolardan başlayan fiyatlarla çadırınızı kurabileceğiniz kamp alanları mevcut.


Masai Mara Ulusal Alan, Kenya


Dünyada en fazla aslanı bünyesinde barındıran, Büyük 5’li (Big 5) ve 550’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapan; 2 milyon ceylan, antilop ve zebranın göç etmesine tanık olabileceğiniz bir yerde kamp yapmak kelimelerle anlatılabilecek gibi değil… Vahşi doğanın ortasında dilerseniz düşük bütçeli, dilerseniz pahalı ve lüks imkânlar sunan kamp alanlarından birinde konaklayıp; akasya ağaçlarıyla dolu yemyeşil bir alanda timsahlar ve hipopotamlarla dolu nehirleri doyasıya izleyip, dilerseniz de sıcak hava balonları ile tüm bu manzaranın tadına varabilirsiniz. Kamp fiyatları ise öğrenciler için 20, yetişkinler için 30 dolardan başlıyor.

KATEGORİLER