Bayburt Gezi Rehberi


Birçok tarihi ve doğal güzelliğe sahip olan Bayburt yıl içerisinde hem yerli hem de yabancı çok sayıda turisti misafir eden bir şehirdir. Doğal yapıları ile ön planda olan Bayburt Çoruh Nehri ile olan bağlantısından dolayı da çok sayıda yabancıyı bu şehre çeker. Hem vadileri hem doğal alanları hem nehirleri gibi güzellikleri bulunan Bayburt’ta hem tarihi nitelikte hem günümüz doğal yapıları anlamında son derece zengin bir şehrimizdir.


Rafting Parkurları Bölgesi


Bayburt denilince akla ilk gelen yer tartışmasız rafting parkurlarıdır. Yıl bazında sayısız sporcu sırf rafting çalışması yapmak için Bayburt’a gelir. Çoruh Nehri üzerinde yapılması mümkün olan rafting spor faaliyetleri nedeni ile bu bölge Bayburt’ta gezilecek yerler olarak ön plana çıkmıştır.


Çoruh nehri hem sürat bakımından hem de derinlik anlamından dünyanın ilk sırada yer alan nehridir. Bu sayede bu nehir üzerinde uluslararası anlamda birçok rafting yarışması düzenlenir. Özellikle mayıs ve haziran ayları bu nehrin verim anlamında en yüksek olduğu aylardır. Çoruh Nehri kaynağını Mescit Dağı’ndan almaktadır. Rafting başta olmak üzere nehir kayağı ve kano gibi faaliyetler için en uygun olan nehir Çoruh Nehri’dir.


Bayburt Kalesi


Bayburt sınırları içerisinde kalan en sert ve yüksek kayalar üzerine yapılan Bayburt Kalesi, şehrin en yüksek bölgesinde yer alır ve tarihi bir dokuya sahiptir. Miladi dönemin ilk yıllarında inşa edildiği tahmin edilen bu bölge daha sonra Selçuklular tarafından onarılmış ve tekrar kullanılmaya başlanmıştır.  Kalenin üzerinde farklı yerlerde yaklaşık 20 adet Arapça kitabe olduğu bilinir. Dış bölgesi çiniler ile kaplanan bu kale bir dönem kilise olarak da kullanılmıştır.  Zamanla bölgede meydana gelen savaş ve tahribattan dolayı günümüzde kalenin dışında yer alan birçok çini ve kitabeye ulaşılamamaktadır.


Aydıntepe Yer Altı Şehri


Bayburt’un Aydıntepe ilçesinde yer alan bu antik yerleşke, dehliz şekline sahiptir. Resmiyette kayıtlara 1988 yılında geçen bölge yapılan bir inşaat kazısı esnasında tesadüfen fark edilmiştir.  Daha sonrasında ise koruma alanı kaydı altına alınmıştır. İçeride konik şekillerde farlı yapılar yer alır.  Alan içerisinde gezmeye müsait olan yaklaşık 200 metrelik bir alan bulunur.


Helva Köyü Buz Mağarası


Bayburtluların da yoğun ilgi gösterdiği bu mağara sarkıt ve dikit yönünden son derece zengindir. Doğanın en ilginç halini ziyaretçilerine sunan bu mağara yaz mevsimindeki serinliği ve kış mevsimindeki sıcaklığı ile dikkat çeker. Bu nedenle özellikle yaz mevsiminde ilçe halkı tarafından gıda saklama yeri olarak da kullanılır. Mağara içerisine yaz mevsiminde mevsim kıyafetleri ile girmek imkansızdır. Turistik anlamda son dönemlerde fark edilen mağara oldukça ciddi bir ziyaretçi kapasitesine sahiptir.  İlçe halkının yanı sıra özellikle yurtdışından birçok ziyaretçinin son dönem yoğunlukla bölgeyi ziyaret ettiği bilinir.

KATEGORİLER