Belgrad’da Mutlaka Tatmanız Gereken 8 Lezzet


Sırbistan’ın başkenti ve en kalabalık şehri olan Belgrad sahip olduğu yemek kültürü ile Türk damak zevkine yakın tatlara sahip. Hamur işi ve tatlıları ile misafirlerini kendine hayran bırakan bu yerde et yemeklerin vazgeçilmezi. Balkan esintilerini de içerisine alan Belgrad mutfağında yemekler hem göze hem de damaklara hitap ediyor. Çünkü Belgrad’da yemek önemli bir noktada. Misafirperver bir yapısı olan bu şehrin insanları, yemekleri ile misafirlerine sevgilerini gösteriyor.

Cevapcici

 

Bir köfte türü olan bu yemeği İnegöl köftesine benzetmek mümkün. Görüntüsü ve tadı ile İnegöl köftesine oldukça yakından benzeyen cevapcici yanında soğan, patates, domates ve biber ile servis ediliyor. Bu yemeği özel kılan şeyse yanında kajmak tercih edilmesi. Kajmak’ı kaymağın daha yağlı ve tuzlu yerinden elde edilen ve yoğun bir kıvamda olan süt ürünü olarak adlandırmak mümkün. Türk mutfağında köftenin yanına genellikle ayran tercih edilirken Sırplar kajmağı tercih ediyor.

Pljeskavica

 

Et yemeği konusunda geniş bir listeye sahip olan Belgrad mutfağında pljeskavica gibi tatlara sıkça rastlamak mümkün. Kırmızı etten yapılan bu yemekte bulunan et bir hamburger köftesini anımsatıyor. Pljeskavica’nın sunumu tercihlere göre de değişiklik gösteriyor. Dilerseniz yemeğin yanına salata ve meze türü aperatifler alabilir, eğer fast food tarzında tüketmek isterseniz ekmek arası tercih edebilirsiniz. Pljeskavica iki seçenek için de uygun. Ayrıca bu yemek de dana ve domuz eti tercihlerinde bulunabilirsiniz. sarska pljeskavica dana eti ve kaşar karışımından, hadjucka ise domuz etine eklenen sığır eti karışımından meydana geliyor.

Karadordeva Snicla

 

İsmini eski bir Sırp prensten alan bu yemek ülkenin geleneksel tatları arasında bulunuyor. Halk arasında bu yemek için kızların rüyası isminin kullanıldığını da duyabilirsiniz. Kırmızı etten yapılan bu yemeğin sunumu ise oldukça farklı. Dana veya domuz etinden meydana gelen karadordeva snicla’da etin içerisine kaymak dolduruluyor. Rulo haline getirilen et pane harcı ile kızartılıyor ve ortaya karadordeva snicla isimli yemek çıkıyor. Yemeğin yanına genellikle patates servis ediliyor. Haşlanmış ya da kızarmış olarak patatesinizi seçebilirsiniz. Ayrıca özel soslardan olan tartar sosu da yemeğin yanında servis ediliyor.

Becka Snicla

 

Sırbistan mutfağında kırmızı etten sıkılanları alternatif seçeneklerde bekliyor elbette. Şnitzel olarak tanımlanabilecek olan bu yemek ülkede inanılmaz ünlü. Viyana şnitzeli ile çok benzer olan bu yemek yanında genellikle salatayla servis ediliyor.

Sarma

 

Türk mutfağının vazgeçilmezi olan yaprak sarması burada da hayli meşhur. İsmi ve içeriği tıpkı bizdeki gibi olan bu yemeğin çeşitleri bulunuyor. Yaprak ya da lahana ile yapılan sarmaların içerisinde bol miktarda kıyma bulunuyor. Lahana sarmasını genellikle muska şeklinde sarılmış halde görebilirsiniz. İçerisinde bulunan baharatlar ise yapan kişinin tercihine göre şekilleniyor.

Kobasica

 

 

Sırbistan’a özgü bir sosis olarak adlandırabileceğimiz bu yemekte aşina olduğunuz bir tat bulabilirsiniz. Sosise benzeyen tadı ve cezbedici görüntüsü ile birçok kişi kobasicayı rahatlıkla tercih ediyor. Yemeğinizi yerken sosisin üzerinde bulunan zarı soymanıza gerek yok. Yemeğin yanında kaymak, patates ve salata servis ediliyor. Eğer ayaküstü bir atıştırmalık tercih ederseniz bu sosisleri büfelerden ekmek arası şeklinde de alabilirsiniz.

Riblji Paprikas

 

Belgrad konumu sayesinde deniz ürünleri açısından çok zengin. Biberli balık güveci olarak tanımlayabileceğimiz riblji paprikas yemeğine domates sosu ayrı bir tat veriyor. Bu domates sosu paprika ile harmanlanarak güveçte pişiriliyor. Hem hafif hem de oldukça sağlıklı bir yemek olan riblji paprikas ayrıca çorba seçeneğiyle de karşınıza çıkıyor. Yahni ya da çorbayı tercih etmek ise size kalıyor.

Gibanica

 

Hamur işi konusunda da başarılı olan bu yerde sayısız börek türü ile karşılaşmanız mümkün. Onlardan en meşhur olanı ise gibanica. Türklerin su böreğine benzeyen bu lezzet peynirle hazırlanıyor. Kahvaltılarda rahatlıkla tercih edebileceğiniz gibanica Türk mutfağında yediğiniz su böreğinden biraz daha yağlı.

 

 

 

 

 

 

 

 

KATEGORİLER