Dubai'nin En İlginç Mimari Yapıları


Her ne kadar tarihi bir geçmişe sahip olmasa da günümüzün en modern ve en lüks şehirlerinden olan Dubai’yi, çölün içine kurulmuş bir cennet olarak nitelendirebiliriz. Yapay olmasına karşın insanı şaşırtacak derecede büyük ve sıra dışı mimari eserlere sahip olan bu şehir, günümüzde dünyanın en çok ziyaretçi alan bölgelerinin arasına adını altın harflerle yazdırmış durumda. Bu yazımızda sizler için Dubai’nin en ilginç mimari yapılarını ele aldık. İsterseniz gelin, lafı fazla uzatmadan bu sanat eserlerine bir de yakından bakalım.


The Burj Khalifa


The Burj Khalifa, 828 metre yüksekliğiyle inşaatının tamamlandığı andan itibaren dünyanın en uzun binası olma unvanını elinde tutuyor. 2009 yılında yapımı tamamlanan bu gökdelen, önceleri uzunluğu sebebiyle “Burj Dubai” olarak anılsa da 3. yıldönümünde “Burj Khalifa” olarak adlandırılıyor. Dubai’nin yüksek yaz sıcaklarına dahi uzun yıllar dayanabilecek şekilde tasarlanan bu bina, içerisinde 57 adet asansör ve 8 adet yürüyen merdiven barındırıyor.


Burj Al Arab


Dünyanın en yüksek 3. oteli olma unvanını elinde bulunduran Burj Al Arab, aynı zamanda az sayıdaki 7 yıldızlı oteller listesinin de en göz alıcısı olarak karşımıza çıkıyor. Jumeirah plajından 280 metre uzaklıkta inşa edilmiş yapay bir adanın üzerinde yer alan bu devasa otel, yine özel bir tasarıma sahip olan köprüsüyle karaya bağlanıyor. Bir geminin yelkeninden ilham alınarak tasarlanan bu bina, çatısındaki helikopter pistleriyle dünyanın en zengin konuklarını ağırlıyor.


Rose Rayhaan


Rose Tower olarak da bilinen bu lüks otel, Şeyh Zayed yolunda konumlanmış, 72 katlı ve 333 metre yüksekliğe sahip devasa bir yapı. Her ne kadar 2009 ve 2012 yılları arasında 380 metre uzunluğuyla dünyanın en yüksek oteli olma unvanını elinde bulundursa da ilerleyen yıllarda tasarım değişikliği sebebiyle bu unvanı rakiplerine kaptırıyor. Büyük bir kısmı mavi ve gümüş aynalı camlardan oluşan bu otel, ayrıca Dubai’de alkolsüz olarak açılan ilk otel markalarından da biri.


Jumeirah Emirates Towers Hotel


Emirates Tower Two olarak da bilinen otel, 56 kata sahip ve dünyanın en yüksek 48. Binası olma özelliğini taşıyor. 40 adet ultra lüks süiti bünyesinde barındıran Jumeirah, adından da anlaşılabileceği gibi Jumeirah International Group tarafından işletiliyor. Yapımı 15 Nisan 2000 yılında tamamlanan bu otel, kardeş gökdelenleri ile beraber Emirates Towers kompleksi olarak da adlandırılıyor.


Almas Tower


Diamond Tower olarak da bilinen ve yapımı 2008 yılında tamamlanan bu göz alıcı gökdelen, 360 metre yüksekliğiyle Dubai’nin en yüksek binası olma unvana sahipti. Burj Khalifa’nın tamamlanmasının ardından bu unvanı kaybeden Almas Tower, Japonya’daki Taisei Corparation tarafından inşa edilen bir sanat harikası olarak karşımıza çıkıyor. Bölgenin elmas, değerli taş ve inci endüstrisi için geniş bir hizmet yelpazesi sunan bu gökdelen, içerisinde gerçekleşen işlemlerin türü nedeniyle yüksek güvenlik önlemlerine de ev sahipliği yapıyor.


DAMAC Residenze


Önceleri DAMAC Heights ve Ocean Heights 2 olarak da adlandırılan DAMAC Residenze, Dubai Marina’da yer alan ve dünyanın en yüksek binalarından olan bir süper gökdelen olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Sıra dışı bir mimariye sahip olan bu gökdelen, olur da yolunuz Dubai’ye düşerse yakından incelemeniz gereken binalar listesinde başı çekiyor.


The Princess Tower


101 kat ve 413 metre yüksekliğe sahip olan The Princess Tower, dünyanın en yüksek konut binası olarak da anılıyor. Dünyanın en yüksek 27. binası olma özelliğine sahip bu yapı aynı zamanda Dubai’nin en yüksek 3. binası olarak karşımıza çıkıyor. Yapımı 2012 yılında tamamlanan bu bina, muhtemelen gören herkeste piyangodan para çıksa da şuradan bir daire alsam hissini uyandıracak cinsten.


Address Boulevard


Mart 2017’de açılan, 72 kata ve 368 metre uzunluğa sahip olan bu otel ise bulutlar üzerinde rüya gibi bir tatil yapmak isteyen ultra zenginlerin popüler adreslerinden biri olarak değerlendiriliyor. 196 adet süper lüks odaya sahip olan ve aynı zamanda 523 rezidansla hizmet veren bu gökdelen, yine mutlaka görmeniz gerekenler listesine adını yazdırıyor.

KATEGORİLER