Dünyada ki En Güzel 5 Mimari Yapı


Mimari her ne kadar birçok kişinin ilgisini çekmese de düz binalar ve estetikten yoksun yapılar psikolojik olarak da insanları belirli bir çöküntü içine çekmektedir. Dünya üzerinde birbirinden güzel sanat eseri denilebilecek kadar eşsiz yapılar bulunmaktadır. Bu yapılar arasında bizim de en çok beğendiğimiz 5 güzel mimari yapıyı sizler için sıraladık.

Lotus Tapınağı, Yeni Delhi

Hindistan’ın başkenti olan Delhi’de bulunan Lotus Tapınağı, dünyada bulunan yedi Bahai ibadet tapınağından biridir. Asya kıtasının merkezinde olan bu tapınak sayısız mimari ödül kazanmıştır.1986 yılının Aralık ayında halın ibadet ve ziyaretine açılmasından bu güne kadar toplamda 8.000 ila 10.000 kişi bu tapınağı ziyaret ediyor. Dünyanın en çok ziyaret edilen binalar arasında yerini almış durumdadır. Mimarı, İran’lı Fariborz Sahba olan Lotus Tapınağı Hindu geleneğine göre saflığı, tazeliği ve sadeliği sembolize eden Lotus çiçeği görünümünde inşa edilmiştir. Bu yapıda, Bahailiğin kutsal kitabında ve diğer Bahai tapınaklarında görülen mimari bir özelliği görmek mümkündür. Tapınakların taşıması gereken temel şartlardan biri dairesel bir yapıda olması ve dokuz kenara sahip olmasıdır.

Köln Katedrali, Köln

Köln Katedrali. Almanya’nın Köln kentinde bulunan tarihini bir yapıdır. Hristiyanlığın Katolik mezhebi için açılmış ibadethanedir. 632 yıl süren yapım aşamasına 1248 yılında başlanmış, 1880 yılında son bulmuştur. Gotik tarzda bulunan bu katedral 7000 metrekare alanda, 157 metreyi bulan yüksekliğiyle Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü Dünya Mirası Alanları dizelgesinde yerini almayı başarmıştır. Birçok efsaneye sahip olan Köln Katedrali, Dünyanın dört bir yanındaki turistler arasında popüler olmayı başarmıştır.

Kubbetüs Sahra, Kudüs

Kudüs’te bulunmaktadır. İslam mimarisinin bilinen ilk kubbeli yapısı olma özelliğini taşımaktadır. Emevi halifesi Abdülmelik Mervan tarafından 689 – 691 yılları arasında inşa ettirilmiştir. Merkezi bir plan şemasına sahip olan Kubbet-üs Sahra, kayayı çevreleyen çift koridor ve sekizgen kasnak üzerine oturtulmuştur. İç sahnı çevreleyen dört ayak üzerinde, üçer sütun yer almaktadır. 16 penceresi bulunan bir kasnağa sahiptir. Gösterişli kubbesi, 20,44 çapında ve yüksekliği 35 metredir.


La Pedrera, Berselona

Mimarı ünlü Katalan Antoni Gaudi olan bu sıra dışı eser, mimarın yaptığı en ilginç eserlerden biri olmuştur. La Pedrera (taş ocağı) ismiyle tanınan bu yapı 1900’lü yılların başında şehrin en varlıklı isimlerinden olan Pere Mila ve ailesi için yapılmıştır. Casa Mila iki avlu etrafında ki dalgalı form, doğal taşların ustaca şekillendirilmesi,  heykelleri andıran çatısı ve ağır demir işçiliğiyle dikkatleri üzerine topluyor. O dönemde konut olarak yapılan bu yapı, bir dönem bakımsızlıklarla kötü durumda olmasına rağmen UNESCO Kültür Mirasları arasına alınarak turist ziyaretine açılmıştır. 1996 yılında restore edilerek eski görkemli görünümüne kavuşan yapı, milyonlarca turistin ziyaret ettiği en çekici yerler arasına girmiştir.

Tek Dünya Ticaret Merkezi, New York

New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nin inşası 8 yıl sürmüştür. Dünyaca ünlü mimarlar David Childs ve Merril tarafından tasarlanmıştır. Gökdelenin tepesinde seyir terası bulunmaktadır. Yapımında inşaat kurallarının ötesine geçilerek çelikle güçlendirilmiş betonun kullanıldığı merkez, 3 milyar 800 milyon dolara mal olmuştur. Amerikan Bildirgesi kelime sayısı baz alarak uzunluğu 541 metre olarak yapılmıştır.

KATEGORİLER