Dünyanın En Göz Kamaştıran Kaleleri


    Kaleleri, şatoları mutlu bir sonla biten çocukken ruhumuza işlemiş peri masallarından biliyoruz. Ne de olsa hayallerimizin baş mimarı olurlar kendileri. Yüzyıllar boyunca geçen onca olaylara rağmen günümüze kadar hayatta kalmayı başarabilmiş hepsi birbirinden değerli ve değişik mimari özellikleriyle göz kamaştıran bu kaleler adeta geçmişe ışık tutuyor. Tarihteki en etkili kişilerin sırlarının saklandığı ve günümüze kadar ulaşmış, tarihe adını altın harflerle yazdırmış kaleler insanı farklı dünyalara götürüyor. Bu kaleleri seyre dalınca bir anda insan başka dünyalara ışınlanıyor sanki. Kartpostalları aratmayacak kadar güzel manzaralar sunan bu kalelerin mimari özellikleri bir yana kuruldukları yer itibariyle de sizleri hayrete düşürebilir. Zenginlik ve zafer sembolleri olarak inşa edilen kalelerin geçmişleri genellikle karanlık ve şiddet dolu günleri barındırıyor. En iyisi mi dünyanın en göz kamaştıran kalelerini seçtiğimiz listemizle sizleri baş başa bırakalım.


Aleppo (Halep) Kalesi, Suriye

Halep Kalesi, dünyanın en eski kalelerinden biri olma özelliğini taşıyor. Suriye'nin Halep kentinin merkezinde 50 metre yükseklikte bir tepe üzerinde konumlanıyor. Kalenin tarihi yaklaşık olarak Milattan Önce 3000 yılının ortalarına kadar uzanıyor. Ardından Yunanlılar, Bizanslar, Eyyubiler ve Memlükler gibi birçok medeniyetin işgal ettiği Halep Kalesi bugünkü haliyle ziyaretçilerini büyülüyor. Kale Suriye’nin Halep şehrinin tam merkezinde yer alıyor. Dünya çapında en eski yapılarından biri olarak kabul edilen bu kale her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.


Himeji Kalesi , Japonya

Japonya’nın en büyük ve en gösterişli kalelerinden olan Himeji Kalesi ‘’Doğan güneşin ülkesi’’ olarak anılıyor. Kalenin en büyük özelliği bu zamana kadar hiçbir zarar görmeden sapasağlam haliyle kalabilmiş olması. Himeji Kalesi aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan kalelerden biri olma unvanına sahip. Japonya gezinizde Himeji Kalesi’ni mutlaka görmenizi öneriyoruz.


Spis Kalesi, Slovakya

Doğu Slovakya'daki Spis Kalesi, Orta Avrupa'nın en büyük ortaçağ kalelerinden biri. Kalenin ana gövdesi, 13. yüzyılın ilk yarısında taş duvarlarla, 15. yüzyılın ortasında ise alt avlu tarafından güçlendirilmiş. Kırsal bölgede güzel bir yerde konumlanan ve Dragonheart (1996) ve The Last Legion (2006) gibi filmler için kullanılan Spis Kalesi’ni görmeden Slovakya turunuzu sonlandırmayın.


Windsor Kalesi, İngiltere

Windsor Kalesi, dünyanın en büyük kalelerinden biri ve İngiltere'nin en büyük kalesi. II. Kraliçe Elizabeth’in resmi konutlarından biri olan Windsor Kalesi, hem devlet işleri hem de özel eğlenceler için yıl boyunca birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.


Prag Kalesi, Çek Cumhuriyeti

Prag Kalesi, dünya çapında en büyük kalelerinden biri. Kalenin tarihi 9. yüzyıla kadar uzanıyor ve birkaç kez 18. yüzyılın ikinci yarısına kadar genişletildi. Kaleyi ziyaret ederseniz eğer içerisindeki Aziz Vitus Katedrali ve Aziz George Bazilikası’na da mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.


Mehrangarh Kalesi, Hindistan

Mehrangarh Kalesi bir Hint mimari esintilerini görüldüğü muhteşem bir kale. 125 metrelik yüksek tepede kayaların üzerinde bulunan Mehrangarh Kalesi 36 metre yüksekliğinde ve 21 metre genişliğinde duvarlara sahip. 7 büyük kapıyı geçtikten sonra girilen kalenin dış cephesinin güzelliği bir yana kale içerisindeki dekoratif eşyalar, ahşap görünümlü taş oyma sanatı ürünleri vb. şeyleri görünce deyim yerindeyse nutkunuz tutulacak.


Malbork Kalesi, Polonya

Polonya'nın en çok ziyaret edilen yapılarından biri olan Malbork Kalesi 1274'te Alman düşmanlarına karşı korunma ve Kuzey Baltık topraklarını yönetmek için Teutonic Knights tarafından inşa edildi. Malbork Kalesi Polonya’nın kuzeyindeki Nogat Nehri’nin doğu kıyısında konumlanıyor.


Hohensalzburg Kalesi, Avusturya

Avusturya'nın Salzburg şehrinde bulunan Hohensalzburg Kalesi, Avrupa'daki en büyük ve en iyi korunmuş kalelerden biri. 1077 yılında inşa edilen Hohensalzburg Kalesi Festungsberg Dağı’nın tepesinde nefes kesen manzaralar sunuyor.


Buda Kalesi, Macaristan

Buda Kalesi 1265 yılında ülkeyi korumak amacıyla kurulmuş bir yapı. Buda Kalesi Tuna Nehri’ne bakan 62 metre yüksekliğindeki merkezi kubbe etrafında simetrik bir düzen içinde inşa edilmiş. İkinci Dünya Savaşı'nda kale fazlasıyla hasar görmüş, ancak dış cephesi sonrada restore edilmiş. Kalede Budapeşte Tarih Müzesi ve Ulusal Galeri yer alıyor. Budapeşte gezinizde ilk görmeniz gereken yerlerden birisi olan Buda Kalesi’nin göz kamaştıran mimarisi ve eşsiz Tuna Nehri manzarası tatilinizin unutulmazlarından olacak.

KATEGORİLER