Dünyadaki En Olağanüstü 13 Tapınak


1- Kutsal Ruh Katolik Kilisesi, Macaristan


Orijinal adıyla The Holy Spirit Catholic Church, Macaristan’ın Tuna kıyısında Paks adında küçük bir kasabada bulunmaktadır. Kiliseni tamamen tahtadan yapılmış olması da çok ilginç bir detay tabii.


2- Angkor Wat, Kamboçya


Angkor Tapınakları, Milattan Sonra 802 ile M.S. 1220 arasındaki Khmer uygarlığı tarafından inşa edilmiş olup, insanlığın en şaşırtıcı ve kalıcı mimari başarılarından birini temsil ediyor. Angkor'dan Khmer kralları, Vietnam'dan Çin'e, Bengal Körfezi'ne uzanan geniş bir alana yayılmış olan bu yapılar, günümüzde Angkor Tapınakları olarak adlandırılıyor. 100'den fazla taş tapınak, diğer ek binalar, saraylar, kamu binaları ve evler, ahşaptan inşa edilmiş ama sonradan çürüse de restore edilmiş binalar, sosyal ve idari metropolün antik kalıntıları ve çok daha fazlası sizleri bekliyor.


3- Kaplan Yuvası Manastırı, Butan


Gerçek adıyla Tiger’s Nest Monastery ya da Taktshang Goemba, Butan'ın en kutsal din alanlarından biri olarak kabul ediliyor. Bir uçurumun üzerinde yer alan ve Paro kentine yakın mavi çam ve ormangülleri ile nefes kesen doğa manzaralarıyla ünlü olan Kaplan Yuvası Manastırı’nı gezmeden Butan turunuzu sonlandırmamalısınız. 1692'de mağaranın çevresinde kurulmuş olan bu mağara, eskiden bir meditasyon alanıymış.


4- Garni Tapınağı, Ermenistan


Garni Tapınağı, Ermenistan'ın en eski yapılarından biridir. 4. yüzyılın başlarında Ermenistan’ın Hıristiyanlaşmasından sağ kurtulan tek pagan tapınağıdır. Aynı zamanda Ermenistan ve tüm eski Sovyetler Birliği'ndeki tek "Greko-Romen sütunlu binası"dır. Tapınağı gezmek için mutlaka rehberli turları tercih etmenizi öneriyoruz.


5- Medinet Habu, Mısır


III. Ramses Tapınağı, Mısır’da yer alıyor. Bu komplekste bulunan binaların bir kısmı, Hatshepsut ve III. Tuthmose, Amun ve Roma dönemine adanmış olan 18. Hanedan döneminden kalma bir bina. Medinet Habu, Batı Thebes'in güney ucunda Theban Tepesi’nin eteklerindeki Kings Vadisi’ne sadece birkaç km uzaklıkta konumlanıyor. Morga tapınağı, Thebes'de bulunan en iyi korunan tapınaktır.


6- Chion-in, Japonya


Japon Budizminin Jodo mezhebinin baş tapınağı, milyonlarca takipçisi olup Japonya'daki en popüler Budist mezheplerden biridir.


7- Temple of Heaven, Pekin, Çin


Türkçe adıyla Cennet Tapınağı, görkemli ve renkli bir yapı. Ming İmparatoru Yong Le (1403-1424) döneminde 1406 ve 1420 yılları arasında inşa edilmiştir. Pekin'in imparatorluk tapınaklarının en kutsal alanı olarak kabul edilir. "Mimarlık ve peyzajda tam bir başyapıt" olarak adlandırılıyor ve UNESCO'nun Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alıyor.


8- Altın Tapınak, Punjab, Hindistan


Diğer bir adıyla The Golden Temple, Hindistan’ın Pakistan sınırına yakın olan Punjab kentinin kuzey kesiminde yer alıyor. Dünyadaki tüm Sihler için merkezi bir ibadet yeri. Doğru adı "Tanrı'nın Tapınağı" anlamına gelen Harmandir. Tam adı Darbar Harmandir Sahib olan bu eşsiz tapınağı Hindistan’a yapacağınız ilk ziyarette mutlaka görmelisiniz.


9- Srirangam Tapınağı, Hindistan


Srirangam, Lord Vishnu'nun kendini temsil eden 8 tapınağının (Swayam Vyakta Kshetras) en gözdesidir. Ayrıca, 108 ana Vishnu tapınağının (Divyadesams) ilk ve en önemli yeri olarak da kabul edilir. Tapınak inanılmaz derecede büyük ve ziyaretçiye açık 21 muhteşem kulesi vardır. Bu kulelerden muhteşem manzaralar seyredebilirsiniz. Bu görkemli tapınak, ikiz nehirler Cauvery ve Coleroon tarafından oluşturulan bir adacık üzerinde yer alıyor.


10- Wat Rong Khun, Tayland


Wat Rong Khun ya da daha iyi bilinen adıyla Beyaz Tapınak, tanrı tarafından yeryüzüne yerleştirilmiş gibi görünmesi için yıllardır inşası süren göz kamaştırıcı bir Budist tapınağıdır. İlahi esin kaynağı olmasına rağmen aslında işin gerçeği bir erkek tarafından tasarlandı. Ünlü bir Taylandlı sanatçı olan Chalermchai Kositpipat, tapınağı 1997 yılında tasarladı. Mayıs 2014'teki bir depremle neredeyse tamamı yok edildi, ancak Kositpipat, tapınağı yeniden inşa edilmesi için harekete geçti. Milyon dolarların harcanarak yenilenen ve daha güzel bir görünüme kavuşan Beyaz Tapınak’ı hemen hemen Tayland’ı her ziyaret eden turist görmek istiyor.


11- Jetavanaramaya, Sri Lanka


Sri Lanka'daki kutsal Anuradhapura şehrinde bulunan Jetavanaramaya Tapınağı, Sri Lankalılar için büyük önem taşıyan yapılardan biri. Çünkü bu yapı Theravada'nın en ünlü Budistlerini ve Budizm’in Mahayana'sını temsil ediyor.


12- Todaiji Tapınağı, Japonya


Todaiji Tapınağı, Japonya'nın en ünlü tapınaklarından biri ve aynı zamanda Nara'nın da simgesi. Nara'nın merkezinde bulunan Todaiji Tapınağı, 752'de Japonya'nın tüm Budist tapınaklarının baş tapınağı olarak inşa edilmiştir. Todai-ji Tapınağı'nın Büyük Buda Salonu, dünyanın en büyük ahşap yapısı ve muazzam bir Rushana Butsu heykeli barındırıyor.


13- Potala Sarayı, Tibet


Potala Sarayı, Tibetlileri ve onların inançlarını simgeliyor. Yüzyıllardır ayakta kalmayı başaran bu tarihi yapı her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca turisti cezbediyor. Bu tapınak, deniz seviyesinden 3.750 metre yüksekte bulunuyor ve dünyanın en eski antik sarayı olma özelliğine sahiptir. 13 katlı yüksek sarayda 1.000'in üzerinde oda mevcut ve 32 dönümlük bir araziyi kaplıyor. Tibet tarihinde o dönemin dünya harikalarından biri olarak düşünülmektedir.

KATEGORİLER