Bursa İnegöl’ün Şifa Dağıtan Yeri: Oylat Kaplıcaları


Huzurdan bir parça da kendi hayatına katmak isteyenlerin tercihi Oylat Kaplıcaları, her derde deva olan suları ve yeşilin her tonuna şahit olabileceğiniz doğasıyla büyüleyici bir tatil fırsatı sunuyor. Pek çok hastalığa iyi gelen kaplıcalarda, banyo ve su içi masaj da yaptırabiliyorsunuz. Çağlayanların meydana getirdiği vadide, ıhlamur, meşe, kavak, kestane ve daha birçok ağaç türünden oluşan bir orman bulunuyor. Temiz havayı ciğerlerinize doldururken bir yandan da Oylat köyünün pazarından bitki çayı, ıhlamur çiçeği, tarhana, ceviz içi ve bal gibi organik ürünler satın alabilirsiniz.

Hakkında

1.jpg

Bursa iline bağlı İnegöl ilçesinde bulunan Oylat Kaplıcaları’nın suları, siyatik, romatizma, sinir hastalıkları, nefrit, çocuk felci ve nevralji gibi hastalıklara iyi geliyor. Kaplıcaların mimarisi Roma hamamlarını andırıyor. Ayrıca günümüze kadar gelmeyi başaran sarnıç ve küpler de yine kaplıcaların Romalılar dönemine kadar uzandığını kanıtlıyor.

Rivayete göre, çaresi olmayan bir hastalığa yakalanan Bizans İmparatoru’nun kızı, ülkenin dört bir yanından getirilen bilginlerin dahi teşhis koyamadığı bir hastalıktan dolayı acı çekiyormuş. Kızının bu durumuna üzülen babası, bilginlere, kızını ıssız bir yere götürüp bırakmalarını ister. ‘öl – yat’ diyerek Oylata bırakılan kız, her gün Oylat’ın sularında yıkanır. Gün geçtikçe sağlığına kavuşan kız, babasının sarayına geri döner. Oylat’ın isminin de ‘öl – yat’tan geldiği rivayet edilir.

Çevresinde Gezilecek Yerler