Bodrum’un En Popüler Plaj ve Koyları


Ülkemizin tatil cennetlerinden olan Bodrum yaz aylarında hem yerli hem de yabancı turistlerin akınına uğruyor. Özellikle yaz aylarında eğlence ve gece hayatının zirve yaptığı Bodrum doğal güzelliğiyle de görenleri büyülüyor. Bir gidenin tekrar gitmek için gün saydığı Bodrum birbirinden güzel plaj ve koyları ile de ya turizminde yıllardır iddiasını sürdürüyor. Bu yazımızda Bodrum’un en popüler plaj ve koylarını sizler için derledik.

Göltürkbükü Cennet Koyu

Adını Gölköy ve Türkbükü adlı iki yerleşim yerinden alan Göltürkbükü Cennet Koyu’yla görenleri kendine hayran bırakıyor. Masmavi ve berrak sularıyla, yemyeşil doğasıyla cennetten bir köşe olan Cennet Koyu ilçe merkezine biraz uzak. Ulaşımın da zor olduğu bölge bu sebepten oldukça sakin. Bu yaz tatilinde ruhunuzu dinlendirmeyi planlıyorsanız Cennet Koyu tam size göre! Derin sularından ötürü yüzme konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Yolunuz düşerse tekne turlarıyla etrafı keşfedebilirsiniz.

Yalıkavak Koyu ve Plajı

Bodrum’un ünlü bölgelerinden olan Yalıkavak aynı zamanda ilçenin en lüks yerlerinden. Tertemiz bir denize sahip olan Yalıkavak’ta kulaç atmadan evvel dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Denizin dibi oldukça taşlı. Bu sebepten deniz ayakkabısı ve terliğiyle yüzmek sizin için daha iyi olabilir. Yolunuz buraya düşerse Yalıkavak’a 5 kilometre uzaklıktaki yel değirmenlerini ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanında Yalıkavak’ta oldukça zengin ve fazla restoranlar bulunuyor. Bu restoranlarda denize nazır enfes bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Gümüşlük Koyu

Bodrum’un en güzel ve mutlaka görülmesi gereken yerlerinden olan Gümüşlük Koyu Myndos Antik Kenti kalıntılarının üzerine kurulu. Koya bu adın verilmesinin güneşin batışı sırasında gümüş rengine bürünen denizden kaynaklandığı düşünülüyor. Tertemiz denizi, denizin kenarında bulunan beyaz evleri, bozulmamış dokusu ile Gümüşlük farklı ve hoş bir atmosfere sahip yerlerden. Koyun bulunduğu bölge SİT alanı olarak koruma altına alındığından bölgede herhangi bir inşaat yapmak mümkün değil. Yolunuz buraya düşerse denize manzarasına karşı keyifli bir yemek yiyebilir, üzerine bol köpüklü bir kahve içebilirsiniz.

Akyarlar Meteor Koyu

 

Meteor Beach Hotel tarafından işletilen Meteor Koyu maalesef ki ücretli. Fakat ücret gözünüzü korkutmasın. Çünkü oldukça makul bir miktar talep ediliyor. Berrak ve pırıl pırıl suda keyifle yüzerken verdiğiniz parayı hak ettiğini göreceksiniz. Meteor Koyu’na yolunuz düşerse Akyarlar sokaklarını adımlamayı da ihmal etmeyin.

Akyarlar Karaincir Koyu

Akyarlar Beldesi sınırları içerisinde bulunan Karaincir Koyu dalgasız ve tertemiz denizi ile görür görmez sakinlik ve huzuru çağrıştırıyor. Deniz içerisinde bırakın çöpü yosun bile göremiyorsunuz. Koydaki deniz oldukça sığ. Bu bakımdan çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler tarafından tercih edilebilir. Bodrum Yarımadası’nın güney ucunda bulunan Karaincir Koyu’na mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Bodrum Bağla Koyu

Bodrum ilçe merkezine yaklaşık 14 kilometre mesafede bulunan Bağla Koyu bireysel gezginler ve grupla gezenler tarafından oldukça rağbet gören noktalardan.  Bunun yanında bölgede inanılmaz yoğun düzenlenen tekne turları mevcut. Temiz deniz ve kumsalıyla yüzme keyfini üst düzeyde yaşayabileceğiniz Bağla Koyu Bodrum’a yakınlığından dolayı da tercih ediliyor.

Bodrum Bitez Koyu

Bodrum’un kuşkusuz en popüler koylarından olan Bitez Koyu bir dönem mavi bayrak sahibi olacak kadar da temiz bir kumsala ve denize sahip. Buradaki deniz diğerlerine nazaran daha sıcak. Çökertme Caddesi’nde bulunan Bitez Koyu birçoğunuza Çökertme türküsünden tanıdık gelebilir. Türküde geçen Bitez Yalısı bizim bildiğimiz manada yalı değil. Bodrum bölgesinde sahil şeridine yalı deniyormuş. Bitez Koyu her manada beklentilerinizi karşılayacak mekanlardan. Kıyıda bulunan restoranlarda ve kafelerde karnınızı doyurabilir, yorgunluğun üzerine güzel bir Türk kahvesi içebilirsiniz.

Kadıkalesi Plajı

Bodrum’a 22 kilometre uzaklıktaki Kadıkalesi Plajı turunçgiller bahçeleri arasında inci gibi ışıldayan cennetten bir köşe. Turgutreise’de 4 kilometrelik bir mesafede konumlanan Kadıkalesi Plajı etrafında çok sayıda konaklama tesisi mevcut. Bodrum’da güneşin en güzel battığı yerlerden olan Kadıkalesi Plajı’nı tatil rotanıza mutlaka ekleyin.

 

 

 

 

 

 

 

 

KATEGORİLER