Cengiz Topel Havalimanı


Kocaeli Hakkında

İstanbul’dan sonra Marmara Bölgesi’nde en çok ziyaret edilen şehirlerden biri olan Kocaeli’nin nüfusu 2017 itibariyle yaklaşık 2 milyona yakındır. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en küçük 6. kenti olan Kocaeli, ticaret sektöründe ülkemizde adından sıklıkla söz ettiren başlıca şehirlerden biri. Asya ve Avrupa kıtalarını birbirinde bağlayan Kocaeli Demiryolu sayesinde şehre kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Türkiye’nin birçok şehrinden otobüsle aktarmasız olarak Kocaeli’ne gelmek mümkün. Daha hızlı bir ulaşım yöntemi arıyorsanız, Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na direkt uçuşu bulunan hava yolu firmalarına göz atabilirsiniz. Bir diğer seçenek de Hereke-Karamürsel, Yalova-Topçular arası düzenlenen vapur seferlerinden birini seçmek.

Hem Akdeniz hem de Karadeniz iklimlerinin etkilerinin görüldüğü Kocaeli genelinde yaz ayları sıcak ve yağışlı, kış aylarıysa soğuk, rüzgarlı ve zaman zaman yağışlı geçiyor. Şehri ziyaret etmek için en uygun dönem, ilkbahar ve sonbahar ayları. Konaklama olarak birden çok alternatif sunan Kocaeli’nde dilerseniz uygun fiyata bir pansiyonda, dilerseniz de lüks bir şehir otelinde konaklayabilirsiniz. Ayrıca Maşukiye gibi doğal alanlarının yakınlarında bulunan ekolojik tatil köylerinden birini de tercih edebilirsiniz. Kocaeli’nde şehir içi ulaşım hakkında bilgi edinmek isteyenler, öncelikle belediye otobüslerinin güncel güzergah ve sefer saatlerinin olduğu İnternet adresine göz atabilir. Buna ek olarak şehrin hemen hemen her noktasına ulaşımı sağlayan minibüsler ve özel halk otobüslerini de kullanabilirsiniz.

Kocaeli ve yakınındaki Sakarya’da gezilecek yerlerden bazıları, Osman Hamdi Bey Müzesi, Saat Kulesi, İzmit Sarayı, Orhan Camii, Maşukiye, Kartepe, Kefken, Soğuk Su Piknik Alanı, Kerpe, Şehitler Korusu, Süleyman Paşa Hamamı ve Gölcük Deniz Müzesi. Kocaeli mutfağı der demez elbette insanın aklına ilk pişmaniye geliyor. Ancak bu güzel şehirde pişmaniyeden çok daha fazlası olduğunu söyleyebiliriz. Kocaeli’ne özgü lezzetler arasında Akdeniz ve Karadeniz mutfaklarından yemekler de bulunuyor. Kocaeli’ni ziyaret eden herkesin Kandıra yoğurdu, Yarımca Kirazı, ebe gümeci, cevizli börek, höşmerim ve cızlamayı mutlaka tatmasını öneriyoruz. Kocaeli’ndeki en popüler restoranlar arasında Hereke Balık Restoranı, Kebapçı Mehmet Usta, Karaaslan Alabalık Tesisleri ve Yeşildağlar Et bulunuyor.

Kocaeli gece hayatı hareketli olan bir şehir. Canlı müzik dinleyebileceğiniz kafeler, ışıl ışıl sokaklar, eğlenceli bar ve gece kulüpleri bu şehirde sizi bekliyor: Adress Bar, Yüce Bar, Club Park Door ve Şah Bar. Kocaeli’nde gerçekleşen en ünlü festival ve etkinlikler, Fener Alayı (27 Haziran), Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali (15-25 Mayıs), Kocaeli Kültür Sanat Festivali (6 Haziran-20 Eylül), Yöresel Kültür Fuarı (26 Haziran-3 Temmuz), Kiraz Festivali ve Kurtuluş Şenlikleri (27-29 Haziran). Kocaeli’nden sevdiklerinize hediyelik eşya satın almak isterseniz, Hereke Halı Fabrikası’na gidebilirsiniz. Ayrıca Karamürsel sepetleri, saray helvası ve pişmaniyelerden satın alabilirsiniz. 

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’ndan Kocaeli şehir merkezine gitmek için otobüs, minibüs, taksi vb. araçları kullanabilirsiniz. Bir diğer seçenek de transfer hizmetlerinden faydalanmak. Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’ndan 15 km uzaklıkta yer alan Kocaeli şehir merkezine ulaşmak 20-25 dakika sürüyor.

Toplu Ulaşım Araçları

Otobüs: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen otobüsler her gün belirli aralıklarla Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı geliş terminalinin önünden kalkıyor ve doğrudan Kocaeli şehir merkezine götürüyor. 250 C numaralı otobüs Körfez-Derince-İzmit-Otogar-Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı arasındaki ulaşımı sağlıyor. Hafta içi ve hafta sonu her gün saat 16.00’da havalimanından kalkan 250 C numaralı otobüsün geçtiği duraklar, Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı, fabrika, şirket, ışık, İbrikdere, Emekevler Depolama A, itfaiye, üstgeçit, Erdem, Gazoz, vergi denetim, istasyon, askeriye sapağı, yahyakaptan ışıklar, orduevi, Dostluk Sitesi, 42 Evler, Kuruçeşme Işıklar, Postane, Yenisey, Kahveler, Samsun Mahallesi ve Petkim. Alternatif olarak, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin otobüslerini de kullanabilirsiniz. Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı-54 K-Yenikent-Terminal arasında hizmet veren Sakarya otobüslerinin güzergahı ise şöyle; Cengiz Topel Havalimanı - D 100 - Y.Terminal - Sedaş - Adnan M. Cad. - Z.Hanım Cad. - M.Egemenlik Cad. - Gar Meydanı - Atatürk Bulvarı - Unkapanı - Karaağaç Bulvarı - K.Terminal. Sakarya otobüslerinin tek yön bileti 4 TL. Daha uygun fiyatlı olan ve D-100 (E-5) Karayolundan geçen Eşme ve Uzuntarla halk otobüslerine de binebilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’ndan Kocaeli şehir merkezine gitmenin en kolay yolu olan taksiler sadece 30-40 TL karşılığında şehre ulaştırıyor. Özellikle gece gündüz aynı fiyat tarifesi uygulayan havalimanı taksilerinden birine binmek isterseniz, havalimanına inmeden önce 05336955200’ı arayabilirsiniz. Gebze merkez 67 km uzaklıkta olduğu için taksiyle gitmek 130-160 TL gibi bir ücrete mal oluyor.

Araç Kiralama: Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’nda herhangi bir araç kiralama şirketinin ofisi olmaması nedeniyle araç kiralayacağınız firmayı şehir merkezine gittikten sonra seçmeniz ve aracınızı teslim almanız gerekiyor. Konaklayacağınız oteli arayarak transfer hizmetlerinin olup olmadığıyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Şehir merkezinden Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na nasıl gidilir?

Kocaeli şehir merkezinde, İzmit ve Gebze de dahil olmak üzere her yere otobüs ve minibüsle ulaşmanız mümkün. Bunun yanı sıra taksiyle de Kocaeli şehir merkezinden Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na aktarmasız olarak gidebilirsiniz.

Toplu Ulaşım Araçları

Otobüs: Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na gitmek için en hesaplı ulaşım yöntemi belediye ve halk otobüsleri. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen 250 C numaralı otobüs haftanın her günü saat 16.00’da sefer düzenliyor. 250 C numaralı otobüsün geçtiği duraklar, fabrika, şirket, ışık, İbrikdere, Emekevler Depolama A, itfaiye, üstgeçit, Erdem, Gazoz, vergi denetim, istasyon, askeriye sapağı, yahyakaptan ışıklar, orduevi, Dostluk Sitesi, 42 Evler, Kuruçeşme Işıklar, Postane, Yenisey, Kahveler, Samsun Mahallesi, Petkim ve Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı. 250 C otobüsleri, Körfez-İzmit-Otogar-Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı arasında ulaşım hizmeti veriyor. Aynı zamanda Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin otobüslerini de kullanabilirsiniz. Yenikent-K. Terminal-Y. Terminal- Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı-54 K arasında sefer düzenliyor. Bilet ücreti 4 TL olan Sakarya otobüslerinin güzergahı, K.Terminal- Karaağaç Bulvarı - Atatürk Buvarı - K.Meydanı - 1 Geçit - M.Egemenlik Cad. - Z.Hanım Cad. - Adnan M. Cad. - Sedaş - Y.Terminal - D100 - Aşağıdereköy - Eşme - Uzuntarla - Cengiz Topel Havalimanı. Son olarak da Eşme ile Uzuntarla halk otobüsleri ise D-100 (E-5) Karayolu’nu kullanıyor ve doğrudan Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na götürüyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Şehir içi ulaşımda sıklıkla kullanılan taksilerle 15 km mesafedeki Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na ulaşmak oldukça ekonomik. Yalnızca bir ücret ödeyerek 15 dakika içerisinde taksiyle Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Daha uygun fiyatlı olsun derseniz de gece gündüz aynı fiyat tarifesini uygulayan havalimanı taksileri kullanabilirsiniz. Şehrin her neresinde olursanız olun, 05336955200 iletişim numarasını aradığınız takdirde havalimanı taksi çağırabilirsiniz. Gebze merkez Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’ndan 67 km uzaklıkta olduğu için havalimanına taksiyle gitmek 130-160 TL arasında bir ücret tutuyor.

Araç Kiralama: Kocaeli, İzmit, Gebze, Adapazarı, Sakarya gibi yerleşim yerlerini gezme gibi bir düşünceniz varsa ve toplu taşıma araçlarını kullanarak vakit kaybetmek istemiyorsanız, mutlaka araç kiralamanızı tavsiye ediyoruz. Kocaeli şehir merkezinde şubesi olan yerli ve yabancı araç kiralama şirketlerinden bazıları, Kocaeli Oto Kiralama (02623230151), Budget (02623324499), Yağmur Oto Kiralama (05300387100), İrem Rent A Car (05438064141), Rich Rent A Car (02623355500), Filo (02622263797) ve City Rent A Car (05442456274). Kocaeli’nden kiralayacağınız araçla 20-25 dakikada, Gebze’den ise 1 saatte Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na varabilirsiniz.

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı Hakkında

Kocaeli şehir merkezinden 15 km uzaklıkta konumlanan Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’nda WIFI hizmeti, sağlık hizmetleri, banka ve ATM’ler, yolcu bekleme ve VIP salonları, kafe, restoran ve marketler, taksi ve transfer hizmetleri, 150 araç kapasiteli otopark vb. imkanlar mevcut. DHMİ tarafından işletilen Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı 2 Kasım 2011 tarihinde ilk uçuşunu Trabzon’a gerçekleştirmiştir. Adapazarı şehir merkezinden ise 30 km mesafede bulunan Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı, Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde yer alıyor. Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı, 2015 yılının istatistiklerine göre 1 yıl içerisinde 40 bini geçkin yolcuya taşımacılık hizmeti vermiş.

KATEGORİLER