Belgrad'da Gezilecek Yerler


İstanbul ve Atina'dan sonra en eski yerleşim yerinin kurulduğu Belgrad, stratejik konumu sebebiyle çoğu kez işgal edilmiş, yıkılmış ve yeniden inşa edilmiş. Sırbistan'ın başkenti ve en kalabalık şehri unvanlarına sahip olan Belgrad, Sırp dilinde 'Beyaz Şehir' anlamına geliyor. Günün her saatini dolu dolu yaşayan şehir, birçok medeniyetin geçiş rotası üzerinde bulunduğu için mimari yapılar ve tarihi eserler bakımından oldukça zengin. Yalnızca tarihiyle değil, doğası, mutfağı ve insanıyla da Belgrad mutlaka görmeniz gereken şehirler arasında üst sıralarda yer alıyor.

Beogradska tvrđava (Belgrad Kalesi)

Belgrad'ın sembolleri arasında yer alan Beogradska tvrđava, Sava ve Danube nehirleri arasında konumlanıyor. Belgrad Kalesi olarak da bilinen yapının sınırları içerisinde bir de park bulunuyor. Belgrad tarihinin en eski yapısı olan kalenin zirvesine çıkarak eşsiz şehir manzarasının tadını çıkarabilir, parkta huzurlu bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Kale içerisinde anahtar teslim anıtı, balıkçı çeşmesi, Fransa'ya şükran anıtı, savaş öncesi ve sonrası dansçıları gibi heykel ve anıtlar görülmeye değerken parkta ise askeri müze, şehir enstitüsü, çocuk parkı, spor alanı, sanat merkezi, restoranlar ve hayvanat bahçesi ziyaretçilerini bekliyor.

Kaleyi ve parkı gezmek ücretsiz ancak park içerisinde yer alan askeri müzeyi gezmek için 150 RSD ödemeniz gerekiyor. Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan müzeye haftanın diğer günleri saat 10.00 ile 17.00 arasında gidebilirsiniz.

Hram svetog Save (Aziz Sava Katedrali)

Dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi olarak kabul edilen Hram svetog Save, Sırp Ortodoks kilisesinin kurucusu Aziz Sava'ya ait kutsal emanetlerin Türkler tarafından yakıldığı rivayet edilen bölgeye inşa edilmiş. Teknik anlamda katedral olarak adlandırılamasa da büyüklüğü sebebiyle öyle sayılıyor. Dış görünüşü Ayasofya Camii'ne benzerken ihtişamlı görünümü Helsinki Katedrali'ni akıllara getiriyor. Belgrad'ın en işlek bölgesi olan Slavija Meydanı'na oldukça yakın olan Hram svetog Save'nin yapımına 1935 senesinde başlansa da siyasi sebepler ve savaşlar dolayısıyla günümüzde dahi bitirilememiş.

Muzej Nikole Tesle (Nikola Tesla Müzesi)

Sırp asıllı Nikola Tesla'nın anısına yapılan Muzej Nikole Tesle'de Tesla'nın projelerine tanıklık ediyor ve icatlarını daha yakından görme şansını yakalıyorsunuz. Sırpların kahraman olarak addettiği Tesla hakkında daha fazla bilgi almak için Belgrad Üniversitesi öğrencilerinin rehberlik hizmetlerinden yararlanarak müzeyi gezmeniz saha sağlıklı olacaktır.

1952 senesinde kapılarını ziyaretçilerine açan müzede 150 binden fazla kişisel doküman ve 5700'e yakın kişisel eşya sergileniyor. Müzenin girişinde ise alternatif akımın mucidi Tesla'nın heykeli ziyaretçileri karşılıyor.

Muzej Nikole Tesle, şehrin merkezi noktalarından bir tanesi olan Republic Square'e 15 dakikalık mesafesinde yer alıyor. Müzeyi ziyaret etmek isteyenlerin rehberlik hizmeti ücreti dahil 500 RSD ödemesi gerekiyor. Haftanın her günü ziyarete açık olan müzeye 10.00 ile 18.00 saatleri arasında gidebilirsiniz.

Narodni Muzej (Sırbistan Ulusal Müzesi)

Avrupa ve Yugoslavya'da yetişen ünlü ressamların eserlerinin yer aldığı Narodni Muzej, Cumhuriyet Meydanı'nda konumlanıyor. Klimt, Picasso, Kandinsky, Van Gogh, Rubens, Gustav gibi kişilerin eserlerinin sergilendiği müzede Sırbistan tarihinin ilk kadın sanatçılarından bir tanesi olan Nadezeta Petrovic'ten birkaç eser de yer alıyor. Oldukça geniş bir Avrupa sanat koleksiyonuyla karşı karşıya kalacağınız müze, hem Sırbistan'ın hem de Yugoslavya'nın en büyük ve en eski müzesi.

1844 senesinde inşaatı tamamlanan Narodni Muzej içerisinde 5 binden fazla resim, 8 binden fazla çizimle birlikte toplamda 400 binden fazla eser sergileniyor. Bu eserlerden bazıları, Miroslav İncili gibi paha biçilemez parçalar. Narodni Muzej'de ulusal müzeye bağlı bir Fresk Galerisi, duvar resimleri ve Orta Çağ heykelleri ile süsleniyor.

Skadarlija

Genellikle sanatçıların yaşadığı Skadarlija caddesi, Cumhuriyet Meydanı'nda yer alan, üzerinde restoran, kafe, taverna ve sanat galerilerinin konumlandığı Arnavut kaldırımlı bir cadde. Müzikallerin ve tiyatro oyunlarının sokaklara taşındığı, bohem havasıyla dikkatleri üzerine çeken caddenin üzerinde bulunan restoranlarda Sırp mutfağının geleneksel lezzetlerini başarıyla servis eden restoranlardan bir tanesinde yemek yiyebilirsiniz

KATEGORİLER