Dubai Turunda Yapılabilecek Aktiviteler


Ortadoğu’nun Monako’su olarak bilinen, bir tarafta uçsuz bucaksız kumlu çöllerle kaplı, diğer tarafta ise okyanus sularına uzun sahil şeridiyle kucak açan Dubai, içinde iki tezat tatil anlayışını barındırıyor. Hem Ortadoğu medeniyetiyle tanışmak isteyenler, hem de güneşli okyanus sahillerinde tatil yapmayı planlayanlar, seyahatimi en güzel şekilde nasıl değerlendiririm diyorsanız, yazının devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.


Çöl Safarisi ve 4X4 Safari

Dubai Ortadoğu’nun en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Oldukça farklı tatil kavramlarını bir arada deneyimleme fırsatı yakalayabileceğiniz bu şehrin turistler arasında popülerliği özellikle son yıllarda giderek artıyor. Peki, bu şehirde zamanınızı en verimli şekilde nasıl değerlendireceğinizi merak mı ediyorsunuz? Dubai`ye gelip safari yapmamak, bu şehrin en önemli aktivitesini es geçerek geriye dönmek demektir. Safari turunun oldukça eğlenceli, adrenalin dolu ve asla unutamayacağınız bir tecrübe olacağına emin olabilirsiniz. Safari turları jeeplerle 45 dakikalık bir yolculuk sonrası çöle ulaşarak başlar. Dubai`nin altın rengi kumlarında, geniş çöllerine yapacağınız bu gezi adeta bir macera filmlerindeki heyecanı anımsatacak. Yaklaşık olarak 6,7 saat süren safari turlarında sadece altı kişilik jeeplerle gezebilirsiniz. Gezinin en eğlenceli kısımlarından biri de çölde deveyle gezintiye çıkmak. Oldukça sakin ve uysal olan bu hayvanların sırtında küçük bir gezinti yaparak kendinizi adeta bir Ortadoğu konulu filmde başkahraman olarak hissedebilirsiniz. Gezinin devamı turistlere çöl ortamında her türlü konforu sağlamak için tasarlanmış eğlence ortamlarında devam edecek. Çölün sıcağından, kumların etrafa savrulmasından biraz da olsa yorulan yolcular için çölde kurulan büyük çadırlarda dinlenerek safari turunuza renk katabilirsiniz. Ayrıca burada bulunun açık büfelerde yerli mutfaklara özgü çeşitli yemeklerden tatma fırsatınız olacak. Dansözlerin performanslarını izlerken, nargile içebilir, yöresel müzik eşliğinde keyfinize keyif katabilirsiniz. Arap kültürünü derinlemesine tanımak adına özellikle kadınlar için kına sanatı ile yapılan çeşitli vücut süslemeleri yaptırarak, geri döndüğünüzde bile kısa süreliğine de olsa üzerinizde taşıyacağınız bir anı kazanabilirsiniz.


Alışveriş

Dubai denilince akla ilk önce büyük şatafatlı alışveriş merkezleri, lüks mağazalar, çarşılar geliyor. Bu şehirde hem güzel zaman geçirmek hem de daha uygun fiyatlara alışveriş yapmak isteyenler için çok fazla alternatif bulunuyor. Dubai’de vergi olmadığından dolayı birçok ürünü daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Özellikle seyahatinizi Alışveriş Festivali (Shopping Festival) dönemine denk getirirseniz, birçok üründe %70-80 indirim yakalama şansınız var. Başka bir deyişle Dubai aslında hem ziyaret hem de ticaret için gidebileceğiniz bir şehir.


Burj Khalifa’dan Dubai manzarasını seyretmek

Dubai’nin sembolü haline gelen bu gösterişli bina dünyada insanlar tarafından yapılan en yüksek yapılardan biri. Oraya gidip Burj Khalifa’ya çıkmamak elbette olmaz. Toplamda 160 kat olan bu binaya günün iki farklı saatinde çıkarak birbirinden harika manzaralar ile karşılaşabilirsiniz. Günün aydınlık zamanlarında çıkarsanız, insan yapımı şehirleşmenin doğa harikası çölle ahenkli uyumuna şahit olacaksınız. Ama akşamın karanlığında Dubai’nin manzarasını merak ediyorsanız eğer adeta sihirli bir dünyaya açılan pencereden etrafı seyrediyormuş hissine kapılacaksınız. Dubai’de hava oldukça sıcak olduğundan dolayı asıl yaşam geceleri başlıyor denebilir. Bu yüzden gece şehre yukarıdan, özellikle Burj Khalifa’dan bakanlar, muazzam bir manzarayla karşı karşıya kalıyor. 160 katlı binanın 124 ve 148. katlarında bulunan teraslardan Dubai’yi mutlaka seyretmenizi öneriyoruz.


Yapay adalarında güneşlenmek

Dubai, bir tarafta sıcaklığıyla kasıp kavuran çöller diğer tarafta ise derin sulara ev sahipliği yapan okyanus kıyısı ile size unutulmaz bir tatil vadediyor. Basra Körfezi’nde isterseniz güneşlenebilir, isterseniz aralık ayında bile serin suların tadını çıkarabilirsiniz. Dubai’ye seyahat etmenin en güzel yanlarından biri de ülkenizde kışı yaşarken burada aniden yaz mevsimine denk gelmeniz olacak.


Çarşıları gezmek

Bu şehirde sadece lüks alışveriş merkezlerinde değil, aynı zamanda yöresel çarşılarda da zaman geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle, meşhur Baharat Çarşısı’nı ziyaret ederek çok fazla çeşit faydalı baharatlardan alabilirsiniz. Altın Çarşısı’ndan (Gold Market) alışveriş yaptığınızda ise pazarlık yapmayı unutmayın, onları %20 kadar indirime ikna edebilirsiniz. Ayrıca bu pazarlarda yöresel kıyafetler, halılar ve çeşit çeşit hediyelik eşya satan mağazalardan da kendinize ve yakınlarınıza hatıralıklar alabilirsiniz.


Akvaryumu görmek

Dünyanın en büyük üçüncü akvaryumu olan Dubai Akvaryumu ve zengin sualtı dünyası 33 binden fazla canlıya ev sahipliği yapıyor. Bu büyülü yeri ziyaret ederek köpekbalıkları ile dalma fırsatı bulabilirsiniz

KATEGORİLER