Bir Sonraki Tatilinizde Berlin’e Gitmek İçin 8 Neden


En çok göç alan noktalardan biri olan Berlin aynı zamanda turistik gezilerde de sık tercih edilen bir destinasyon. Uzun ve köklü bir tarihe sahip olması ülkenin dört bir yanına yansıyan bir büyü adeta. Berlin birbirinden güzel sokakları, farklı mimarı yapıları ve herkesin kendinden bir şey bulacağı mutfağı ile birçok kişiyi kendine çekiyor.

Tarihi Brandenburg Kapısı

Her yıl milyonlarca turiste kapılarını açan Almanya’nın en önemli yapılarından olan Brandenburg Kapısı en fazla merak edilen yapıların arasında bulunuyor. Turistlerin çoğu bu görkemli kapıyı görebilmek için Berlin’e akın ediyor. 1791 yılında inşa edilen ve tüm ihtişamı ile yıllara meydan okumaya devam eden bu kapının tarihi değeri ise bir hayli büyük.

Eğlenceli Festivaller

Almanya her yıl farklı dallardan sayısız festivale ev sahipliği yapıyor. Film, sanat, dini günler ve müziği içerisine alan bu festivallerden birine denk gelme olasılığınız hayli yüksek. Ekim ayında düzenlenen  Frankfurt Kitap Fuarı, nisan ayında düzenlenen Müzikmesse, mart ayında gerçekleşen Leipzig Kitap Fuarı her yıl milyonlarca katılımcının bulunduğu fuarların başında geliyor. Bunun yanında tüm Almanya’yı ilgilendiren Berlin Film Festivali de her yıl çok fazla ses getiriyor. Bu festivali yakalamak isterseniz şubat ayında Berlin’de olmanız şart. Almanya en önemli müzik festivallerine de ev sahipliği yapıyor. Bunları Rock am Ring ve Rock im Park olarak belirtebiliriz. Bir de her yıl milyonlarca kişinin katıldığı Oktoberfest isimli bira festivali bulunuyor. Bu festivaller sayesinde Almanya’ya gidip eğlenmeden dönmeniz imkansız.

Berlin Katedrali

Görenleri kendine hayran bırakan bu katedralin hem ilginç hem de otantik bir havası var. Barok stillerini en çarpıcı halleri ile gözler önüne seren katedral Berlin’e gitme nedenlerinizin başında gelebilir. İnsanın içerisinde tuhaf hisler uyanmasına neden olan tarihi yapı köklü bir geçmişe sahip. Yapının içerisinde bulunan merdivenleri kullanıp en son kata çıktığınızda ise sizi eşsiz bir Berlin manzarası bekliyor.

Berlin Filarmoni Orkestrası

Muhteşem bir müzik şölenine tanık olmak isteyenler soluğu Kulturforum’da alıyor. Dev orkestrayı yerinde ve kendi atmosferinde dinlemenin zevki elbette bir başka oluyor. Sir Somon Rattle’ın orkestra şefliğini yaptığı Berlin Filarmoni Orkestrası kulaklarınızın pasını silecek parçalarla keyfinize keyif katıyor.

Sokak Sanatı

Almanya’nın başkenti ve en çok turist alan bölgesi olan Berlin’in sokaklarında yürümek tam bir görsel şölen sunuyor. Çok kültürlü bir ortama sahip olan bu şehrin sokakları da bundan payını almış. Her köşe başında farklı bir eserle karşılaşmanızı sağlayan Berlin sokaklarını müze gezer gibi gezmek gelecek içinizden. Özellikle Kreuzberg bölgesinde artan duvar resimlerine sokak sanatçıları, farklı tarzda müzikler ve dans gösterileri de eşlik ediyor. Berlin’de sokaklar size en eğlenceli anları sunuyor.

Meşhur Alman Birası

Berlin’de özellikle yaz aylarında yapılacak en iyi aktivitelerin başında bira bahçelerinde meşhur Alman birasını yudumlamak geliyor. Kendine has konseptleri ve insanı rahatlatan atmosferi ile genç yaşlı demeden birçok kişiyi ağırlayan bu yerlerde bir akşamüstü oturup hafif meltemlerin yüzünüzü okşamasına izin verebilirsiniz. Bu sırada da meşhur Alman birasından yudumlarınızı alıp günün yorgunluğunu keyfe dönüştürmeniz mümkün.

Eğlenceli Gece Hayatı

Berlin turistik açıdan önemli noktalar olmasını gece hayatına da yansıtıyor. Şehri ziyarete gelen turistlerin gündüz yaptığı tarihi geziler gece olduğunda yerini eğlenceli zamanlara bırakıyor. Ayrıca Berlin’in tekno müziğin doğduğu yer olarak adlandırılması eğlencenin dozunu daha da arttırıyor. Bu müzikleri dinleyip eğlenebileceğiniz sayısız gece kulübü de var. Bu kulüpler arasında 24 saat hizmet verenler de bulunuyor.

Berlin Duvarı

Büyük bir tarihi öneme sahip olan Berlin Duvarı’nın şimdilerde yalnızca 1.3 kilometrelik kısmı bulunuyor. Bu kalan kısım da size birçok şey anlatmaya çalışıyor. Berlin duvarının doğu yakası 1990 yılında dünyanın neredeyse her noktasından gelen 105 sanatçının yapmış olduğu eserleri sergiliyor. Bu nedenle burası Doğu Yaka Galerisi olarak da adlandırılıyor

KATEGORİLER