Dünyanın Dört Bir Yanından En Güzel 9 Çin Mahallesi


Dünyanın dört bir yanında yüzlerce Çin mahallesinin var olacağını kim bilebilirdi ki? Her biri de hem bulunduğu ülkenin hem de Çin kültürünü en iyi şekilde yansıtıyor. Kalabalık, canlı ve hareketli atmosferi ve birinci sınıf yemekler sunan Çin mahalleleri, dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin mutlaka karşınıza çıkacak. Kızıl erişte, pirinç ve mango, Szechuan tavuğu, domuz mantısı? Dünyanın başka bir ülkesinde sanki Çin’deymiş gibi yürümek, alışveriş yapmak ve sohbet etmek için sizler için seçtiğimiz dünyanın dört bir yanından en güzel 9 Çin mahallesine göz atın.


1- Vancouver, Kanada


Kanada’nın en turistik şehirlerinden biri olan Vancouver şehir merkezinin doğu yakasında yer alan Çin mahallesi, San Francisco ve New York'tan sonra nüfus olarak Kuzey Amerika'nın en büyük üçüncü Çin mahallesidir. Tarihi çok eskilere dayanan bu mahalleye demiryolları ve maden ocaklarında çalışmaya başlayan erken Çinli göçmenlerin yerleşiyor. 1800'lü yılların sonlarına kadar da göç devam ediyor. Mahalle, zamanla geleneksel restoranlar, pazarlar, tapınaklar ve bahçelerin bulunduğu bir Çin kültür merkezinin yanı sıra turistik ve ticaret bölgesi haline geldi. Vancouver Çin mahallesindeki şık barlar ve restoranlar, tarihi mekanları gezebilirsiniz.


2- Londra, Birleşik Krallık


Londra'daki Çin Mahallesi, 18. yüzyılda Londra’ya yerleşen sayısız Çinli göçmenin kaldığı ve Londra’da bambaşka bir hayat kurduğu bölge. Başlangıçta Londra'nın Doğu Yakasının Limehouse alanındaydı, ancak 1950'lerden beri en iyi Çin yemekleri ve kültürü, Chinatown olarak West End'e taşındı. Günümüzde kozmopolit Soho bölgesinde yer alan mahalle, özellikle geceleri inanılmaz hareketli oluyor. Chinatown ve çevresinde 78 restoran, 53 dükkan ve 12 bar bulunuyor.


3- Melbourne, Avustralya


Avusturalya’nın Melbourne kentindeki Çin Mahallesi’nn tarihi 1850'lerin “altın çağ” dönemlerine kadar uzanıyor ve şehrin en turistik ve tanınmış bölgelerinden biridir. Melbourne Çin Mahallesi, diğer Çin mahallelerine göre batı dünyasının en uzun süren Çin yerleşim yeri olma özelliğini taşıyor. Melbourne’daki Çin mahallesi, Bourke Caddesi ve Lonsdale Caddesi ile başlıyor ve Little Bourke Caddesi de dahil olmak üzere birçok caddeyi kapsıyor. Yeme içme dışında Çin kültürünü deneyimleyebileceğiniz çok sayıda bar, gece kulübü ve alışveriş dükkanı var.


4- Bangkok, Tayland


Tayland’da Çin geleneğini ve lezzetli Çin mutfağını en iyi şekilde tanıyabileceğiniz yer, tarihi 200 yıl öncesine dayanan Bangkok Çin Mahallesi’dir. Dar şeritleri, her daim yoğun trafiği, büyüleyici eski sokaklar ve hareketli caddeleri ile bilinen Çin mahallesi, Bangkok’un yürüyüş yapabileceğiniz en iyi yerlerinden biridir. Bangkok Çin Mahallesi’nde kurulan pazarlar, ana cadde tarafındaki lüks restoranlar ve mağazalar kesinlikle görülmeye değer.


5- Yokohama, Japonya


Yokohama Çhinatown (Yokohama Chukagai) Japonya'nın en büyük Çin mahallesidir. Yokohama Limanı, 1859 yılında dış ticarete açılan ilk Japon limanlarından biri olduktan sonra, Yokohama Chinatown hızla gelişti. Şehre yerleşen birçok Çinli tüccarının yerleşim yeri burası oldu. Günümüzde Çinli sakinlerinin işlettiği çok sayıda alışveriş mağazası, seyyar tezgahlar market, kafe, restoran ve barların bulunduğu caddeler boyunca Japonya’da Çin kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz. Çin mahallesinin girişinde dört renkli kapı bulunuyor. Bu mahallede tatmanızı önerdiğimiz lezzetler ise şöyle: Çin usulü yapılan çörekler (manju), ramen noodle vb.


6- Paris, Fransa


Fransızların deyişiyle Paris Chinatown veya "Quartier Chinois" şehirde gezebileceğiniz en hareketli yerlerden biri. 13. bölge gerçekten 1970'lerin sonlarında ve 1980'lerin başında Vietnam'dan Çinlilerin gelmesiyle başladı. Şimdiyse Paris'in güneydoğu kesiminde 150'den fazla Çin restoranı var. Mahalle merkezi d'Italie denilen yerdir ve avenue d'Ivry, avenue de Choisy ve Bulvar Masséna'ya kadar devam eder. Ancak pazartesi günleri Paris Çin Mahallesi’nde hemen hemen tüm dükkan ve restoranların kapandığını hatırlatalım. 1980'lerin ortalarında başka bir Çin Mahallesi Paris'in bir başka yerinde (Belleville) kuruldu ve şehrin kuzeydoğu kesimini ziyaret edenlerin ilgisini çekti. Edith Piaf ve Maurice Chevalier'in de evlerinin olduğu bölge olan Belleville, Yahudi terzileri ve Ermeni ayakkabıcılarına da ev sahipliği yapıyor. Son zamanlarda Araplar ve Afrikalıların da yerleşmesiyle bir Çin mahallesinden daha çok çok uluslu bir yerleşim yeri oldu.


7- Singapur City, Singapur


Singapur'daki Çin Mahallesi beş bölgeden oluşuyor: Telok Ayer, Bukit Pasoh, Tanjong Pagar, Kreta Ayer ve Ann Siang Tepesi. Çin gelenekleriyle bambaşka renklere bürünen bu mahallede sürekli kurulan tezgâhlar, sokak atıştırmalıkları, küçük butikler ve çeşitli dini gruplara ayrılmış pek çok tapınağı gezebilirsiniz.


8- New York, ABD


Batı yarımkürede Çinli göçmenlerin nüfusu bakımından en kalabalık Çin mahallelerinden biri olan New York Çin Mahallesi, şehrin en turistik yerlerinden biri olan Manhattan'da yer alıyor. Çinlilerin “Amerikan Rüyası”nın gerçekleştiği Manhattan’ın doğu yakasındaki Çin mahallesinde yaklaşık 2 km boyunca alışveriş dükkanları, konutlar, restoran ve çok daha fazlası var.


9- San Francisco, ABD


San Francisco Chinatown, dünyanın en büyük ve en kalabalık Çin mahallesi olma unvanına sahip. Aynı zamanda Kuzey Amerika'nın en eski Çin mahallesi olan bu yerde 15.000 civarında Çinlinin yaşıyor. Mağazalar, kafe ve restoranlar, şenlik ve etkinliklerin gerçekleştiği alanlar, kültür merkezleri, otantik dükkanlar vb. ile çok farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

KATEGORİLER