Dünyanın En Güzel 7 Köyü


Şehirlerin yoğun kalabalığı, karmaşası, yüksek binalar ve çevre kirliliği istediğimiz gibi tatil yapmamıza engel olabiliyor. Sessiz, sakin, huzurlu bir tatil arayanlar genel olarak köy ortamlarını tercih ediliyor. Köyde yapılan tatillerin en güzel yanlarından biri de yerli insanlarla tanışma, kültürlerini daha yakından tanışma fırsatı sunması. O zaman hiç vakit kaybetmeden sizleri, şehirden uzak, doğanın kucağında, huzurlu ve keyifli günler geçirebileceğiniz dünyanın en güzel 7 köyüyle baş başa bırakalım.


Hallstatt, Avusturya


Alp Dağları’nın eteklerinde mükemmel bir konuma sahip olan Halstatt köyüne Viyana’dan çok konforlu trenlerle ulaşabilirsiniz. Trenden indiğinizde yüzünüze vuran tertemiz dağ havası, etraftaki envai çeşit bitkinin baş döndüren kokuları ve kuş cıvıltıları sizi alıp çok uzak diyarlara götürecek. Küçük botlarla Hallstatt Gölü’nü turlayabilir ve rengarenk müstakil köy evlerini fotoğraflayabilirsiniz. Köy küçük olmasına rağmen gezip keşfedebileceğiniz birçok noktası var ve isterseniz gezinizi bir günde tamamlayabilir, isterseniz de küçük pansiyonlarda birkaç gün kalarak her sabah bu manzaraya karşı keyif kahvesi içebilir, doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Hallstatt Gölü’nde usulca süzülen kuğularsa kelimenin tam anlamıyla ressamların manzara tablolarını aratmıyor. Ayrıca köydeki ev yapımı organik sabunlar satan dükkanlar, eski bir tuz madeni, çeşitli el işi oyuncakların satıldığı butiklerden de alışveriş yapabilirsiniz.


Marsaxlokk, Malta


Malta’ya yolunuz düşerse küçük Marsaxlokk köyünü ziyaret etmeden dönmemelisiniz. Fenikeliler tarafından kurulan köyün tarihi ise çok eskilere dayanıyor. Küçük bir balıkçı köyü olan Marsaxlokk’ta çok fazla sayıda göz kamaştıran sarı, mavi, yeşil renklerin hakim olduğu, Luzzu olarak adlandırdıkları küçük balıkçı tekneleri göreceksiniz. Tabi ki bir balıkçı köyüne seyahat ettiğinizde mutlaka balık restoranlarındaki yöresel deniz ürünleri spesiyallerinden de tatmamak olmaz. Köyden küçük hatıralar getirmek istediğiniz takdirde ise minyatür renkli tekne maketlerinden ve buzdolabı magnetlerinden alabilirsiniz.


Şirince, Türkiye


Türkiye’de en çok ziyaret edilen köylerden biri olma özelliği taşıyan Şirince köyünü mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Gezinize sabah başladıysanız serpme kahvaltı yaparak enerjinizi toplayabilir ve böylelikle köyün her noktasını yürüyerek keşfedebilirsiniz. Şirince köyünün meşhur, çeşit çeşit meyvelerden yapılmış, alkol oranı düşük şaraplarından tadabilir, isterseniz de sevdiklerinize hediyelik olarak alabilirsiniz. İlkbaharda seyahat edenlere ise papatyalardan yapılmış taçlardan satın almaları ve vitamin deposu olan karadut suyunun tadına bakmalarını öneriyoruz.


Shirakawa-go, Japonya


Japonya’nın Shirakawa-go köyü dünyanın en güzel köylerinden biri. UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilen köyde yemyeşil doğanın, mütevazı halkın, yerli kültürün en doğal halini göreceksiniz. Köyde bulunan evlerin bazılarının son katlarında küçük müzeler bulunuyor. Bu müzelere giderek köyün tarihi hakkında fikir edinebilirsiniz. Shirakawa-go’da birkaç gün kalmak isteyenler ise burada bulunan evlerden birini kiralayabilir ve yöresel Japon hayatını daha yakından gözlemleyebilir.


Chefchaouen, Fas


Bambaşka bir kültürü ve köy ortamını deneyimlemek istiyorsanız istikametinizi Fas’a çevirmelisiniz. Mavi şehir olarak bilinen Chefchaouen, taş dizilmiş dar sokakları, iki-üç katlı mavi badanalı evleri ve adeta bin bir gece masallarını andıran süslemeli kapıları ile gözlerinizi kamaştıracak. Buraya gelen turistlerin hediyelik olarak tercih ettiği eşyalar arasında halı ve baharatlar ilk sırada geliyor. Yerli satıcılarla sıkı bir pazarlık yaparak indirim yaptırmayı unutmayın. Ayrıca Chefchapuen’de Fas denince akla ilk gelen meşhur naneli çaydan (mint tea) içmeyi de unutmayın.


Bled, Slovenya


Başkent Lübliana’dan sadece 45 dakika bir saat uzaklıkta, Bled Gölü’nün kıyısında bulunan bu köy Orta Avrupa’nın en görülmeye değer noktalarından biri. Köye ulaşım oldukça kolay ve yolculuk boyunca yemyeşil manzaralar seyretme şansı da bulacaksınız. Gölün tam ortasında bulunan kiliseye küçük teknelerle ulaşım sağlanıyor. Yerli halkın ve yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden biri de yürüyüş parkurlarının olduğu parklar. Bled’in harika manzarası ayaklarınızın altına serilsin istiyorsanız, merdivenlerle yukarı doğru tırmanarak kaleye çıkabilirsiniz. Köyün en yüksek noktası olarak bilinen bu kaleden göl ve karşı kıyıdaki manzaranın büyüleyici güzelliğinden gözünüzü alamayacaksınız.


Oia, Yunanistan


Santorini’de bulunan Oia köyünün daracık labirent sokakları, mavinin her tonunu görebileceğiniz denizi ve beyaz badanalı evleri ile her görenin kalbini fethediyor. Köyün kendisi gibi şirin limanında da küçük botlarla gezintiye çıkabilirsiniz. En tepeye çıktığınızda ise bütün mavilikler ayaklarınızın altına serilecek.

KATEGORİLER