Çeşme Yeme İçme Rehberi


Ülkemizin gözde tatil cennetlerinden olan Çeşme, denizi, kumu, güneşinin yanında bağrında bir hazine gibi sakladığı lezzetleri ile adeta göz dolduruyor. Ege mutfağının en nadide yemeklerinden tutun da dünya mutfağına kadar her türlü lezzeti Çeşme’de tatmanız mümkün. Çeşme’deki tarihi sakız ağacından elde edilen damla sakızıyla yapılan Türk kahvesi, kurabiye, tatlı gibi ürünler ise ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken ürünlerden. Bugünkü yazımızda Çeşme’nin öne çıkan mekan ve lezzetlerini sizler için derledik.


İmren Alaçatı Tatlıcısı


Alaçatı’da Kemal Paşa Caddesi üzerinde bulunan İmren Alçatı Tatlıcısı’nda Çeşme’nin meşhur damla sakızından yapılmış kurabiyeler, dondurmalar ve daha birçok çeşitte ürünü tadabilirsiniz. Bu ürünler sayesinde İmren Tatlıcısı’nın önünde uzun kuyruklar oluşuyor. 75 yıllık bu nostaljik mekâna yolunuz düşerse özellikle damla sakızlı Türk kahvesini mutlaka tatmanızı tavsiye ediyoruz.


Asma Yaprağı


Bugün Alaçatı’nın simge mekanlarından olan Asma Yaprağı olağanüstü atmosfere sahip ve oldukça keyifli bir mekân. Asma Yaprağı o kadar ünlü bir mekân ki, lezzetli yiyeceklerinden tatmak için sıraya girmek gerekiyor. Sıra size geldiğinde içeri alınıyor ve açık büfeden dilediğiniz lezzeti tabağınıza alabiliyorsunuz. Özellikle kabak çiçeği dolması mekânın damak çatlatan lezzetlerinden. Fiyatları ortalamanın biraz üzerinde olsa da bu lezzetler için değer.


Noni's House


Çeşme’nin en güzel kahvaltı yapabileceğiniz mekanlarından olan Noni’s House Çeşme’nin Ovacık beldesinde bulunuyor. İşletmecisi olan sevimli aile evlerini böyle bir mekâna dönüştürmüş. Zaten kapıdan girer girmez yuvalara has olan o sıcak atmosferi hissedeceğinize eminiz. Mekânda kişi başı ortalama 30 TL ödeyeceğiniz serpme kahvaltının içeriğinde sınırsız çay ve ev yapımı çeşit çeşit reçeller bulunuyor. Fakat hiçbiri Noni’s House’nin pişilerinin lezzetine yetişemiyor.


Fahri'nin Yeri


Port Alçatı’daki balıkçı limanının yanında yer alan Fahri’nin Yeri klasik tariflere getirdiği farklı yorumlarla dikkat çekiyor. Olağanüstü lezzetleri, güler yüzlü personeli ve üstün hizmet anlayışıyla konuklarının beğenisini kazanan mekânın en favori lezzetlerinin başında Okyanus Kalbi ve şevket-i bostan yatağında balık kebabı geliyor. Meze olarak ise karamelize soğanlı favayı tercih edebilirsiniz.


Karina Alaçatı


Alaçatı’nın en eski mekanlarından olan Karina Alaçatı, Alaçatı Çarşısı içerisinde yer alıyor. Taş duvarlarının farklı bir çehre kazandırdığı mekânda sınırsız meze seçeneği mevcut. Mekânın en gözde lezzetlerinin başında ahtapot beğendi ile sütte karides geliyor. Levrek marin de oldukça beğenilen lezzetlerden.


Eflatun


Eflatun, Nalan Hanım’ın evini bir işletmeye dönüştürme fikri sonucu ortaya çıkmış. Eflatun’a adım attığınız anda 40 senelik dostunuza ziyarete gitmiş hissine kapılıyorsunuz. Öylesine bir ilgi ve güler yüzle karşılanıyorsunuz. Fakat mekânın en büyük artısı birbirinden leziz yemekleri. Hal böyle olunca Çeşme’de birçok kişiden Eflatun tavsiyesi almanız olası. En favori lezzeti ise ahtapot beğendi.


Kumrucu Aykut


Çeşme’de herkesin favori bir kumrucusu bulunuyor. Erolcular, Şevkiciler, Hikmetçiler derken bu iş büyük bir rekabete doğru gidiyor. Şüphesiz hepsi işlerinde oldukça iyiler. Fakat biz size Kumrucu Aykut’u tavsiye ediyoruz. Burası diğerlerine göre daha butik bir konsepte sahip olduğundan ilgi ve alaka oldukça fazla.


Midyeci Seyfi Usta


Alaçatı meydanında bulunan Seyfi Usta en iyi midyeleri yiyebileceğiniz mekanların başında geliyor. Konum olarak oldukça merkezi bir noktada bulunan Midyeci Seyfi Usta Kumru Şevki’nin tam karşısında yer alıyor. Midyeleri seçmeyi ustaya bırakırsanız en iyi midyeleri tadabilirsiniz.


Dost Pide


Gece boyu eğlenenlerin sabah kahvaltısı için tercih ettiği mekanlardan olan Dost Pide lezzet olarak pidesiyle ünlü birçok şehri geride bırakıyor. Buraya gelirseniz bilhassa kaşarlı, yumurtalı ve kıymalı pideyi tatmanızı öneriyoruz. Tam bir lezzet durağı olan Dost Pide Çeşme’nin Celal Bayar Mahallesi’nde bulunuyor.

KATEGORİLER