Çeşme’de Gezilecek Yerler


Ülkemizin en çok tercih edilen tatil yerlerinden biridir Çeşme. Çeşme'ye hiç gitmediyseniz seyahatle ilgili görülmesi gereken çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Çeşme'yi gezmek istediğinizde gidebileceğiniz bir çok yer vardır.

Çeşme Kalesi

EME-KA1.jpg

Yapımı 1508 senesinde gerçekleştirilmiş olan Çeşme Kalesi 2. Bayezid’in emriyle inşa edilmiş. Çeşme’nin merkezindeki Cumhuriyet Meydanı yakınlarında bulunan Çeşme Kalesi bünyesinde Çeşme Arkeoloji Müzesi de bulunuyor. Müze içerisinde bir dönem silahlar sergilense de bugün Erythrai Antik Kenti’nden çıkartılan bulgular da ziyaretçilerin ilgi odağında.

Altınkum Plajı

482933.jpg

Çeşme’nin merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta yer alan Altınkum Plajı 500 metre uzunluğundaki kumsalı ve denizinin temizliğiyle tatilciler tarafından oldukça fazla tercih ediliyor. Plajı adını kumsalında bulunan altın rengi kumlardan alıyor. Plajın suyu Çeşme’de bulunan diğer plajların aksine yılın büyük bir çoğunluğunda dalgasız ve soğuk.

Erythrai Antik Kenti

ERİTRAİ%20(62).jpg

Erythrai adı Yunan dilinde kırmızı kent anlamına geliyor. Bu ismin ise bölgede yer alan kırmızı topraklardan ötürü olduğu düşünülüyor. Ildırı sınırları içerisinde bulunan antik kentin 12 İyon kentinden biri olduğu biliniyor. Buradan çıkan buluntular ise Çeşme Arkeoloji Müzesi içerisinde ziyaretçilerini bekliyor.

Ilıca Plajı