Dünya Genelinde Mutlaka Görmeniz Gereken Hindu Tapınakları


Dünyanın en eski dinlerinden birisi olan ve kökleri Milattan Önce 1300’lere kadar uzanan Hinduizm’in çoğunluğu Hindistan’da olmak üzere Endonezya, Nepal, Singapur, Sri Lanka, Bangladeş gibi ülkelerde 900 milyondan fazla takipçisi bulunuyor. Milyonlarca küçüklü büyüklü tanrıya tapan olan Hindular, diğer tanrıların üzerinde en büyük Tanrı olarak Brahma’yı görürler. Her dinde olduğu gibi Hindular da kendi kültürlerini mimari olarak yansıtan tapınaklar inşa ettiler. Bu tapınaklarda festivaller, dini etkinlikler, müzik ve dans gösterileri düzenlenerek Hint kültürü yaşatılmaya devam ediliyor. Bu coğrafyaya yolunuz düşerse diye en önemli Hindu tapınaklarından birkaçını sizler için listeledik.


İçindekiler


  • Sri Balasubramaniar Tapınağı, Singapur
  • Prambanan Tapınağı, Endonezya
  • Sri Kailawasanathar Swami Devasthanam Tapınağı, Sri Lanka
  • Pashupatinath Tapınağı, Nepal
  • Dhakeshwari Tapınağı, Bangladeş
  • Angkor Wat, Kamboçya
  • Virupaksha Tapınağı, Hindistan
  • Lord Jagannath Tapınağı, Hindistan

Sri Balasubramaniar Tapınağı, Singapur

Singapur’daki Yishun Endüstri Parkı'nda bulunan Balasubramaniar Tapınağı, ülkedeki en popüler tapınaklardan birisi olmasının yanı sıra her gün binlerce Hindunun ziyaretiyle dolup taşıyor. Her yıl mart - nisan aylarında ülkenin farklı köşelerinden birçok insan Panguni Uthiram Festivali’nin bir parçası olmak için büyük şenliklere katılıyor. Birçok Hindunun, Tanrı’ya sunulmak üzere tapınağa kadar başlarında süt dolu tencereleri taşıdığını görebilirsiniz.


Prambanan Tapınağı, Endonezya

Endonezya’daki en büyük Hindu tapınağı olan Prambanan Tapınağı, günümüzde Müslümanların çoğunlukta yaşadığı Java Adası’nın tam kalbinde bulunuyor. Genellikle Hinduların ustalık ürünü olarak anılan bu benzersiz tapınak, inşa edilmeye devam ediyor. Tapınak alanının merkezine yaklaştıkça, sekiz büyük ve sekiz küçük tapınak göreceksiniz.


Sri Kailawasanathar Swami Devasthanam Tapınağı, Sri Lanka

Sri Lanka'nın en eski ve en büyük Hindu tapınaklarından olan yer, Kovil Veediya olarak da adlandırılıyor. Fort Tren İstasyonu'nun tam arkasında yer alan, zengin mimarisi ve tarihi değerleriyle bilinen tapınağın içerisinde, Shiva ve Ganesh'e adanmış tapınaklar da bulunuyor. Tapınaktaki en hareketli zamanlar her yıl ocak ayında kutlanan Thai Pongal'ın hasat festivaline denk geliyor.


Pashupatinath Tapınağı, Nepal

Nepal'deki en eski ve en ünlü Hindu tapınaklarından biri olan Pashupatinath Tapınağı’ndaki tapınak binalarına Hindu halkı dışında kimse alınmıyor. İnsanlar dünyanın farklı yerlerinden Lord Shiva'ya ibadet etmeye geliyorlar. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de kendine yer edinen tapınak pagoda tarzında tasarlanmış ve günümüzde çatısı altın kaplamadan oluşuyor.


Dhakeshwari Tapınağı, Bangladeş

İsmi “Dakka Tanrıçası” anlamına gelen ve Bangladeş'in “Ulusal Tapınağı” olma ayrıcalığına sahip olan yer, ülkedeki en önemli Hindu ibadet yeri olma özelliğini de içinde barındırıyor. 12. yüzyılda inşa edilen tapınağın içerisinde birkaç tapınak daha bulunuyor. Yıllarca yapılan tadilat ve onarımlardan sonra özgün mimarisinden uzaklaşan tapınak, başkent Dakka’nın kültürel mirasının önemli bir parçası olarak kabul ediliyor.


Angkor Wat, Kamboçya

Kamboçya’daki Angkor Wat, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almasının yanında dünyanın en büyük dini anıtı özelliğine de sahip. Hemen her yıl yeni tapınak ve harabelerin keşfedildiği bu tapınak, uluslararası turistlerin %50'sinden fazlasının her yıl Kamboçya'yı ziyaret etmesinin başlıca nedeni aslında. Mevcut kraldan ziyade bir Hindu tanrısı olan Vishnu'ya adanan Angkor Wat’ın saat yönünün tersine olan kabartmalarından dolayı cenaze törenleriyle ilişkisi olduğu düşünülüyor.


Virupaksha Tapınağı, Hindistan

Mitolojiye göre Milattan Sonra 7. yüzyılda inşa edilen Virupaksha, Hindistan’ın en eski tapınaklarının ve Tungabhadra Nehri'nin güney kıyısında yer alan Hampi'nin en gözde turistik mekânlarının arasında yer alıyor. Kuruluşundan bu yana tapınak; bayrak direkleri, alt tapınaklar, oyulmuş sütunlar, sütunlu salonlar, kuleli geçitler ve tapınak mutfakları da eklenerek yavaş yavaş büyüdü. UNESCO, bu tapınağı Hampi Anıtlar Grubu’nun bir parçası olarak Dünya Mirası Listesi’nde kabul ediyor. Lord Shiva'ya adanan tapınaktaki duvarların her birinde farklı türden oymalar yer alıyor.


8. Lord Jagannath Tapınağı, Hindistan


12. yüzyılda inşa edilen Jagannath Tapınağı, Puri şehrinde yer alıyor ve Hindistan'ın en kutsal dört mekânından birini oluşturuyor. Ana tapınağın içinde Lord Krishna'nın (Jagannath), Lord Balabhadra (kardeş) ve Tanrıça Subhadra'nın (kız kardeş) putları yer alıyor. Lord Krishna'ya adanmış olan tapınağın tesislerine Hindu olmayanlar giremiyor. Hindu olmayanlar da tapınağın hemen karşısındaki Raghunandan Kütüphanesi'nin çatısından bu muhteşem tapınağın güzel görünümüne şahit olabilirler.


Hindistan Turları için detayları buradan görebilirsiniz.


KATEGORİLER