Bursa’da Osmanlı İzleri


Ülkemizde tarihi açıdan oldukça önemli bir yere sahip olan Edirne, İstanbul gibi şehirler arasında Bursa’da son derece önemlidir. Sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış olsa da Osmanlı izlerini daha fazla taşıyan Bursa’da tarihi açıdan önemli yerlerden bazılarını ele aldık. Bursa’da görmeniz gereken önemli 5 tarihi yapya gelin beraber göz atalım.


Bursa Ulu Camii

Koza Hanı- Merkezi Han

Muradiye Külliyesi

Bursa Kalesi- Saltanat Kapısı

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

Bursa Ulu Camii

I.Beyazıd döneminde yaptırılan Bursa Ulu Camii, 1396-1400 yılları arasında tamamlanmıştır. Konumu itibariyle de şehrin hemen her yerinden görülebilen ve şehrin simgesi haline gelen Ulu Camii, İslami eserler arasında da Ramazan Ayında en çok ziyaret edilen yerlerden birisidir. Bursa’nın merkezinde Atatürk Caddesi üzerinde yer alması nedeniyle de ulaşımın son derece kolay olduğu Ulu Camii, günümüzde ibadet etmek isteyenlere ve bu tarihi yapının güzelliği görmek isteyenlere ev sahipliği yapmaktadır. Etrafında yöresel eşyaların satıldığı ve dini eşyaları da bulabileceğiniz Ulu  Camii Bursa ziyaretlerinizde muhakkak görmeniz gereken yerler arasındadır.


Koca Hanı

II. Beyazid döneminde, Beyazid'in emriyle yaptırılan ve bulunduğu bölgede ki en büyük hanlardan birisidir Koca Hanı. Abdul Ula Bin Pulat Şah tarafından yapılan han, avlusu ve etrafındaki geniş odalarıyla dikkat çekmektedir. İki katlı olarak planlanan hanın alt katına 45 üst katında ise 50 oda bulunmaktadır. Yapıldığı dönemde merkezi bir bölgede yer alması nedeniyle de döneminin en ünlü ve en büyük hanı olarak kabul edilmektedir. Günümüzde müze olarak hizmet veren han ziyaretçilerini ağırlamaktadır.


Muradiye Külliyesi

1425 yılında yapımına başlanarak 1 yıl içerisinde tamamlanan Muradiye Külliyesi, II. Murat emriyle inşa edilmiştir. Klasik Osmanlı eserlerinden birisi olan Muradiye Külliyesi, daha çok gündelik yaşam içerisinde yaşayan bir yapıdır. Camisi, medresesi, türbe ve hamamları ile dikkat çeken bu yapı bulunduğu konum nedeniyle de önemli din âlimlerinin yetişmesini sağlamıştır.


Bursa Kalesi- Saltanat Kapısı

Bursa’nın en eski milletlerinden olan Bithynialıların inşa ettiği kale, günümüz de Bursa Kalesi olarak bilinmektedir. Milattan önce 1.yüzyılda inşa edilen kale ayrıca kapı görevi de görmektedir. Bursa’nın en eski tarihi yapılarından biri olan Bursa Kalesi, inşa edildiğinden günümüze kadar gelebilmiş eşsiz bir yapıdır. Günümüz de içinde restoran ve kafelerle keyifli zaman geçirebileceğiniz bir yer olarak hizmet vermeye devam etmektedir.


Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

Osman Gazi, Osmanlı’nın 600 yıllık saltanatının kurucusudur.  Bu büyük hükümdarlığın kurucusunun mezarı Osman Gazi Türbe ’si olarak Bursa’da yer almaktadır. Bursa’nın Tophane ilçesinde yer alan ve büyüklüğü ve klasik Osmanlı Mimarisinin örneklerinden olan türbe, ziyaretçilerine açıktır.


Osmanlı Devleti’nin ikinci büyük hükümdarı olan Orhan Gazi’nin de türbesi de Osman Gazi Türbesi’nin hemen yanında yer almaktadır.

KATEGORİLER