Belgrad Alışveriş Rehberi


Kuzeyde Macaristan, batıda Bosna Hersek ve Karadağ, doğuda ise Romanya ve Bulgaristan’a komşu olan Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da harika bir alışveriş turuna çıkmaya hazır mısınız? Kelime anlamı “Beyaz Şehir” olan ve Sırbistan’ın en kalabalık şehri olan Belgrad, Tuna ve Seva nehirlerinin birleştiği noktada; yani eşsiz bir konumda bulunuyor. Güney Avrupa’nın en büyük şehirleri arasında bulunan kent, 3 milyon kilometrekare gibi bir yüz ölçümünde 2 milyona yakın nüfusu barındırıyor. Para birimi olarak Sırp dinarı kullanan Belgrad, uygun fiyatları ile alışveriş meraklısı tatilcilerin gündemini meşgul ediyor. İşte Belgrad’da alışveriş yapılacak yerler:

Knez Mihailova

 

Belgrad’ın şehir merkezi denilebilecek bir konumda olan Knez Mihailova caddesi trafiğe kapalı bir alanda gece ve gündüz yürüyüş ve alışveriş yapabileceğiniz bir mekânda bulunuyor. Burada farklı tasarımlarına yer veren butik mağazalarından, kütüphanesinden tutun da gün sonu yorgunluğunuzu alacak sıcak bir kahve içebileceğiniz birçok kafe de mevcut. Ayrıca birçok dünya markasının şubelerini içerisinde barındıran Knez Mihailova caddesi, araç geçişi yasak olması ve genişçe uzanan caddenin kenarlarına sıra sıra dizilen alışveriş mekanları ile Türkiye’deki İstiklal Caddesini anımsatıyor. Fiyat bakımından şehrin diğer alışveriş mekanlarına oranla biraz daha pahalı olan Knez Mihailova Caddesi, ışıl ışıl bir alışveriş mekanı olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Zemunska Pijaca

 

Zemunska Pijaca, Belgrad’ın sahil kesiminde yer alan ünlü bir açık hava pazarı. Burası, alışveriş meraklılarına sahilin serin havası ile birlikte güzel bir alışveriş deneyimi sunuyor. Burada tadı damağınızda kalacak ünlü Boşnak reçeli ve neredeyse civarın en lezzetli balı da var. Genel olarak fiyatları uygun olan bu açık hava pazarında bulunan ürünleri tadabilir ve hatta pazarlık konusunda iyiyseniz burada birazcık pazarlık bile yapabilirsiniz.

UŠĆE Shopping Center

 

Belgrad’ın alışveriş merkezleri arasında hiç şüphesiz ki tasarımı ile dikkat çeken UŠĆE Shopping Center, kahvenizi alıp uzun uzadıya seyredebileceğiniz bir manzarası bulunan ve çeşit çeşit mağaza ve ürünleri ile aradığınız hemen her şeyi bulabileceğiniz bir alışveriş merkezi. Burası Knez Mihailova caddesine oranla daha alt segmentteki markaları ile ön plana çıkıyor.

Gallery 1250°

 

Hediyelik eşya konusunda değişik tarzı ve farklı tasarımlara sahip hediyelik eşyaları ile alışveriş tutkunlarını bekleyen Gallery 1250°, çeşitli şekillerde özenle süslenmiş fincan ve kupalarından, boyalı tencerelerinden, farklı tasarımlara sahip tablolarından tutun da el yapımı takı malzemelerine kadar bin bir çeşit hediyelik eşyayı içerisinde barındırıyor. Buradan ülkenize dönerken birçok hediyelik eşya ve el yapımı takılardan satın alabilirsiniz. Hediye severler burayı es geçmeyecektir ama yine de bu güzel çarşıyı hatırlamakta fayda var.

Jane Doe Vintage Shop

 

Jane Doe Vintage Shop, sanat eğitimi ile ilgilenen öğrenci ve stilistlerin tasarımlarını sunduğu ve bu tasarımların satışının yapıldığı bir yer. Tasarım merakınız var ise buraya uğramayı unutmayın. Ayrıca burada dünyaca ünlü birçok markanın kıyafet ve giysileri ikinci el olarak satışa sunuluyor. Aynı zamanda internet üzerinden alışveriş imkânı sunan Jane Doe Vintage Shop, Türkiye’ye kargo bile gönderiyor. Fiyat konusu ise korkulacak cinsten değil çünkü burada güzel bir pazarlık yapabilir ve uygun fiyatlı birçok şey satın alabilirsiniz.

Ana Ljubinkovic-Remake

 

Burası Belgrad’lı ünlü modacı Ana Ljubinkovic’in Remake adını verdiği bir butik sergisi. Renkli ve canlı elbiseleri ve Oxford tarzı denilen değişik ayakkabı tasarımları ile karşımıza çıkıyor. Burada kıyafetlerin dışında çeşitli aksesuar, hediyelik fincan tabak, çanak ve posterler bulunuyor. Hediyelik severlerin Gallery 1250°’den sonraki durağı Ana Ljubinkovic’in Remake sergisi olacak gibi görünüyor.

Bastordo Club

 

Belgrad’da genelde kadınların ilgisini çekecek tarzda hediyeler, aksesuarlar, kıyafetler ve ayakkabı tasarımları bulunuyor. Ancak bunların yanında erkeklere özgü birkaç yer de bulunmuyor değil. İşte Bastordo Club bunlardan birisi.  Burada erkeklerin ilgisini çekebilecek tarzda dünya markalarından çeşitli tasarımlarda tişörtler bulunuyor. Özellikle Kaft marka tişört merakı olanların fazlaca zaman harcayacağı sade ve farklı tasarımlar burada meraklılarını bekliyor.

 

 

 

 

 

 

 

KATEGORİLER