Dünyadaki En Meşhur 10 Heykel


1- David Heykeli, İtalya

Bu göz kamaştıran Rönesans heykeli 1501-1504 yılları arasında inşa edildi. Ayakta duran çıplak bir erkek kutsal kitap İncil’deki kahraman David'i tasvir ediyor ve tam tamına 4 metrelik uzunluğunda mermer bir heykel. Başlangıçta Opera del Duomo tarafından yaptırılan Floransa Katedrali’nde sergilenecekti ancak heykel 1873'te hasar almaması için Floransa'daki Accademia Galerisi'ne taşında. O dönemden beridir de yıllardır milyonlarca ziyaretçiyi cezbetti. 1910'da ise Piazza della Signoria'ya heykelin bir kopyası yerleştirildi.


2- Mısır Büyük Sfenksleri, Giza

Orijinal adıyla “The Great Sphinx of Giza”, sfenks efsanevi bir canlının bir kalker heykeli. Bu figürün devasa bir aslan vücudu ve insan kafası vardır. Nil’in batı kıyısındaki Giza Yaylası'nda yer alan heykel, tüm dünyanın bildiği bir yapı ve aynı zamanda dünyanın en büyük monolit heykeli olduğu düşünülüyor. Eski Mısırlılar tarafından Milattan Önce 2558-2532 yıllarında civarında inşa edildiği düşünülen en eski anıtsal heykeldir.


3- Mamayev Kurgan Heykeli, Russia

Türkçe adıyla Rusya Anıtı heykeli (Anavatan Çağrıları olarak da bilinir), Rusya'nın Volgograd kentinde yer alıyor. Bir diğer adıyla Mamayev Kurgan Heykeli, tahmini 82 metre yüksekliğinde ve kılıç uzunluğu 31 metre kadardır.


4- Olmec Devasa Kafa, Meksika

Tam adıyla Olmec Colossal Heads, güney-orta Meksika'nın tropik ovalarında konumlanıyor. Olmec uygarlığı tarihi kaynaklara göre M.Ö. 1400'den M.Ö. 400'e kadar büyük gelişme göstermiş. Meksika’da bu ve benzeri göreceğiniz hiçbir heykel birbirinin aynısı değildir.


5- Küçük Denizkızı, Danimarka

“The Little Mermaid” 23 Ağustos 1913'te Danimarkalı bira üreticisi Carl Jacobsen'dan Kopenhag şehrine armağan edildi. Heykel, bronz ve granitten yapılmış ve kaya üstünde genç ve yakışıklı bir prensle buluşmak için her şeyini ardında bırakan bir denizkızının başrolde olduğu Hans Christian Andersen masalından esinlenmiştir.


6- Özgürlük Heykeli, New York

Lady Liberty olarak da bilinen bu muazzam heykel New York Limanı'nda yer alıyor. Fransa'dan (Mimar Gustave Eiffel) Amerika'ya 1886 yılında hediye edildi ve muhtemelen dünyanın en ünlü heykellerinden biri. Özgürlük Anıtı’ndaki kadın figürü ise daha iyi bir yaşam için Amerika'ya gelen göçmenleri selamlayan ilk kişi olma rolünde.


7- Nemrut Dağı, Türkiye

Nemrut Dağı ve nekropol kesinlikle görülmeye değer bir yer. Nemrut, Kommagene Krallığı'nın en değerli anıtlarını taşıyan muhteşem bir tarihi yerdir. M.Ö. 62'de Kırım Kralı Antiochos tarafından yaptırılan Yunan ve İran tanrılarının heykelleri ile kralın kendi mezar ve tapınağı günümüzde halen en iyi şekilde korunuyor. Höyük ve kutsal alandaki taş oymalar da oldukça ilgi çekici. Kartal başı, en tanınmış ve ilginç oymalardan biridir. 1987'de UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne adını yazdıran Nemrut Dağı aynı zamanda “Dünyanın 8. Harikası” olarak nitelendirildi.


8- Lions of Delos, Yunanistan

Mykonos'un yakınında bulunan Delos Adası, Yunanistan'ın en önemli mitolojik, tarihi ve arkeolojik alanlarından biridir. Delos Aslanları (Lions of Delos), bir zamanlar heybetli bir dizi aslan taşının yerine yapılmış. Delos Aslanları, M.Ö. 600'lerde Apollon'a ithaf edilmiştir. Başlangıçta, Kutsal Yolu kaplayan 12-14 aslan heykel vardı; bugünse sadece 7 tane bulunuyor.


9- Kurtarıcı İsa Mesih, Brezilya

Diğer bir adıyla Christ the Redeemer, Rio De Janeiro'daki Corcovado Tepesi'nde yer alıyor. Kolları iki yana açık, şehri koruyan bir İsa figürü var. 1922'de Brezilya bağımsızlığının 100. yıldönümünü anmak için inşa edilen Christ the Redeemer’in yapımı 1931'de tamamlanmış ve yaklaşık 38 metre yüksekliği ile dünyanın en büyük Art Deco heykeli olma özelliğini taşıyor. Neredeyse 700 tonun üzerinde ağırlığı olan bu devasa heykeli mutlaka fotoğraflamalısınız.


10- Moai Heykelleri, Paskalya Adası

Rapa Nui ya da Paskalya Adası Güneydoğu Pasifik Okyanusu’nda bulunan en güzel Polinezya adasıdır. Büyük Moai heykelleri için dünyanın dört bir yanından Paskalya Adası’na gelen var. Geleneksel adı "moai" olan heykeller Antik Polinezyalılar tarafından A.İ. 1100 ve 1500 yılları arasında volkanik kayalardan oyularak yapılmış. Boyutları hepsinin farklı ve en yüksekleri 10 metreye kadar ulaşıyor.

KATEGORİLER