Dünyadaki En Ünlü 10 Çeşme


Dünyanın her neresine giderseniz gidin, mutlaka en az 1 tane gösterişli çeşme göreceksiniz. Kimisinin tarihi çok eskilere dayanıyor, kimiyse şehre daha çok turist çekmek amacıyla inşa edilmiş. Seul’dan İngiltere’ye, Singapur’dan Dubai’ye uzanan “dünyanın en güzel çeşmeleri” turumuz için hazırsanız başlayalım.


1- Banpo Moonlight Rainbow Çeşmesi, Seul


1130 metre uzunluğunda olan Banpo Moonlight Rainbow Çeşmesi, dünyanın en uzun köprü çeşmesidir. Su kaynağı Han Nehri olan Rainbow Çeşmesi’nin 380 aydınlatması geceleri burayı tam bir gökkuşağına dönüştürüyor.


2- Charybdis Vortex Çeşmesi, Sunderland, Birleşik Krallık


Charybdis, 2000 yılında Kuzey İngiltere'de Sunderland yakınlarındaki lüks Seaham Hotel & Spa'da heykeltıraş William Pye tarafından yaratıldı. William Pye, akrilik bir silindirin içine pompalanan yüksek basınçlı suyun olduğu ve sürekli dönen farklı bir tasarım ile herkesi büyülemeyi başardı. Charybdis, efsaneye göre Zeus tarafından cezalandırılan bir su perisiydi ve Yunan mitolojisinde gemileri dahi yutan güçlü bir girdaba dönüştü.


3- Servet Çeşmesi, Suntec City, Singapur


Orijinal adıyla Wealth Fountain (Servet Çeşmesi), Singapur'daki dev bir ticaret kompleksinin en alt katında yer alıyor ve dünyanın en büyük çeşmesi olma özelliğini taşıyor. Çeşmenin en önemli özelliğiyse bronzda yapılmış olması.


4- Peterhof Çeşmeleri, St. Petersburg, Rusya


Peterhof Çeşmeleri, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi cezbeden, Rusya'nın en ünlü turistik yerlerinden biridir. Fıskiyelerin bile Peterhof için özel olarak tasarlandığı çeşme, kelimenin tam anlamıyla muazzam bir mühendislik harikası. Strelna alanından Peterhof'a kadar suyun püskürtüldüğü yerde ıslanmamak oldukça güç.


5- Vaillancourt Çeşmesi, San Francisco


Kurulduğu günden beri bu çeşme çok sayıda tartışmaya sebep oldu. 1971'de Armand Vaillancourt tarafından tasarlanan Vaillancourt, San Franciscolular için sanat ile siyaset arasındaki ilişkinin sembolü. 43 metre genişliğinde ve 11 metre yüksekliğinde büyük bir beton çeşme olan bu gösterişli yapıyı mutlaka görmenizi öneriyoruz.


6- Trevi Çeşmesi, Roma


Trevi Çeşmesi, İtalya'nın başkenti Roma’da yer alıyor ve sadece İtalya değil, aynı zamanda tüm dünyada en çok ziyaret edilen çeşmelerden biridir. Şehrin en büyük Barok çeşmesi ve belki de dünyanın en güzel çeşmesi olan Trevi’nin esasında birden çok hikayesi var. Trevi Çeşmesi’ne gelen ziyaretçilerin çeşmeye madeni para atmaları durumunda aradıkları aşkı bulacaklarını ya da sevgili/eşlerinden sonsuza kadar ayrılmayacaklarını vadediyor. Çeşme dünya çapında ünlü, ancak birçok insan Trevi’nin tarihini ve gizli saklı kalan sırlarını bilmemektedir. İtalyan sanatının bu olağanüstü başyapıtını görür görmez Roma’ya bir kez daha aşık olacaksınız.


7- Swarovski Kristallwelten, Wattens


Swarovski Çeşmesi, kristal gözlerini fotoğraflamadan ve kristal temalı bir müze olan Swarovski Kristallwelten’i (Crystal Worlds) gezmeden Wattens turunuzu sonlandırmamalısınız. Wattens’e ulaşım içinse Avusturya’nın Innsbruck kentinden hareket eden otobüslere binebilirsiniz.


8- Sihirli Montjuic Çeşmesi, Barselona


Bu görkemli çeşme, 1929'da Barselona Uluslararası Sergisi’nde halka açıldı. Çeşme, müzik ritmiyle uyumlu bir şekilde birbirinden güzel şovlara imza atıyor. Etkileyici 15 dakikalık performansı boyunca 50'den fazla farklı tonda renk göreceksiniz. Yıl boyunca açık olan ve sadece akşamları sergilenen bu su gösterisi, Barselona gezinize renk katacak.


9- Bellagio Çeşmeleri, Las Vegas


Bellagio Çeşmeleri, Las Vegas'ta unutulmaz bir an yaşamak istiyorsanız mutlaka gidip yerinde görmeniz gereken bir yapı ve su gösterisi. Her gün 15.00 ile 20.00 arası her 30 dakikada bir ve 20.00 ile 00.00 arası da her 15 dakikada bir gösteri oluyor. Hayranlarını büyüleyen bu müzik ve ışık gösterisi her seferinde kusursuz olmayı, şüphesiz en ince ayrıntısına kadar düşünülüp tasarlanmış olan Bellagio Çeşmeleri’ne borçlu. Farklı ve ilginç koreografilerin olduğu komplekste su şovu izlemek, fotoğraflamak inanılmaz zevkli.


10- Dubai Çeşmeleri, Dubai


30 dönümlük yapay Burj Khalifa Gölü'nün üzerinde bulunan Dubai Çeşmeleri, tıpkı Las Vegas’taki Bellagio Çeşmeleri gibi su ve müziğin birbiriyle eşsiz dansının sergilendiği göz kamaştıran bir çeşme kompleksi. Çeşme, 275 metre uzunluğunda ve Las Vegas'taki Bellagio Çeşmeleri’nin yaratıcı firması olan California merkezli WET tarafından tasarlandı. Sıra dışı görsel bir spektrumu oluşturan şeylerse 6.600 WET, 25 renkli projektör ve 1.000'in üzerinde soyut (yansıtma) mekan. Fıskiyeden yukarı doğru çıkan ışık demeti 32 km uzaktan bile görülebiliyor.

KATEGORİLER