Doğayla İç İçe: Abant


Keremali ve Abant dağlarının tepesinde yer alan vadide, doğal yollarla oluşan bir set gölü olan Abant Gölü, zengin bitki örtüsüne sahip olmasından dolayı 80li yılların sonunda koruma altına alındı. Birbirinden güzel piknik alanları ve yürüyüş parkurlarıyla, meşe, kavak, karaçam gibi bitkilerin arasında doğayla iç içe bir cennet.


Gezilecek Yerler


Sinekli Yaylası: Genellikle kampçıların gözdesi ve sık sık doğa yürüyüşü yapanlar için vazgeçilmez bir yayla diyebiliriz.


Abant Doğal Yaşam Müzesi: Abant Gölü’nün girişinde bulunan, ahşap mimarisiyle dikkatinizi çekecek, yörede yaşayan hayvanların ve çeşit çeşit bitkilerin sergilendiği muhteşem bir müze.


Samandere Şelalesi: Tamamen doğal bir şelale olan Samandere, bakanlık tarafından koruma altına alındı. Manzara ve su sesinin birleştiği bu bölgede; yürüyüş, piknik ve kamp alanları mevcut.     


Örmeci Yaylası: Taş kaldırımlı sokaklarıyla bilinen ve ahşap yapılarıyla ziyaretçilerin ilgisini toplayan Örmeci Yaylası’nda; sevdiklerinizle çadır kurabilir ve doğanın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.


Yapılacak Aktiviteler


Ormanlar bakımından Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden olan Bolu’nun cennet köşesi Abant, yoğunluktan ve stresten kaçıp nefes alabileceğiniz bir doğa harikası. Tatilcilerin ve günübirlikçilerin kamp kurup, piknik yapıp, at bindikleri Abant’ta, yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor. Önerebileceklerimizin arasında en iyisi, gölün etrafında güzel bir yürüyüşe çıkıp, temiz havayı tüm vücudunuzda hissetmeniz olabilir. 1700 metreye kadar ulaşan zirveler, sizlere trekking için unutulmaz bir macera yaşatacak rota sunuyor. Yaz aylarında düzenlenen ve kesinlikle katılmak isteyeceğiniz en güzel etkinlikler arasında sandal gezisi ve deniz bisikleti kullanmak da yer alıyor.


Yeme İçme


Eşsiz lezzetlere sahip olan Abant, dünyaca meşhur Bolulu aşçıların elinden çıkan ve saray mutfağına kadar uzanan farklı tatlarıyla sizi bekliyor. Nohutlu, yoğurtlu bakla, ovmaç gibi çeşitleriyle çorbalar, kiremitte alabalık, etli mantı, ekmek aşı, ördek sarması, orman kebabı, mengen pilavı gibi yemekler; yöreye ait başlıca yemekler arasında diyebiliriz. Sadece ana yemekleriyle değil, aynı zamanda da meşhur kara kabak ve höşmerim tatlılarıyla da mutluluk hormonlarınızı arttıracak. Bolu’yu özellikle de Abant’ı ziyaret eden yerli ve yabancıların tercih ettikleri ve servisi olsun lezzeti olsun övgüyle anlattıkları Yurdaer’de ördek sarmasını deneyebilir veya Yarışkaşı Konağı’nda kabaklı yemekleri tadabilirsiniz.


Konaklama


Ziyaretçiler genellikle, tatillerinin sıcak bir ortamda geçmesini ve bütçelerine uygun olmasını istedikleri için en çok Abant Yolu üzerinde bulunan pansiyon, butik tarzı tesislerle ilgileniyorlar. Abant Gölü’nün kıyısında kalıp, doğanın bütün renklerini bir arada görebileceğiniz manzaralı otel imkânlarına da sahip olduğunuzu unutmamanızda yarar var. Abant Bahçeli Köşk, sevdiklerinizle beraber güvenli bir ortamda konaklayabileceğiniz, çocuklar için oyun alanlarıyla sıcak bir ortama sahip. Gölün kıyısında bulunan Abant Köşk Oteli, huzuru hissedeceğiniz, yürüyüş ve balık tutma gibi aktiviteleri rahatlıkla yapabileceğiniz ideal bir tesis.


Alışveriş


Abant’ta alışveriş konusunda birçok seçeneğe sahip olduğunuz için hem sevdiklerinizi mutlu edecek küçük hediyeler hem de kendi kullanabileceğiniz ürünler alabilirsiniz. Yörenin kendine özgü tekstil, yiyecek gibi ürünlerini bulabileceğiniz küçük ama şirin dükkânlar mevcut. Abant Gölü’ne gelmeden hemen önce kurulmuş olan pazardan, tamamen doğal yollardan ve malzemelerden üretilmiş tereyağı, peynir, bal ve reçelden bol bol almak isteyeceğinizi hesaba katmayı unutmayın.


Eğlence ve Gece Hayatı


Yıllardır geleneksel bir şekilde 13 Aralık günü düzenlenen Hamsi Festivali, gittikçe artan katılım oranıyla ilginizi çekebilecek bir etkinlik. Yöreye özgü halk oyunlarını izleyebileceğiniz ve lezzetli hamsilerin tadına bakabileceğiniz son derece eğlenceli olan bu festivali kaçırmak istemeyeceğinize eminiz. Gece hayatı konusunda alışılmıştan farklı olarak, gölün etrafında bulunan otellerin barları sizi gayet mutlu edebilecek hizmeti sunuyorlar. Ziyaretçilerin oteller dışında, eğlenmek için tercih ettiği Köroğlu Bar, Abant Göl Gazinosu, Köşk Bar gibi mekânları değerlendirebilirsiniz.


Ulaşım


Bulunduğunuz şehirden Abant’a otobüsle doğrudan ulaşım imkânı olmadığı için merkezden ya da terminalden minibüs veya dolmuşa binerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Uçak ile seyahat etmek isterseniz öncelikle Ankara’ya gidip, 2 saatlik bir otobüs yolculuğuyla Bolu’ya geleceğinizi bilmelisiniz. Abant’a ulaştığınızda ise, çevreyi dolaşmak ve keşfetmek için at, fayton ve bisiklet seçeneklerine sahipsiniz.    


Modatatil.com Yurt içi Turları kategorisinden Hafta Sonu Turları bölümünde tüm Abant Turlarını inceleyebilir, keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

KATEGORİLER